Askerlikte G3 standart mı?

Değişme olasılığı var ama acemi birliklerde g3 temel silah ek silah olarak g5 ağır makineli ve keleş diye tabir edilen silahlarda yere ve mevkiye göre kullanılıyor.

G3 Standarttır ancak nerede, ne olarak görev yaptığına göre silahın değişebilir. Kıbrısta 5.56mm mermi kullanan, daha hafif ve modern HK33 (G3 Varyantı) verilir genellikle. Çatışma ihtimalinin çok düşük olduğu yerlerde eğitimde 2. Dünya Savaşı'ndan kalma M1 Garand bile kullanabilirsin. Askerlik şubelerinin bir kısmında, belirli Jandarma birliklerinde AK 47 de kullanılıyor. Ben AS-İZ olarak görev yaparken 9mm Sarsılmaz tabanca, 9 MM MP5 makineli tabanca ile ayrı eğitim aldım, görevlerde taşıdım. Araçla sık intikal olan birliklerde ve Bahriye'de katlanabilir dipçikli modeller yaygındır.

Acemi eğitiminde ve şehir dışı olan her yerde G3 zaten standart, değişmesi de pek mümkün değil. Doğuda aktif görevde askerlik yaparsan her zaman standart ordu donanımı kullanmıyorsun zaten, depolar açılıyor, görevine göre en modern silahlar ya da en ilginç silahlar dökülüyor önüne. 90'larda örtülü ödenekten yapılan harcamalarla silah kaçakçılarından Kanas'lar ve farklı ağır silahlar alınmıştı. Burada konu dağılır biz G3'e dönelim :) Güzel silahtır, alışır insan.

Sen Aztek olarak genellikle tabanca taşıyacaksın, 9 mm Sarsılmaz. Taşıması çok rahattır zaten, ancak astsubay hatta bazen subaylar doldur boşalta gitmek yerine göreve giderken acele ederler, askerde en çok kaza dikkatsizlikten, temizlik ve bakımda ya da acele durumlarda yaşanır. Bizim komutanların deyimiyle "Salak kurşun sekmeleri olur, ölüm ve yaralanma çok azdır ama korkusu ve yenilen azar genellikle ömre bedel olur."

G3 Standarttır ancak nerede, ne olarak görev yaptığına göre silahın değişebilir. Kıbrısta 5.56mm mermi kullanan, daha hafif ve modern HK33 (G3 Varyantı) verilir genellikle. Çatışma ihtimalinin çok düşük olduğu yerlerde eğitimde 2. Dünya Savaşı'ndan kalma M1 Garand bile kullanabilirsin. Askerlik şubelerinin bir kısmında, belirli Jandarma birliklerinde AK 47 de kullanılıyor. Ben AS-İZ olarak görev yaparken 9mm Sarsılmaz tabanca, 9 MM MP5 makineli tabanca ile ayrı eğitim aldım, görevlerde taşıdım. Araçla sık intikal olan birliklerde ve Bahriye'de katlanabilir dipçikli modeller yaygındır.

Acemi eğitiminde ve şehir dışı olan her yerde G3 zaten standart, değişmesi de pek mümkün değil. Doğuda aktif görevde askerlik yaparsan her zaman standart ordu donanımı kullanmıyorsun zaten, depolar açılıyor, görevine göre en modern silahlar ya da en ilginç silahlar dökülüyor önüne. 90'larda örtülü ödenekten yapılan harcamalarla silah kaçakçılarından Kanas'lar ve farklı ağır silahlar alınmıştı. Burada konu dağılır biz G3'e dönelim :) Güzel silahtır, alışır insan.

Sen Aztek olarak genellikle tabanca taşıyacaksın, 9 mm Sarsılmaz. Taşıması çok rahattır zaten, ancak astsubay hatta bazen subaylar doldur boşalta gitmek yerine göreve giderken acele ederler, askerde en çok kaza dikkatsizlikten, temizlik ve bakımda ya da acele durumlarda yaşanır. Bizim komutanların deyimiyle "Salak kurşun sekmeleri olur, ölüm ve yaralanma çok azdır ama korkusu ve yenilen azar genellikle ömre bedel olur."
Teşekkür Ederim.

Birden LG G3 anladım. :)
Askerlik görevinde LG G3 ile savaş simulasyonu mu oynuyacağız? :)

G3 kodumu oturtturur. Ama 4.5 kg taşımak çok iğrenç. Çabuk şişer. Çok tutukluk yapar. Bunları babam diyor. Bunu kullanmak varken... :)
images

Dört kilo iki yüz elli gram ağırlığında olup, şarjör ile dolan, hava ile soğuyan.. Ne diyorum ya ben. :D Buna aslında sıvı soğutma takmak lazım.

352. kısa dönem kurilerime selam ederim.

İzmir'in yarısında AK-47 var, çok az yerde G3 var mesela. MP-5 araç muhafızı görevlerinde kullanılıyor. Zaten asteğmen olarak gidiyorsan, aktif olarak görev almayacaksan bu silahları eğitimden sonra görmezsin bile. Nöbet silahı olarak veriliyor tüfek genellikle. Doğuda görev alırsan işler değişebilir.

Güney Deniz Saha Komutanlığı'nda yaptım ben askerliğimi, kısa bir süre merasim bölüğüne katıldık ilk teslim olduğumuzda. M1 o zaman elime aldım, tören silahı olarak. Kendine özel hareketleri var, "sırta ters as" gibi. Cenaze için kullanılan bir hareket mesela, öğrenmesi biraz zaman alıyor.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı