Asosyallik nasıl anlaşılır?

Benim bulaşabilecek tek bir arkadaşım var. Genelde zamanım PC başında geçiyor. Arkadaşlarımla konuşmaya başladığım zaman durdurulmazım ama çok geniş bir çevrem yok. Kolay kolay arkadaş edinemiyorum. Ortama alışmam gerekiyor. PC başında 15 saat geçiriyorum. Okullar kapanınca neredeyse kimseyle konuşmaz biri oluyorum. Kendimi asosyal hissediyorum. Herkes sanki beni aşağılıyormuş gibi geliyor. Sizce ben asosyal miyim?

Bir zamanlar Ortaokulda ben de böyleydim. 5. sınıfta arkadaşlarım beni aralarına almazlardı. Aralarına gitsem benimle dalga geçer yollarlardı. Bu herkes için geçerliydi. Ama ben sınıfta yaptığım bazı resimlerle ilgilerini çektim, öyle öyle muhabbetimiz oldu. Nasıl oldu bilmiyorum ama Ondan sonra 3 yıl birbirimizle aga olduk. Liseye kadar. Ne zamanlardı be... Keşke o anlara geri dönebilseydim.

Benim bulaşabilecek tek bir arkadaşım var. Genelde zamanım PC başında geçiyor. Arkadaşlarımla konuşmaya başladığım zaman durdurulmazım ama çok geniş bir çevrem yok. Kolay kolay arkadaş edinemiyorum. Ortama alışmam gerekiyor. PC başında 15 saat geçiriyorum. Okullar kapanınca neredeyse kimseyle konuşmaz biri oluyorum. Kendimi asosyal hissediyorum. Herkes sanki beni aşağılıyormuş gibi geliyor. Sizce ben asosyal miyim?

Öncelikle bence evet asosyalsin, ama önemli olan bunu kırabilmek. Öncelikle "Aşağıyormuş gibi geliyor." kısmına değineyim bırak aşağılasınlar Allah aşkına, o kim ki? Seni ya da başkasını aşağılayacak kimsenin tipi, huyu, suyu asla dört dörtlük olamaz. Benim tavsiyem 15 saat bilgisayarda oturmak mantıksız hem sağlıki açıdan hem de sanalda arkadaş edinmeye çalışsan bile kim ne derse desin (Çoğu zaman) dışarıda edindiğin arkadaşlıklardan daha az bir aktivite yapabiliyorsun. Gelelim sadede ben olsam ilk önce öz güvenimi arttırmaya çalışırdım, bunun için mesela kilon varsa kilo ver, spor yap, bir şekilde geliştir kendini ve kendine güven. Sonra çık dışarı ya da mesela bu herhangi bir spor kulubüne gitmek olur, örnek veriyorum. Arkadaş edinmeye bak, eğer özgüvensizlik sorununu şimdi çözmezsen ileride çok çekersin, yaşadım ondan biliyorum :D.

Spora başla, mastürbasyona hükmet. Gerisi gelir.

Benim de aynı durum. Buluşabilecek tek arkadaşım var ve bu aralar sadece PC başında vakit geçirmeye başladım. Ve gerçekten kendimi asosyal hissetmeye başladım. Ancak 2 hafta sonra dershanem başlıyor ve buluşabilecek o tek arkadaşımla beraber kayıt olduk, yeni insanlarla tanışacağım. Siz de o tek arkadaşınla beraber yeni ortamlara katılabilirsiniz. Beraber spora yazılın? Dershaneye veya kursa gidin? Yeni sosyal çevre edinmenin yolu. Ve en azından buluşabilecek tek de olsa arkadaşınız var. Olmayanı da var. Herkesin seni aşağıladığını neden düşünüyorsun orasını da hiç anlamadım.
Onun arkadaşları var. Benim de aslında konuşabilecek arkadaşlarım var ama buluşabilecek düzeyde değil. Öyle biriyle konuştuğum zaman samimisin diyorlar ama yaz gelince kimse bana yazmıyor. Bende kendi içime kapanıyorum.

Öncelikle bence evet asosyalsin, ama önemli olan bunu kırabilmek. Öncelikle "Aşağıyormuş gibi geliyor." kısmına değineyim bırak aşağılasınlar Allah aşkına, o kim ki? Seni ya da başkasını aşağılayacak kimsenin tipi, huyu, suyu asla dört dörtlük olamaz. Benim tavsiyem 15 saat bilgisayarda oturmak mantıksız hem sağlıki açıdan hem de sanalda arkadaş edinmeye çalışsan bile kim ne derse desin (Çoğu zaman) dışarıda edindiğin arkadaşlıklardan daha az bir aktivite yapabiliyorsun. Gelelim sadede ben olsam ilk önce öz güvenimi arttırmaya çalışırdım, bunun için mesela kilon varsa kilo ver, spor yap, bir şekilde geliştir kendini ve kendine güven. Sonra çık dışarı ya da mesela bu herhangi bir spor kulubüne gitmek olur, örnek veriyorum. Arkadaş edinmeye bak, eğer özgüvensizlik sorununu şimdi çözmezsen ileride çok çekersin, yaşadım ondan biliyorum :D.
Aslında ortaokulda çok geniş çevrem vardı. Lise de başka şehire taşınınca uzaklaştım onlardan. Sonra 2. dönem depresyona girdim. Önüme ne gelirse yedim çok kilo aldım. İçime kapandım. Utangaçlaştım ama gene birileriyle konuşabiliyorum.

Son düzenleme:
Ben de sizler gibiyim.. genelde ilk yazan taraf oluyorum ve bu beni üzüyor. Bi kaç gün bekliyorum acaba yazacak mı? diye fakat yazan yok,yine ben yazıyorum. Futbola meraklıyım ve iyi oynadığımı düşünüyorum fakat oynayacak arkadaşım yok,gece gündüz bilgisayarda takılıyorum o yüzden.

Hocam asosyal olmak kötü bir şey değil ama bari asosyalsiniz insanlarla pek zaman geçirmiyorsunuz o zamanı PC'ye değil kendinize ayırın. Kendinizi geliştirirseniz özgüven artışı beraberinde gelir ve çevreniz gelişebilir. İnsanların sizle konuşup sizi arkadaş olarak seçmesi için kendinize kriter yaratın.

Onun arkadaşları var. Benim de aslında konuşabilecek arkadaşlarım var ama buluşabilecek düzeyde değil. Öyle biriyle konuştuğum zaman samimisin diyorlar ama yaz gelince kimse bana yazmıyor. Bende kendi içime kapanıyorum.

Aslında ortaokulda çok geniş çevrem vardı. Lise de başka şehire taşınınca uzaklaştım onlardan. Sonra 2. dönem depresyona girdim. Önüme ne gelirse yedim çok kilo aldım. İçime kapandım. Utangaçlaştım ama gene birileriyle konuşabiliyorum.
Ben de 2.dönem deprosyana girdim. Ama okulun bitmesiyle beraber biraz rahatladım. Arkadaşın diğer arkadaşlarıyla buluşuyorsa seni de dahil etmesini isteyebilirsin. Ben arkadşaımın arkadaşlarıyla tanıştım mesela. Öyle daha geniş çevren olur. Deprosyandan da spora giderek çıkarsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı