Aşırı refah iyi midir?

Bana dokundurmuşsun gibi. Evet, yemek yiyebildiklerini biliyorum. Hatta çalışmaya bile ihtiyaç duymuyorlar. Ee, sonrası? Her şey yemek mi?

Bahsettiğin Kuzey Kore tipi ülkelerde bunların hiçbiri olmuyor.
"Wisconsin'den ABD'li kongre üyesi Lucas M. Miller tuhaf bir adamdı. Mecliste sadece bir dönem görev yaptı ve sunduğu faturalara baktığınızda nedenini tahmin etmek kolay. 1893'te Miller, Ordu ve Donanmanın kaldırılmasını, emeklilik yasalarının silinmesini önerdi ve hatta Amerika Birleşik Devletleri'ni biraz daha bilimkurgu bir şeyle yeniden adlandırmak için ABD Anayasasını değiştirmek istedi: "Dünya Birleşik Devletleri".

Evet herif delinin tekiymiş.

Bana dokundurmuşsun gibi. Evet, yemek yiyebildiklerini biliyorum. Hatta çalışmaya bile ihtiyaç duymuyorlar. Ee, sonrası? Her şey yemek mi?
Demek istediğim hiçbir vasfı olmayan adam dilencilik yaparak 20 yıl küsur eğitim alan ve üstünde deli gibi çalışan adamdan daha kaliteli beslenebiliyor. Bu durum bu kadar uç noktadaysa, o ülkenin alım gücüne laf edemezsin.

Düzenli bir işte çalışsa örneklerim sadece yemekle sınırlı kalmaz. Senden daha az çalışıp senden çok daha iyi evi, arabası, hobileri, tatilleri, yaşam standartları olur. Bunu tartışmaya gerek yok.

Adam telefon alıyor, ev alıyor. Ee geriye bir şey kalmadı. Erken yaşında bunları tamamladığın zaman ömrünün geri kalanı boş yaşamak oluyor.
Evsiz olarak nerede alıyor bunları? Çoğu şehirde yerleşim yerleri var, oralarda yaşıyorlar. Yemeklerini de evsiz derneklerine atılan bağışlarla veya bir yerde çalışıp, aynı zamanda orada uyuyarak karşılıyorlar. E tabii, bu şartları kabul ediyorsan sen de gidebilirsin. Buradan konuşmak kolay.
Ya bu kapitalizm bu kadar iyiydi de neden iç savaşın eşiğine gelmişti acaba? Ya bırak kendinle çelişip duruyorsun. Bence sen önce biraz sosyalizmi anla ondan sonra kapitalizm ile kıyasla sonra gelip fikir beyan et. Hem kapitalizm iyi diyorsun hem de iç savaşın eşiği diyorsun! Kapitalizm zaten savaş üreten kriz yaratan bir sistemdir? Sen saha bunu bile kavrayamamışsın ki? Gidip bir şeyler araştırması gereken sensin bence.
Kapitalizm ekonomik bir politika. İç savaşla kapitalizmin ne alakası var?
Demek istediğim hiçbir vasfı olmayan adam dilencilik yaparak 20 yıl küsur eğitim alan ve üstünde deli gibi çalışan adamdan daha kaliteli beslenebiliyor. Bu durum bu kadar uç noktadaysa, o ülkenin alım gücüne laf edemezsin.

Düzenli bir işte çalışsa örneklerim sadece yemekle sınırlı kalmaz. Senden daha az çalışıp senden çok daha iyi evi, arabası, hobileri, tatilleri, yaşam standartları olur. Bunu tartışmaya gerek yok.
Sonra hop, nadir bir hastalığı oluyor ve tüm parası hastaneye gidiyor. O da sil baştan başlıyor. Kalanını bu mesajın başında yanıtladım.

Gerçekten bazı Avrupa ve Amerika vatandaşları rahat hayattan dolayı o kadar cahil kalmışlar ki elbette kötü tarafları da bu oluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sonra hop, nadir bir hastalığı oluyor ve tüm parası hastaneye gidiyor. O da sil baştan başlıyor. Kalanını bu mesajın başında yanıtladım.
Maaşının 1/4'lük kısmı ile güzel bir sağlık sigortası edinip hayatına devam edebilir. Hatta çalıştığı işyerinin anlaşması olan bir sigorta bulursa daha uyguna bile edinebilir.

Tıpkı bizim brüt maaşlarımızdan kesilen sigorta miktarı gibi :) Tek farkı, ABD ister yaptır ister yaptırma ben karışmam diyor.

Refah seviyesi sanat ve bilimde ne derece ilerdesiniz, onunla ölçülür.
Sanat ve bilimsel gelişmeyle ilgisi vardır.
Refah kelimesinin anlamı; zenginlik, bolluk ve erinç demek. Maddi zorluk çekmeden, bolluk içinden yaşamak anlamına gelir sözlükte. Sen refah ile başka bir olguyu karıştırıyorsun.

Tabii Cemsaca diye bir dilin varsa biz bilmiyoruz, o dilde refah başka anlama geliyordur belki.

Yeni konular

Geri
Yukarı