Aşırı refah iyi midir?

Sosyalizm kaçınılmazdır, adalet ve eşitliği sağlar.
Geçmişte ya da günümüzde adalet ve eşitliği sağlayarak sosyalist olan bir ülkeyi bana söyleyebilir misin?

Kuzey Kore halkı kendisini dünyanın en refah halkı sanıyor çünkü dışarıda yaşananları görüp de isyan etmesinler diye özgürlükleri bile yok. Eğer gerçekten kağıt üstündeki gibi işlenebilseydi, daha farklı bir dünya düzenini yaşardık zaten. Yapamadıkları için yok oldular ya da sözde yaşıyorlar.

Sadece 50 yıl önce şekillenmesi tamamlanmış kuzey sisteminin bile etkinliği giderek azalıyorken, 21. yüzyılın dinamiklerini 19. yüzyılı temel alan bir ideolojinin "tek başına" sağlayacağına inanacak kadar da romantik olamadım şu hayatta...

Konusu fark etmez, bir yerde fanatizm görünce inanılmaz soğuma geliyor o konu hakkında.

Kendin uygulanmadı, diyorsun. Uygulanmadıysa sağladığını nereden biliyorsun?
Yahu uygulanmadı diyen mi oldu, tam tersine denemeler yapıldı sadece sürekli bir başarı sağlanamadı. Rusya'da eğitim ve ısınma ücretsizdir? Acaba hangi sistem sayesinde olmuş bir araştır bakalım. Eğitimin sağlığın ulaşımın ücretsiz olması ne kadar kötü olabilir bir toplum için?

Geçmişte ya da günümüzde adalet ve eşitliği sağlayarak sosyalist olan bir ülkeyi bana söyleyebilir misin?

Kuzey Kore halkı kendisini dünyanın en refah halkı sanıyor çünkü dışarıda yaşananları görüp de isyan etmesinler diye özgürlükleri bile yok. Eğer gerçekten kağıt üstündeki gibi işlenebilseydi, daha farklı bir dünya düzenini yaşardık zaten. Yapamadıkları için yok oldular ya da sözde yaşıyorlar.
Hala Kuzey Kore'yi sosyalist bir ülke olarak örnek gösteriyorsun. Kuzey Kore sosyalist değildir.

Hala Kuzey Kore'yi sosyalist bir ülke olarak örnek gösteriyorsun. Kuzey Kore sosyalist değildir.
SSCB'yi mi gösterelim? Çin'i mi? Sen örnek göster bize o zaman öğrenelim.

Devletin açıkladığı resmi ideolojisi o. Senin değil demenle olmuyor o işler. Hadi ben bilmiyorum ve yanlış örnek veriyorum, bana işlerin tıkırında yürüdüğü bir sosyalist devlet göster? Ama halkı adalet ve eşitlik konusunda zevkten kırılıyor olsun.

SSCB yaşıyor mu hala? Çin nasıl ayakta kalıyor? Açıkla.

Bir ara Tansu Çiller de Türkiye'yi Sosyalist olarak telaffuz ediyordu. Sosyalist Türkiye'yi ortadan kaldırdık diye övünüyordu. Eee bu ülkenin pek muhterem halkı da bu ABD ajanını başbakan yaptı ne de olsa.

Az önce Doğu Almanya demişti 🤣

@89666 bu arada Discord'dan arkadaşlık isteğini kabul et bence, oradan devam edelim. Burada konu çok bölünüyor.
Ben demedim, gregor demişti. Şu an Sosyalist bir devlet yok zaten. Discordumu vermedim? Oradan konuşacaksanız grup dm si oluşturun bende katılayım tartışmaya.
Devletin açıkladığı resmi ideolojisi o. Senin değil demenle olmuyor o işler. Hadi ben bilmiyorum ve yanlış örnek veriyorum, bana işlerin tıkırında yürüdüğü bir sosyalist devlet göster? Ama halkı adalet ve eşitlik konusunda zevkten kırılıyor olsun.

SSCB yaşıyor mu hala? Çin nasıl ayakta kalıyor? Açıkla.
Düzgün uygulanmadı çünkü. Çin artık sosyalist değil.

Düzgün uygulanmadı çünkü. Çin artık sosyalist değil.
Düzgün uygulanan bir ülke tarih boyunca oldu mu? Hayal denmesinin sebebi bu işte. Düzgün uygulamanın imkansız olması. Bu boş sosyalisttir, komünisttir vs. hayallerini bırakın artık.

Geri
Yukarı