Aşırı refah iyi midir?

Günde 11 saat inşaatta sıva yapan, haftanın 6 günü çalışan biri bu parayi elde etmek için 1 yıl ve fazladan 15 gün çalışmalı.(yevmiye günlük 160TL) kolay bir şey değil. Dediğiniz gibi kişiden kişiye değişir bu işler. Arkadaş da kaçtı zaten. Kapandı konu.

Biz de diyoruz ki sen 160 TL yevmiye ile 10 yılda 1 evi alamıyorsun. Refah seviyesi düşük e o zaman ülkenin ekonomik olarak süper güç olması gerek senin örneklere göre :D

Refah seviyesi yüksek olan ve bu yüzden çalışacak insanın bulanamadığı(!) Amerika'nın sadece 5 şirketinin değeri.

Apple: 2 trilyon 249 milyar dolar.

Microsoft: 2 trilyon 24 milyar dolar.

Amazon: 1 trilyon 727 milyar dolar.

alphabet ınc (Google'ın çatı kuruluşu): 1 trilyon 668 milyar dolar.

Facebook: 1 trilyon 8 milyar dolar.

Örneğin ABD en çok obez ülkeler arasında. Yine ABD'de yaşayan bir çocuk, istediği bilgisayar gibi eğlence aletlerine ulaşabiliyor, ve bu rahatlığı pompalıyor. Eski zamanlarda Çinliler Türklere lüks eşyalar verirmiş gevşemeleri için. Bana göre aşırı refah kötüdür, yine de sizin fikrinizi almak istedim.
MÜKEMMELDİR.

Refah seviyesi yüksek olan ve bu yüzden çalışacak insanın bulanamadığı(!) Amerika'nın sadece 5 şirketinin değeri.

Apple: 2 trilyon 249 milyar dolar.

Microsoft: 2 trilyon 24 milyar dolar.

Amazon: 1 trilyon 727 milyar dolar.

alphabet ınc (Google'ın çatı kuruluşu): 1 trilyon 668 milyar dolar.

Facebook: 1 trilyon 8 milyar dolar.

Arkadaşım sence basit bir konuyu bile anlayamamış kişiler bu rakamların ne anlama geldiğini kavrayabilirler mi?

Kaldı ki neden yüksek maaş versin durup dururken herkes? Konu refah düzeyiydi saçma ve komik bir örnek ile konuyu saptırmaya çalışıyorsun.

Seni öpücükle memnun eder, refah seviyeni öyle yükseltirler. Merak etme. Herkes dediğin de devlet. Özel sektörden bahsetmiyoruz.

Biz de diyoruz ki sen 160 TL yevmiye ile 10 yılda 1 evi alamıyorsun. Refah seviyesi düşük e o zaman ülkenin ekonomik olarak süper güç olması gerek senin örneklere göre :D

Yaparsan ne olacağını anlatmaya çalışıyorum. Maaşların her zaman bir dengesi vardır. Ne çok az ne çok yüksek olmalıdır. Her ikisi de zararlıdır. Neyse ben sana anlatamadım, Haluk Tatar'ın Türkiye nasıl kalıcı büyük videosunu 55.ci saniyeden itibaren izle. Adam dediklerimin aynısını demiş yahu. Belki onları dinlersin.

Bu konuda yapılan ideoloji kavgalarını daha lisedeyken yapıyorduk, sonra bir gün fark ettim ki şucu ya da bucu olmak bir şey ifade etmiyor. Hiçbir ideolojinin/sistemin insanlara istediği şeyleri karşılıksız vermediğini fark ettim. Sistemin kararlarını ben veremiyorum, benim kontrolümde olmayan şeyler var. Sistem benden neler istiyor, neler karşılığında ne vaat ediyor? Benim isteklerime karşı sistemin benden neler istediğine kafayı yordum.

Sonuç olarak bir şeyleri değiştirmek için kendimi feda etmektense ya da reddettiğim sistem dinamikleriyle hayatımı yoklukla geçireceğime, içinde olduğum sistemin çarklarıyla kendi isteklerim arasında bir denge kurmanın yolunu buldum. Şimdi kafam rahat.

Farazi ideoloji tartışmalarının neye ne kadar faydası olduğu da ayrıca tartışma konusu.
Hiçbir şeyciyim, sadece sosyalist ütopyayı beğeniyorum.

Seni öpücükle memnun eder, refah seviyeni öyle yükseltirler.

Senin refah seviyen öyle arttı demek ki :D

Yaparsan ne olacağını anlatmaya çalışıyorum. Maaşların her zaman bir dengesi vardır. Ne çok az ne çok yüksek olmalıdır. Her ikisi de zararlıdır. Neyse ben sana anlatamadım, Haluk Tatar'ın Türkiye nasıl kalıcı büyük videosunu 55.ci saniyeden itibaren izle. Adam dediklerimin aynısını demiş yahu. Belki onları dinlersin.

Haluk Tatar'ı dinliyorum. Ama senin verdiğin örnek ile şu an konuştuğumuz konu ile alakası yok. Biz orada şu anki asgari ücret ve alım gücü ile neler alabildiklerini konuşuyoruz. Sen ise 50 bin TL'ye öğretmen çalışır mı? Ne alaka? Senin bahsettiğin asgari ücreti arttırarak alım gücünü arttırmaya çalışmak oluyor verdiğin örnekler bunu gösteriyor. Bunun için öğretmen maaşını 50 bin TL yapmaya gerek yok Venezuela'ya bakabilirsin.

Geri
Yukarı