Aşının neden zararlı olduğu düşünülüyor?

Aşının içeriğinde zararlı olabilecek ne var peki?
İçerdiği küçük miktardaki virüs sebebiyleyse bu kargaşa, o virüsü her türlü kapacağız.
Aradaki farkı anlayamıyorum. Aşının içeriğinde, küçük miktardaki virüs haricinde farklı zararlı şeyler de mi var?

Hocam o her aşıda öyle değil , mRNA aşıları farklı.
Sizin dediğiniz Sinovac gibi geleneksel aşılarda geçerli.

BioNTech (mRNA) aşıları çalışma mantığı şöyle:
RNA aşısı veya mRNA (haberci RNA) aşısı, sentetik RNA moleküllerini insan hücrelerine transfer eden yeni bir aşı türüdür. Burada genetik malzemenin nakli (transfeksiyon) söz konusudur. RNA, hücrenin içine girdikten sonra mRNA olarak çalışır ve hücreyi yeniden programlayarak, hücrenin normalde patojen (örneğin virüs) veya kanser hücreleri tarafından üretilen yabancı proteini üretmesini sağlar. Ardından bu protein molekülleri vücudun uyumlayıcı bağışıklık tepkisini harekete geçirir, böylece vücut, proteinin içindeki patojenleri ya da kanser hücrelerini yok etmeyi öğrenir.[1] Kırılgan mRNA iplikçiklerini korumak ve bunların insan hücreleri tarafından emilmesini kolaylaştırmak için mRNA molekülleri bir ilaç taşıyıcı sistemiyle (genellikle pegile lipid nanopartiküller ile[2]) kaplanır.[1]

Kaynak : RNA aşısı - Vikipedi

Sinovac gibi geleneksel aşılar böyle değil , onlarda doğrudan virüsün kendisini bedene veriyorlar ve tanıtıyorlar.
Tabii etkin olmayan veya ölü şekilde.

Hocam o her aşıda öyle değil , mRNA aşıları farklı.
Sizin dediğiniz Sinovac gibi geleneksel aşılarda geçerli.

BioNTech (mRNA) aşıları çalışma mantığı şöyle:
RNA aşısı veya mRNA (haberci RNA) aşısı, sentetik RNA moleküllerini insan hücrelerine transfer eden yeni bir aşı türüdür. Burada genetik malzemenin nakli (transfeksiyon) söz konusudur. RNA, hücrenin içine girdikten sonra mRNA olarak çalışır ve hücreyi yeniden programlayarak, hücrenin normalde patojen (örneğin virüs) veya kanser hücreleri tarafından üretilen yabancı proteini üretmesini sağlar. Ardından bu protein molekülleri vücudun uyumlayıcı bağışıklık tepkisini harekete geçirir, böylece vücut, proteinin içindeki patojenleri ya da kanser hücrelerini yok etmeyi öğrenir.[1] Kırılgan mRNA iplikçiklerini korumak ve bunların insan hücreleri tarafından emilmesini kolaylaştırmak için mRNA molekülleri bir ilaç taşıyıcı sistemiyle (genellikle pegile lipid nanopartiküller ile[2]) kaplanır.[1]

Kaynak : RNA aşısı - Vikipedi

Sinovac gibi geleneksel aşılar böyle değil , onlarda doğrudan virüsün kendisini bedene veriyorlar ve tanıtıyorlar.
Tabii etkin olmayan veya ölü şekilde.
Okuyunca Sinovac daha masum geldi gözüme. :D
Teşekkür ederim aydınlattığınız için.

Burası Technopat, teknoloji forumu. Bilecek kişi ben değilim. İçeriğini merak ediyorsan TIP kazan. Daha sonra yurt dışına çık Unilever, Biontech gibi yerlerde işe gir sonra gel bize de anlat canım.
Wow bomba çocuk seni. Klavyeden atıp tutmak he. Ne güzel. Eğitimin var mı bu konu da? Saatlik kaç?
Sen anlat bize öyle olmaz mı? Adam soru soruyor, sen soruya soru ile karşılık veriyorsun. Ayrıca burası bir teknoloji forumu olabilir ama başka bir şey konuşulmayacağı anlamına gelmiyor. Oradan atıp tutmaktansa konuya hiç girmesen olmaz mı? Boş mesajlar yazmaktan başka bir şey bilmez senin gibiler.

Sadece küçük miktarda virüsü bize aşılıyorlarsa sorun olmamalı.
Ama virüsün yanında bize zararı dokunabilecek farklı şeyler var mı içinde?

Peki bilmiyorsan neden konuya yazı yazmak zorunda olduğunu hissediyorsun?
Sana fikirlerini soran oldu mu?
Papağan gibi aynı şeyi tekrarladığın için yazma gereksinimi duydum. Onca bilim adamı toplanıyor zararsız virüs parçasını nasıl 3 doz halinde yapacağını düşünüyor. (Kısmen doğru.)

Ama tartışılan şey bu değil.
Ve bu kadar tepki gelmiş ben bu aşı zararlı veya zarasız demiyorum aşı hakkında ki görüşleri için yazdım.

Adamlar "aşının içinde ne olduğunu bilmiyoruz." demiş sen "zararsız virüs parçası değil mi, ne olacak?" diye karşılık veriyorsun ve ben tepki alıyorum. Ülke gerçekten komedi.

Söylediğin hepten yanlış ben kanıtla desem diyecek lafın yok. Çünkü sadece zararsız virüs parçası değil.

Son düzenleme:
Aşı karşıtlarının çok büyük bir kesimi kör cahil. Aç bitir salam yiyen insanlar "Aşının içinde ne var bilmiyoz yeğaaa" diye geziyor ortalıkta. Mantıklı argüman sunanlara karşı bir lafım yok.

Coronayı tarihteki ilk ''can alıcı bir hastalık'' olarak sanıp tarihten zerre anlamayan ve sabahtan akşama oturma organlarını büyüterek oturdukları yerden komplo teori kasanlar yüzünden ''zararlı olduğu sanılıyor.'' Yok çip takılacakmış, yok 10 yıl sonra herkes ölecekmiş. Bunları söyleyen insanlar kendilerini çok önemli insanlar olarak görüyorlar olmalı ki bu kadar korku içindeler. Sen sıradan bir ülkenin sıradan bir vatandaşısın, kim ne yapsın seni?

İnsanlık tarihinden veba, kolera, çiçek, difteri, kızıl, kuduz gibi hastalıklar geçti. Bu hastalıkların hepsi de aşısı bulunmadan önce milyonlarca can aldı. Birçok uygarlık çöktü. Aşı bulunduktan sonra vakalar neredeyse 0'a kadar düştü çünkü mevcut soruna bir çözüm getirildi. Çiçek hastalığı diye bir şey kalmadı günümüzde neredeyse. Bugün çiçek hastalığı için aşı olmasaydı yüksek ihtimalle sen daha çocukken ölmüştün arkadaşım. Kuduz aynı, veba aynı, kolera aynı...

Gidin aşınızı olun, boş teori kasmayın. Her aşı olmayan kişi, toplumun sağlığını tehlikeye düşürüyordur.

Bu cahiller sadece Türkiye'de de değil. Dünyanın her yerinde mevcut. Amerikalı redneckler de aynı, Doğu Almanya şehirlerinde yaşayan Almanlar da, cahil Türk kesimi de vs.

Coronayı tarihteki ilk ''can alıcı bir hastalık'' olarak sanıp tarihten zerre anlamayan ve sabahtan akşama oturma organlarını büyüterek oturdukları yerden komplo teori kasanlar yüzünden ''zararlı olduğu sanılıyor.'' Yok çip takılacakmış, yok 10 yıl sonra herkes ölecekmiş. Bunları söyleyen insanlar kendilerini çok önemli insanlar olarak görüyorlar olmalı ki bu kadar korku içindeler. Sen sıradan bir ülkenin sıradan bir vatandaşısın, kim ne yapsın seni?

İnsanlık tarihinden veba, kolera, çiçek, difteri, kızıl, kuduz gibi hastalıklar geçti. Bu hastalıkların hepsi de aşısı bulunmadan önce milyonlarca can aldı. Birçok uygarlık çöktü. Aşı bulunduktan sonra vakalar neredeyse 0'a kadar düştü çünkü mevcut soruna bir çözüm getirildi. Çiçek hastalığı diye bir şey kalmadı günümüzde neredeyse. Bugün çiçek hastalığı için aşı olmasaydı yüksek ihtimalle sen daha çocukken ölmüştün arkadaşım. Kuduz aynı, veba aynı, kolera aynı...

Gidin aşınızı olun, boş teori kasmayın. Her aşı olmayan kişi, toplumun sağlığını tehlikeye düşürüyordur.
Bu mesajı çerçeveletip her devlet dairesi ve market girişine asmamız lazım. Uzun uzun yazmaya üşendim, çoğumuzun da düşüncelerine tercüman.

Geri
Yukarı