Aşırı Bilgisayar Bağımlılığı

FurkanKutlu

Kilopat
Son 3 yıldır bilgisayar bağımlısıyım her fırsatta bilgisayar oynuyorum. Bu sene LGS’ye girdim istediğim puanı aldım o yüzden bu yaz daha da bağımlı oldum bana karışmadıkları için. Sabah 7-9 arası kalkıp kahvaltı yapıyorum sonra akşam yemeğine kadar bilgisayar oynuyorum. (Arada sadece su içmeye ve tuvalete gidiyorum.) Akşam yemeğinden sonra yine bilgisayar oynuyorum yatana kadar (22-24 arası yatıyorum). Nasıl bilgisayar kullanımımı azaltabilirim? Bilgisayar’ı kapatınca yapacak hiçbir şey bulamıyorum.

Vaktini o kadar harcadığın oyun nedir? Valorant, CS gibi oyunlarsa kendini kısıtlamaya zorla, yapamıyorsan, kendine hedef belirle. Örneğin: CS'de Supreme olduğunda oynamayı azaltacağım gibi.

Günde en az 6-7 saat World of Warships oynuyordum, istediğim ve zevk veren gemileri aldım, açtım, sömürdüm, oynadım. Şu an girmiyorum, çünkü oyunda daha ileri bir seviye yok ve boş yere DP kasmak artık zevk vermiyor. Gibi.

Son 3 yıldır bilgisayar bağımlısıyım her fırsatta bilgisayar oynuyorum. Bu sene LGS’ye girdim istediğim puanı aldım o yüzden bu yaz daha da bağımlı oldum bana karışmadıkları için. Sabah 7-9 arası kalkıp kahvaltı yapıyorum sonra akşam yemeğine kadar bilgisayar oynuyorum. (Arada sadece su içmeye ve tuvalete gidiyorum.) Akşam yemeğinden sonra yine bilgisayar oynuyorum yatana kadar (22-24 arası yatıyorum). Nasıl bilgisayar kullanımımı azaltabilirim? Bilgisayar’ı kapatınca yapacak hiçbir şey bulamıyorum.
Baban seni sanayiye falan yazdırsın değil bağımlılık bilgisayara bakmana vakit kalmaz :D

Lisen halen online eğitimse şayet; part time bir iş bul, hem özgüvenin artacak, hem sosyal ilişkilerin gelişecek. Yanlış anlama eksiktir diye demiyorum, mevcut olanın üzerine daha da artacak yani. Hem harçlığın çıkacak hemde bilgisayarı kapattığında evde oturmak yerine meşgul olabileceğin bir şeyler olacak. Her türlü kazanan sen olacaksın anlayacağın.

Yazılım vs. dilleri çalışıp kendini geliştirip oyun yap :D(kolay bir şey demiyorum), veya photoshop gibi şeyler ile uğraşabilirsin, gelecekde hangi mesleği seçmek isteyip onu hayal edip hedefini vs. koyduğun şeyleri yapabilirsin.

Son düzenleme:
Bilgisayar’ı kapatınca yapacak hiçbir şey bulamıyorum.
Bunu bende çok yaşıyorum. Özellikle eve bir misafir geldiğinde ve mecburen başka bir odada oturduğumda, bomboş bakıyorum. :D Hiçbir şey ilgimi çekmiyor falan filan. Neyse dur sana yardım etmeye çalışmak için buradayım. Seni çok iyi anlıyorum, beraber bunu nasıl çözeriz onu düşünelim?
Peşin söylüyorum, yazmayı severim.

1- Oyunları kısıtlayalım. Oyunlar oyunlar oyunlar, eğer çok saran bir oyunsa oturup saatlerce başında bekleten oyunlar. Nasıl kısıtlarız? Bir aralık belirleyerek. LoL gibi bir oyunsa, üç el oynarsam kafi diyip kapatıcaksın. Skyrim gibi bir oyunsa, şu iki görev bitsin hemen kapatalım demeliyiz. Görevsiz, dümdüz bir oyunsa saat belirlemeliyiz. Bir iki saat sonraya alarm kurup plana sadık kalmalıyız. Hem oynadığımız oyun daha tatlı gelecek hem de oyunların bizi masaya bağlamasından kurtulacağız.

2- Twitch, Youtube vs benzeri alanları sınırlayalım. Yayıncıları izlemek, youtuberları seyir etmek keyiflidir. Eğlencelidir. Fakat çok zaman yer ve daha fazla oyun oynama isteği doğurtur. O yüzden, eğer oyun bağımlılığın varsa kesinlikle oyun oynayan yayıncıları ya da youtuberları izlemeyi bırak. Başka alanlar hakkında video çeken, yayın yapan insanları izle. Beynini kullandırtan kişileri izlersen, hem bilgisayar başında gelişirsin hem de yorulduğun için masadan kalkmak nefes almak isteyebilirsin.

3- Hobimiz yok. Masadan kalkınca, dur şunu yapayım diyemiyoruz. Eğer bir üst levele geçmek istiyorsan, kendine sağlam bir hobi edin. Resim çiz, kitap oku, şiir yaz demiyorum. Bunlar çok sıradan belki de çok sıkıcı şeyler olabilir bilgisayara nazaran. Bilgisayarla denk bir hobi bulmalıyız. Bulamadım. Bende bu sorunla uğraştığım için henüz bu cevabı edinemedim. Hobi tavsiyesi olanlardan yardım bekliyorum. :D Ama bize hobi lazım orası kesin.

4- Durumu kullanabiliriz belki? Normal bir insandan daha fazla bilgisayar başında durma gücüne sahibiz. Hadi bunu gelişmek için kullanalım. Bir yazılım dili olur, 3d tasarım programı olur, beat yapma şarkı üretmek olur, video düzenleme programları olur. Bu tarz alanların derslerini izleyip, kendimizi o alanda geliştirmek için bilgisayar bağımlılığımızı kullanalım. Böylelikle bir iş sahibi olmuş oluruz. :D

Ben bu son dediğimi yapıyorum bu arada. Blender öğrenmeye başladım, 3 boyutlu modelleme yapmaya başlayıp bunu iş haline getireceğim.

Yine ne yazmışım yav. Neyse, faydası olur umarım.

Geri
Yukarı