Askerlik için tüyolar

Darktower

Gigapat
Katılım
23 Temmuz 2014
Mesajlar
9.633
Makaleler
26
Çözümler
193
Acemilik konusunda pek bir şey söyleyemeyeceğim. Ben Çavuş eğitim bölüğünde yapmıştım. İlk başta 81 kişiydik. Sonra 31 kişiye düşmüştük. Benim acemiliğim baya rahat geçti. Herhangi bir hırsızlık olayı yaşamadım.

Tabi 300 kişilik bir piyade bölüğünde acemilik yaparsan hırsızlık olayına çok daha fazla rastlarsın. Benim tavsiyem acemi askerliğe giderken yanında fazla eşya götürme. Askeriye içinde gerekli çoğu şeyi vergisiz alabiliyorsun. Gideceğin bölük benim gibi 80 kişi değilse banyo yapman çok zorlaşır. Aynı şekilde acemiyi yaptığın yere göre değişir. Kıyafet yıkama olayı da zor oluyor.

Ustalık kısmını pek hatırlamıyorum. Ama çavuş olmam askerliğin çoğunu nöbet tutmadan geçirmemi sağlamıştı. Zaten topçu karargah hizmet bölüğünde yer aldığımdan bir yüzbaşının yanında iş verdiler. Onun ayak işlerini yaparak rahat geçirdim diyebilirim.

Tek uyuz olduğum şey üst yetkili bir komutan gelince yaptığımız tören yürüyüşleri olabilir. Bu yürüyüşler ruhsal ve bedensel olarak askeri çok yıpratıyor diyebilirim. Hele bir tatbikat yapacaklarsa ona ön hazırlık çileden çıkarıyordu.

Eğer bölüğün de az kişi olursa da nöbet işiniz sıkıntı olabilir. Gün içinde 6 hatta 8 saat nöbet tutanlar oluyordu. Ama amelelik işi varsa onlardan yırtıyorsunuz. Nöbet gene bu ayak işlerine göre daha iyi diyebilirim.

İş konusunda hep geri planda durma. Kendi yapabileceğin işlerde kendini göster. Komutanlar seni severse ileri de daha rahat işler verebilirler. Ama güçlü bir cüssen varsa %80 amelelik işi olduğunda sana başvururlar. Astsubay üstçavuşlar kaytardığını görürse askerliğin bitene kadar sana zehir zemberek olurlar.
 
Yukarı