Aşırı refah iyi midir?

Refah konusunda yine siyaset kavgaları dönmüş, helal olsun.

Aşırı refaha karşı olmanın AKPli olup olmamasına gelince, aşırı refah insanı bence tembelliğe alıştırır Yusuf'un dediği gibi. Onun yerine orta maaşın bir iki fazlası idealdir. Hem insanı strese sokmaz hem rahat harcanır. Çok parası olan insanlar genellikle mesaisi uzun, işleri yoğun kişilerdir. Bu sefer de ailenize ayıracak vaktin olmayacağını düşünüyorum. Zaten çok para kazansanız da harcayabileceğinizi zannetmiyorum. Bundan ötürü ideal maaş orta seviyenin biraz daha üstüdür.

En kısa örnek bir işçinin maaşını 10 birimden 50 birime çıkarırsanız işçi parası bol diye tembelleşir ve iş yapmayı bırakır. Siz de üretemezsiniz.
Bu da sadece en temel ihtiyaçları bile zorlanarak karşılayan Türkiye örneğine bakılarak yapılmış yanlış bir çıkarım.

Senin eğitim sistemin, insanların saygınlık ve kendini gerçekleştirme ihtiyaçlarını körüklüyorsa yüksek refah sahibi olan ülkelerin çoğunda olduğu gibi insanlar üretim yapmaya, yeni şeyler geliştirmeye devam ediyorlar.

Yapsin bakayim asgari ucreti 10.000 dolar. Calisacak adam buluyor mu? Yazdigim şey ile cevabinizin bir alakasi yok.

Gülmekten ölüyordum :D bu nasıl bir düşüncedir :D

Hatta üstte @Yararsız Üye Amerika'nın o kadar iyi bir yer olmadığını söyledi. Sanırım sizde onun mesajını beğendiniz. Ee bir karar verin o zaman?

Amerika da sağlık sisteminin pahalı olduğunu belirtmiş zaten bu doğru. Ama biz de diyoruz ki Amerika da çalıştıkça Türkiye'de ömür boyu çalışıpta alamayacağın arabaları, evlerin alınabildiğini söylüyoruz. Siz diyorsunuz ki yok bu kadar rahatlıkta çalışan bulunmaz üretim azalır. E hani azalmış mı? Bu düşünceye göre Avrupa Amerika açlıktan ölüyor.

Son düzenleyen: Moderatör:

Amerika da sağlık sisteminin pahalı olduğunu belirtmiş zaten bu doğru. Ama biz de diyoruz ki Amerika da çalıştıkça Türkiye'de ömür boyu çalışıpta alamayacağın arabaları, evlerin alınabildiğini söylüyoruz. Siz diyorsunuz ki yok bu kadar rahatlıkta çalışan bulunmaz üretim azalır. E hani azalmış mı? Bu düşünceye göre Avrupa Amerika açlıktan ölüyor.
Ben üretimin azaldığını söylemiyorum başkaları söylüyor olabilir. İşçi işine devam eder ancak genel olaraktan daha çok tembelleşir çalışma isteği düşer.

Cevap ver canim. Sen simdi bir ogretmene aylik 50.000tl versen o adam calisir mi?
Bu da sadece en temel ihtiyaçları bile zorlanarak karşılayan Türkiye örneğine bakılarak yapılmış yanlış bir çıkarım.

Senin eğitim sistemin, insanların saygınlık ve kendini gerçekleştirme ihtiyaçlarını körüklüyorsa yüksek refah sahibi olan ülkelerin çoğunda olduğu gibi insanlar üretim yapmaya, yeni şeyler geliştirmeye devam ediyorlar.
Profesör bir akademisyeni ele alalim. Simdi bu adam calisiyor, aylik 700.000 dolar aliyor. Çok refah bir ülkede ya kendisi. Sonra bu adam dediğiniz gibi bir şeyler üretecek. Peki bunu niye diğer ay gidip tekrardan ayni seyleri yaparak yapsin ki? Girisimcilik yapsin. Butun profesör akademisyenler gitsin aylik maaslariyla girisimcilik yapsin. Kim akademisyenlik yapacak?

Yeni konular

Geri
Yukarı