Aşırı refah iyi midir?

Elbette iyidir. Daha kolay teknolojik ürünlere ulaşmak, daha kolay et ve balık tüketebilmek hatta daha kolay araba almak, tatil yapmak neden iyi olmasın? Ayrıca ABD'nin obezlik ile refahı arasında bir ilişki kurmak çok yanlış olur.

Kötü olan refah değil; tüketim toplumu olmayı insanlara enjekte eden kapitalizmdir! İhtiyacın dışındakini üretmek hırsızlık; ihtiyaç dışında tüketmek ise hastalıktır. Kapitalist tüketim biçiminde yaşayan bireyler hastadırlar. Ama kabul etmezler. Tıpkı bir akıl hastanesindeki delilerin "ben deli değilim" demesi gibi. Ama o deliler belki de kendini özgür sananlardan daha akıllıdır.

Kapitalizm sayesinde telefon, bilgisayar alıyorsun, kapitalizm sayesinde internete girip Technopat isimli bir forumda kapitalizm kötülüyorsun.

Kapitalizm sayesinde telefon, bilgisayar alıyorsun, kapitalizm sayesinde internete girip Technopat isimli bir forumda kapitalizm kötülüyorsun.
Ya bırak bu saçmalıkları. Kapitalizm sayesindeymiş.
Param olduğu için yapabiliyorum bunları, kapitalizm sayesinde değil.
Sanki kapitalizm olmasa teknoloji ilerlemeyecek. Ne boş bir kafa yapısı bu ya?

Reddit'de Ask me Anything konularını bol bol okurum, Kuzey Kore'den kaçan birisi, Güney Kore'ye geldiğimde markete girdim, ancak hangi diş fırçasını alacağımı bilemedim. Çünkü çok fazla çeşit vardı. Kuzey Kore'de bize sadece bir tane veriyorlardı, gibi bir cümle kurmuştu. İşte kapitalizm ve sosyalizmin arasındaki fark bu kadar basit.

Reddit'de Ask me Anything konularını bol bol okurum, Kuzey Kore'den kaçan birisi, Güney Kore'ye geldiğimde markete girdim, ancak hangi diş fırçasını alacağımı bilemedim. Çünkü çok fazla çeşit vardı. Kuzey Kore'de bize sadece bir tane veriyorlardı, gibi bir cümle kurmuştu. İşte kapitalizm ve sosyalizmin arasındaki fark bu kadar basit.
Kuzey Kore'de sosyalizm var demek de ayrı bir cahillik.

Kuzey Kore diktatörlüktür, ben gerçek sosyalizmi seviyorum sadece.

Yeni konular

Geri
Yukarı