ASP.NET MVC ile ASP.NET Core MVC arasındaki farklar nelerdir?

ErgunPlak

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar ASP derslerine başlayacağım fakat ASP.NET MVC ile ASP.NET Core MVC ikisi farklı mıdır? İkisi arasında yazılış bakımından çok fark var mı? ASP.NET MVC bilen ASP.NET Core öğrenmesi kısa mı sürer yoksa tekrar en baştan mı alması gerekir?

Klasik ASP.NET dedigimiz adam eski bir teknolojidir ve su anda tam olu olmasa bile deprecated dedigimiz bir yazilimdir.

.NET Core ise daha revaçta olan, sirketlerin genel olarak tercih ettigi ve topluluk tarafindan gelistirilip dogrudan Microsoft'a ait olmayan bir yapı.

.NET Core ogrenmek su zamanda gercekten daha mantikli. Ama eger ben site yapacagim, isim hizli bitsin dersen klasik ASP de olur fark etmiyor.

Klasik ASP.NET dedigimiz adam eski bir teknolojidir ve su anda tam olu olmasa bile deprecated dedigimiz bir yazilimdir.

.NET Core ise daha revaçta olan, sirketlerin genel olarak tercih ettigi ve topluluk tarafindan gelistirilip dogrudan Microsoft'a ait olmayan bir yapı.

.NET Core ogrenmek su zamanda gercekten daha mantikli. Ama eger ben site yapacagim, isim hizli bitsin dersen klasik ASP de olur fark etmiyor.
Klasik ASP öğrenince .NET Core öğrenmesi zor mu olur yoksa hemen hemen aynı mıdır?

Web Tasarım okuyorsun sanırım. Hayır, çok zor değil. Aksine genel bakış aynı/daha kolay denilebilir. Belki deneyimim dışında bazı birtakım yerler zordur, onu da daha tecrübeli birisi açıklar eğer öyle bir durum varsa.
Web tasarım okumuyorum bölümüm yazılımdan farklı ama bu alanla ilgileniyorum. C#, SQL HTML, CSS bunları öğrendim, ASP kaldı. Açıkcası örnek videolara falan baktım gözüm korktu biraz, çok karmaşık geldi.

ASP'den ziyade C#'a tam hakim olmanız önemli. Eğer C#'a hakimseniz birkaç class'ın base özelliklerini öğrenmeniz gerekiyor. Kalanı bildiğiniz C#.

Öğrendiğin dörtlüden ibaret, korkma.
peki bir şey daha sorsam c# sql asp backend kısımlarında bir şeyler yapabiliyorum kendi kendime c# konuların mantığını neyin neden olduğunu anlıyorum ama html css ile öğrenmeme rağmen kendi basıma yazamıyorum devamlı not aldığım kodları copy-paste yapıyorum bunu nasıl çözerim bu alanda yeni olmamdan da kaynaklı sanırım 3 aylık bir yazılım tecrübem var

.NET MVC'de ek olarak Entity Framework gibi birkaç araç kullanmayı öğrenmen gerekiyor. Tabii ki kullanmakla yetmiyor da. Bunların performansını en yüksek seviyede tutabilmek için sürekli kendinizi geliştirmeye açık olmanız gerekiyor. Öğrendim bitti şeklinde olmaz.
peki bir şey daha sorsam c# sql asp backend kısımlarında bir şeyler yapabiliyorum kendi kendime c# konuların mantığını neyin neden olduğunu anlıyorum ama html css ile öğrenmeme rağmen kendi basıma yazamıyorum devamlı not aldığım kodları copy-paste yapıyorum bunu nasıl çözerim bu alanda yeni olmamdan da kaynaklı sanırım 3 aylık bir yazılım tecrübem var
Hemen dün öğrendim bugün yazayım yapmanız pek mümkün değil. Kimse çatır çatır yazarak başlamıyor. İlk başlarda ben Image'i byte[]'e çevirme kodunu sürekli kopyalayıp duruyordum. Fakat bir noktadan sonra kendiniz yazmak istiyorsunuz. O eşikten sonra yazabilir hale gelirsiniz.

.NET MVC'de ek olarak Entity Framework gibi birkaç araç kullanmayı öğrenmen gerekiyor. Tabii ki kullanmakla yetmiyor da. Bunların performansını en yüksek seviyede tutabilmek için sürekli kendinizi geliştirmeye açık olmanız gerekiyor. Öğrendim bitti şeklinde olmaz.
Entity Framework duydum ama ne işe yarıyor bilmiyorum açıkcası önemli değildir diyordum

Yeni konular

Geri
Yukarı