Askerdeyken üniversite okumak

DraugRZ

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba kardeşim üniversite okumak istiyor ve bu sene yerleşemedi. Askere gitmek istiyor ancak askere mayıs'ta alacaklar. YKS sınavına girmek istiyor, askerde sınava girme izni veriyorlar bildiğim kadarı ile. Merak ettiğimiz konu şu mayısta askere gitse ufak tefek hesaplama yaparsak Ekim'de gelecek. Bu kardeş, üniversiteyi askerde kazandı diyelim okullarda eylül'de açılacağına göre o 1 ay ona nasıl etki edecek?

Evet dediğiniz gibi sınav için izin veriliyor, daha sonra o gün askerliğe ekleniyor. 1 ay için ise şunu söyleyebilirim zaten üniversitelerde ek tercihlerle yerleştirmeler de oluyor. O süreç de en az 1 ay sürüyor ve yeni gelen öğrenciler oluyor. Onlarla birlikte gitmiş gibi olur kaybı olmadan öğrenimine devam eder.

Devamsızlıktan kalma gibi bir durumu olur mu? Hemşirelik okumak istiyor. Bu sene ben onu YKS'ye hazırlayacağım.

Devamsızlıktan kalma gibi bir durumu olur mu? Hemşirelik okumak istiyor. Bu sene ben onu YKS'ye hazırlayacağım.
Devamsızlık 2-3 haftayla olmuyor benim bildiğim. Bir derse 1-2 ay sürekli girilmediği durumda oluyor. Bir de böyle bir durum olduğunu izah ederse müsaade ederler muhtemelen.

Ders saatinin %30'u kadar devamsızlık yapma hakkı var. Yani 15 haftada 4.5 hafta gitmeme hakkı var(Genelde 30 saat ders varsa 13 saat devamsızlık hakkı verirler bu da 4 hafta +1 saat yapar) . Mayıs ayının hemen başında giderse 5 ay 21 gün askerlik yapacak. Yaklaşık 3 hafta devamsızlık yapmış olur bu da çok takılacak bir şey değil bence.

Askerlik tarihi geldi 21 yaşında mecburen ileri tarihe alamıyoruz 149 puan aldı yazsa şu an bir bölüme gider ama o bölümden çıkmak kendim yaşadığım için iyi biliyorum angarya ve büyük uğraş git ondan imza al bundan imza al işleri. Doğum onunda benim gibi ocak Mayıs celbine gidebilir anca şubat celbine giderse sınava çalışamaz olay böyle bakacaz bekliyoruz 2. ek yerleştirme bugündü galiba baktık kontrol ettik o da bugün değilmiş ne yapacağız kararsızız :D.

Askerlik tarihi geldi 21 yaşında mecburen ileri tarihe alamıyoruz 149 puan aldı yazsa şu an bir bölüme gider ama o bölümden çıkmak kendim yaşadığım için iyi biliyorum angarya ve büyük uğraş git ondan imza al bundan imza al işleri. Doğum onunda benim gibi ocak Mayıs celbine gidebilir anca şubat celbine giderse sınava çalışamaz olay böyle bakacaz bekliyoruz 2. ek yerleştirme bugündü galiba baktık kontrol ettik o da bugün değilmiş ne yapacağız kararsızız :D.
Hocam aslında askerde çalışması çok çok daha kolay olur. Benim ağabeyim askerde KPSS çalışmıştı. Terhisten 1 ay sonra da atanmıştı. Kardeşiniz de böyle bir şey yapabilir.

Ders saatinin %30'u kadar devamsızlık yapma hakkı var. Yani 15 haftada 4.5 hafta gitmeme hakkı var(genelde 30 saat ders varsa 13 saat devamsızlık hakkı verirler bu da 4 hafta +1 saat yapar). Mayıs ayının hemen başında giderse 5 ay 21 gün askerlik yapacak. Yaklaşık 3 hafta devamsızlık yapmış olur bu da çok takılacak bir şey değil bence.

Ona bir tarih vermiyorlar değil mi yani diyelim mayıs celbi mayıs ayı istediği zaman gidebilir. Yoksa bir tarih gün mü belirliyorlar? Bilginiz var mı bu konuda.

Yeni konular

Geri
Yukarı