Aşırı refah iyi midir?

Mesela sen "bir bilgisayar alacağım" diyorsun çalışıyorsun. Adam orada çat diye alıyor ve hedefini tamamlıyor. Bu gidişle hedef kalmayınca bir amacın kalmıyor.

Aslında amaç sadece maddi olarak olmaz benim her istediğim olsa bir amacım kalmasa bende Full öbür dünyaya yatırım yaparım.

Mesela sen "Bir bilgisayar alacağım" diyorsun çalışıyorsun. Adam orada çat diye alıyor ve hedefini tamamlıyor. Bu gidişle hedef kalmayınca bir amacın kalmıyor.
Avrupa'da onlar siradan seyler. Senin evine aldigin sivi sabun, onlarin elektronik cihazi misali. Adamlar Teslanin en son surumunu almak icin, daha buyuk bir ev almak icin calisiyor.

Mesela sen "bir bilgisayar alacağım" diyorsun çalışıyorsun. Adam orada çat diye alıyor ve hedefini tamamlıyor. Bu gidişle hedef kalmayınca bir amacın kalmıyor.

Hedef nasıl kalmaz hocam sen RTX 3090'lı PC aldın diyelim yenisi çıksa imkanın olsa onu da alacaksın her şeyde böyle mesela Elon Musk'da Mars'daki hedeflerini bitirsin bu sefer başka gezegene gitmeyi kafasına koyacak.

Örneğin ABD en çok obez ülkeler arasında.
1642413841874.png

Yine ABD'de yaşayan bir çocuk, istediği bilgisayar gibi eğlence aletlerine ulaşabiliyor, ve bu rahatlığı pompalıyor
Amerika çok refah sahibi bir ülke değil. Ulusal olarak zengin ama etnik olarak çok karışık ve kişi bakımından herkes de çok refah içerisinde değil.
Bana göre aşırı refah kötüdür, yine de sizin fikrinizi almak istedim.
Amerika'da aşırı refah olmadığı için kötüdür, diyemeyiz.

Eki Görüntüle 1272693

Amerika çok refah sahibi bir ülke değil. Ulusal olarak zengin ama etnik olarak çok karışık ve kişi bakımından herkes de çok refah içerisinde değil.

Amerika'da aşırı refah olmadığı için kötüdür, diyemeyiz.
Amerika nicin refah degil hocam. Evler pahali oldugu icin mi? Adamlar maasindan ayda 800 dolar arttirsa 5 aya bizim 10 yil calisip alabilecegimiz arabayi aliyor.

Amerika nicin refah degil hocam. Evler pahali oldugu icin mi? Adamlar maasindan ayda 800 dolar artirsa 5 aya bizim 10 yil calisip alabilecegimiz arabayi aliyor.
Amerika çok karışık bir ülke. Bir adam öyle diye herkes aynı olamaz. Gelir adaletsizliği çok fazla. Ona bakarsak Hindistan da Mars'a araç indirmeye çalışmıştı. Hindistan'ın toplam gelirinin (GSYİH) Türkiye'den daha fazla olması, onu daha refah içerisinde yaşayan bir ülke yapmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı