ASRock B450M HDV R4.0 Overclock Stabilite Sorunu

srcn90

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
Gümrük Muhafaza Memuru
R5 2600 ve Cooler Master sıvı soğutmam var. Şu an 4 GHz ve 1.3125v ile stabil çalışıyor. Aida64 stres testi 45 dakika sorun çıkarmayınca sonlandırdım. 4.2'yi görmek istiyorum ama defalarca denedim olmuyor, görüyorum o hızları ama stabil değil. 10 dakika sonra test hata veriyor. Bir arkadaş demişti Sosyal'den, 4 GHz sonrası stabilite problemleri var. BIOS güncellemedim, güncellersem düzelir mi? Ya da anakart tavsiye edecek var mı? Asus TUF veya MSI Tomahawk baya övgü almış. B450 almak istiyorum yine. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Valla kardeşim daha önce de söyledim. Ryzen serisinin voltajları çok oynak olduğundan Overclock yapmaya pek müsait değil bence. Ryzen 5 3600 ve MSI B450 Gaming Plus Max kullanan biri olarak söylüyorum. Auto'da kalması iyi bence. İşlemcini beğenmiyorsan anakart yerine işlemciye para biriktir derim.

Valla kardeşim daha önce de söyledim. Ryzen serisinin voltajları çok oynak olduğundan Overclock yapmaya pek müsait değil bence. Ryzen 5 3600 ve MSI B450 Gaming Plus Max kullanan biri olarak söylüyorum. Auto'da kalması iyi bence. İşlemcini beğenmiyorsan anakart yerine işlemciye para biriktir derim.

Gönül istiyo ki 9600kf + z390 a geçeyim ama daha pahalıya mal oluyo. Bu şekilde az bi masrafla istediğim performansı alıcam eminim. Sen ne sorun yaşadın? 3600 iyi bi işlemci, anakartın da güzel.

Gönül istiyo ki 9600kf + z390 a geçeyim ama daha pahalıya mal oluyo. Bu şekilde az bi masrafla istediğim performansı alıcam eminim. Sen ne sorun yaşadın? 3600 iyi bi işlemci, anakartın da güzel.
Ben overclockta sorun yaşadım. 4.2 üzerine istesen dahi çıkartamıyorsun. Kapatıyor kendini. 1.49v'a kadar gittim düşün yani. Auto'da daha iyi ve stabil oluyor onu anladım. Her türlü overclock denedim.

Ben overclockta sorun yaşadım. 4.2 üzerine istesen dahi çıkartamıyorsun. Kapatıyor kendini. 1.49v'a kadar gittim düşün yani. Auto'da daha iyi ve stabil oluyor onu anladım. Her türlü overclock denedim.
Ben 2600le 4.2 görsem yeticek bana, pubg için sadece ve inan çok farkediyo 100mhz artış bile. Hani deymez diyenler için diyorum. Çünkü pubg tek çekirdek performansına bakıyo işlemcinin. Diğer çoklu çek kullanan oyunlarda çok farketmiyo. Anakart önerin var mı hocam? Tomahawk veya tuf ya da bi başka?

Bir de şunu söyliyim işlemciden yana şansın yok sanırım senin, bu ryzenlerle alakalı değil intel olsun amd olsun eğer yabancıların deyişiyle "lucky" bi işlemci denk gelirse aklına gelmeyecek işlemcilerle akıl almaz hızlara çıkabilirsin. Adamlar 4. nesil intel işlemcilere sırf oc performansı çok iyi diye müthiş paralar istiyolar 9. nesil fiyatlarına satıyolar. Sanırım senin işlemcinin oc performansı çok iyi değil.

@srcn90 biosda sadece cpu frequency yerini mi değistiriyoruz yani oc mode auto mu kalıyo cpb nasıl kapatılır biliyorsan yardımcı olabilir misin ?

Voltaj arttırmanız da lazım, Ryzen Master'dan referans alın önce ulaşmak istediğiniz frekans kaç voltaj istiyo onu belirleyin ve bios'tan da frekansı ve gereken voltajı manuel girin. Uzun zaman oldu ama başka bir şeye müdahale ettiğimi hatırlamıyorum.

Geri
Yukarı