ASP.NET Web Form vs MVC

Gustave Le Boon

Hectopat
Selamlar. Ben C# diline biraz hakimim ve site yapmak istiyorum. Ancak hangi ASP.NET teknolojisi ile çalışacağım konusunda kararsızım. MVC ile çalışmak isterim ama galiba HTML, CSS ve Javascript bilmem gerekiyormuş okuduklarıma göre. Bunların hepsine aşırı düzeyde hakim olmam mı lazım? Veya aralarında çok büyük bir fark yok Web Forms ile çalışırsan çok sıkıntı olmaz mı dersiniz? Ya da MVC için HTML, CSS ve Javascript öğrenmelisin öğrendiğine değer mi dersiniz? İyi forumlar.

Selamlar. JavaScript'i güzel öğrenen bir insan, JS kütüphanelerine geçebilir. Web Form çok boş bir şey. Piyasadaki işlerin hiçbirinin gerekliliklerinde daha Web Form görmedim. Frontendde gelişmek için tabii ki iyi düzeyde JS bilmek şart. Temelin sağlam olduğunda da diğer kütüphanelere geçişin çok rahat olur.

Başlarda bir şey yapmak için de hiçbir şeye çok hakim olman gerekmez. Güzel kod kopyalayabiliyorsan, anlayıp kopyalayabiliyorsan istediğini yapabilirsin. Open source birçok proje var git kurcala biraz, ne istiyorsan al koy kendi projene. Başkasının kodunu okuyarak daha hızlı öğrenirsin.

Çoğu yer yeni projelerinde frontendinde single page çalışıyor. Angular, React kullandım fakat Vue'yu bilmiyorum açıkçası. Ben site yapacak olsam frontendi bu kütüphanelerden biriyle yapıp, backendi de Java ile yazardım. C#, PHP de aynı şeyi yapar. Bunun sana getirisi de olur.

Open source projeleri de burada yayınlasak, diğer arkadaşlar da biraz kurcalama fırsatı yakalayabilir. Çok da güzel olur aslında :) .

C# dilini Lise'de görmüştüm bize C#'dan sonra ilk olarak asp.net MVC öğretildi "bootstrap" ile pek CSS bilgisi olmadan iyi kötü siteler yazabildim asp.net Core'a geçirdiler sonrasında ama ben pek beğenmediğim için PHP'ye geçtim ve memmunum fakat JavaScript Web'de cidden önemli öğrenmende fayda var.

Dostum tekrardan selamlar. Peki Asp.NET Core kısmında tavsiye ettiğin eğitim seti ve bana verebileceğin tavsiyeler var mı?
Selamlar, Engin Demiroğ'un .Net Core eğitimi var Udemy'de. Engin hocanın akıcı bir anlatımı var zamanında kendisinin Angular eğitimini almıştım epey memnun kalmıştım. Tavsiye ederim. Müsait oldukça cevap vermeye çalışır sorulara.

Selamlar, Engin Demiroğ'un .Net Core eğitimi var Udemy'de. Engin hocanın akıcı bir anlatımı var zamanında kendisinin Angular eğitimini almıştım epey memnun kalmıştım. Tavsiye ederim. Müsait oldukça cevap vermeye çalışır sorulara.
Dostum ben de C# eğitimini aldım Engin Demiroğ'un anlatımı genel olarak güzel ama bazen çok yüzeysel bakıp geçiyor konulara. O yüzden bu sefer Sadık Turan diye bir eğitmenin kursunu aldım. Başka eğitimcilere de şans verelim biraz :)

Yeni konular

Geri
Yukarı