Ervanar05

Centipat
Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 6 ay önce müzik prodüksiyon stüdyom için şöyle ( Intel i5-9400F 2.9 GHz 4.1 GHz 9MB 1151V8 -VGA'sız | ASRock H310cm-HDV | Corsair Vengeance 16 GB LPX DDR4 2400MHz | Gigabyte GV-N710D5-2GL GT710 2 GB GDDR5 64 Bit HDMI 8X | Samsung 860 Evo 250 GB SATA 3 SSD | SanDisk SSD Plus 240GB | 500GB HDD | FSP Hydro 600W 80+Bronze ATX Power Supply | Xigmatek Midgard V Kasa ) bir sistem topladım. Bildiğiniz üzere macOS işletim sistemleri kullandığımız programları (Studio One kullanıyorum) daha stabil çalıştırdığı için ve şu an bütçem Apple bilgisayar almaya yetmediği için PC’me macOS kurmak istiyorum. Öncelikle sormak istediğim, sistemim herhangi bir macOS kurmak için uygun mudur ve uygunsa Mojave, High Sierra, Catalina gibi sürümlerden hangisi donanımlarımla uyumlu çalışacak? Bildiğiniz gibi işlemci VGA’sız model. Eğer ekran kartım çalışmazsa görüntü alamayacağım için kurulum yapamamaktan korkuyorum. Ses kartını USB’den external olarak kullanacağım için anakartın onboard ses kartı çalışmasa da olur. Anakartımın Wi-Fi gibi extra özellikleri yok. Verdiğim bilgiler doğrultusunda bana yardım edecek ve yol gösterecek herkese şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:
High Sierra kurun bence benim bildiğim kadarıyla sadece Nvidia ekran kartlarına destek veren o (Catalina'yı bilemem) Mojave'de Nvidia ekran kartı sürücüleri sorun çıkarıyor diye biliyorum. Technopat'in bir videosu vardı yakın zamanlarda çekilmiş oraya bakarak kurumu yapabilirsiniz. (Biz yine de üstaddan desteği alalım @Recep Baltaş )

Son düzenleme:
Eski Nvidia kartlarını Mojave'de kullanabilen, ve kullanabilmesini sağlayan birkaç paket var. Ben olsam ilk önce Mojave denerdim. DVI/HDMI/DP üzerinden deneyin, VGA ile sorun yaşatabilir.

Disk türünüze uygun olan imajı indirdiğinizden emin olun (MBR/GPT).

Müzik prodüksiyonu için neden Intel işlemci tercih ettiğinizi öğrenebilir miyim? Benim bildiğim bütün DAW programları multi core ve multi thread destekliyor. Ryzen işlemciler teorik olarak prodüksiyon için daha performanslı. Ben de Hackintosh kurduğumda ilk işim Logic Studio kurmaktı, tavsiye ederim.

Eski Nvidia kartlarını Mojave'de kullanabilen, ve kullanabilmesini sağlayan birkaç paket var. Ben olsam ilk önce Mojave denerdim. DVI/HDMI/DP üzerinden deneyin, VGA ile sorun yaşatabilir.

Hocam oyun oynamayı düşünmediğim için ekran kartına gereğinden fazla bütçe ayırmak istemedim. Gddr5 yazdığı için yeni nesil zannediyordum. Disk türüne göre demişsiniz. Disk türünden kastınız ssd, hdd ya da m2ssd midir ?
Müzik prodüksiyonu için neden Intel işlemci tercih ettiğinizi öğrenebilir miyim? Benim bildiğim bütün DAW programları multi core ve multi thread destekliyor. Ryzen işlemciler teorik olarak prodüksiyon için daha performanslı. Ben de Hackintosh kurduğumda ilk işim Logic Studio kurmaktı, tavsiye ederim.
Neden intel ? Çünkü uzun yıllar 4 çekirdekli amd sistemim vardı kullanıyordum. Bu sistemde de intel kullanıp aradaki farkı deneyerek görmek istedim. Donanımla ilgili çok üst düzey bilgim yok. Multi core ve multi thread kelimelerini ilk defa sizden duyuyorum. Ryzen işlemcilerin teorik olarak prodüksiyon için daha performanslı olduğunu da bilmiyordum. Ben biraz düz mantık yürütüp daw programlarının mac sistemlerde stabil çalıştığını biliyorum ve mac sistemler intel işlemci kullanıyor. Bu bağlamda daw programlarının intel ile daha stabil çalışacağı sonucuna vardım. Logic studio sadece mac sistemler için üretilmiş bir daw olarak biliyorum. Ben geçen seneden beri Ozan Çolakoğlu’nun Compel’deki canlı yayınından sonra kendisinin de kullanıp tanıtımını yaptığı presonus studio one 4,5 pro lisansını compel’den satın aldım ve kullanıyorum.

Son düzenleme:
Öncelikle Thread kavramını anlatayım. Thread iş parçaçığı, sanal çekirdek manasına gelir. Multi thread'de 1 çekirdeğin desteklenen uygulamalarda 2 çekirdek olarak çalışması. AMD'de SMT, İntel'de H-T(hyper threading) olarak adlandırılır. Örnek olarak Benim işlemcim Ryzen 2600 6 fiziksel çekirdek(core) 12 thread(sanal çekirdek). Bunun anlamı 6 adet fiziksel çekirdeği var ama desteklenen uygulamalarda 12 çekirdekmiş gibi çalışabilir. Bu teorik olarak 2 kat performans olarak ölçülsede gerçekte %50 civarında performans artışı sağlar. Sizde olan İ5-9400F 6 çekirdek 6 thread yani H-T teknolojisi yok. Her programda 6 çekirdek gibi çalışacak. Pluginler CPU gücü ister. Loop veya Sample kullanacak iseniz RAM ihtiyacınız var. Bende'de APU 4 çekirdekli AMD işlemci vardı ve eğer çok fazla layer kullanırsam(özellikle Spire) CPU ağlıyordu resmen. Ama eski nesil AMD işlemcileri çok kötüydü SMT teknolojisi yoktu multi-thread destekleyen programlarda İntel'e göre kötüydü çekirdek/performans oranına bakıldığında. Yeni nesil AMD RYZEN işlemciler çoğu SMT teknolojisi aldı ve tek çekirdek performansları İntel ile bire bir kapışmaya başladı ki bazılarıda geçmiş bulunmakta. Eskiden DAW için İntel en iyisiydi ama artık hem daha ucuz hemde daha performanslı AMD işlemciler var. Logic Studio konusunda bende şu an kullandığım sisteme Hackintosh kurdum. FL Studio Macos ta çok problem çıkardı bende Logic Studio kurdum ve memnunum, eğer sizde sisteminize MacOS atabilirseniz Logic Studio'yu size öneririm.

Öncelikle Thread kavramını anlatayım. Thread iş parçaçığı, sanal çekirdek manasına gelir. Multi thread'de 1 çekirdeğin desteklenen uygulamalarda 2 çekirdek olarak çalışması. AMD'de SMT, İntel'de H-T(hyper threading) olarak adlandırılır. Örnek olarak Benim işlemcim Ryzen 2600 6 fiziksel çekirdek(core) 12 thread(sanal çekirdek). Bunun anlamı 6 adet fiziksel çekirdeği var ama desteklenen uygulamalarda 12 çekirdekmiş gibi çalışabilir. Bu teorik olarak 2 kat performans olarak ölçülsede gerçekte %50 civarında performans artışı sağlar. Sizde olan İ5-9400F 6 çekirdek 6 thread yani H-T teknolojisi yok. Her programda 6 çekirdek gibi çalışacak. Pluginler CPU gücü ister. Loop veya Sample kullanacak iseniz RAM ihtiyacınız var. Bende'de APU 4 çekirdekli AMD işlemci vardı ve eğer çok fazla layer kullanırsam(özellikle Spire) CPU ağlıyordu resmen. Ama eski nesil AMD işlemcileri çok kötüydü SMT teknolojisi yoktu multi-thread destekleyen programlarda İntel'e göre kötüydü çekirdek/performans oranına bakıldığında. Yeni nesil AMD RYZEN işlemciler çoğu SMT teknolojisi aldı ve tek çekirdek performansları İntel ile bire bir kapışmaya başladı ki bazılarıda geçmiş bulunmakta. Eskiden DAW için İntel en iyisiydi ama artık hem daha ucuz hemde daha performanslı AMD işlemciler var. Logic Studio konusunda bende şu an kullandığım sisteme Hackintosh kurdum. FL Studio Macos ta çok problem çıkardı bende Logic Studio kurdum ve memnunum, eğer sizde sisteminize MacOS atabilirseniz Logic Studio'yu size öneririm.
Hocam işlemciler hakkında verdiğiniz bilgiler çoğu insanın işine yarayacaktır. Daw’lar ile ilgili bayağı bi tecrübem var. Bu cubase olur, ableton live olur, logic olur, studio one olur farketmiyor benim için çünkü ben müzisyenim ve müziği yapacak kişi benim daw’lar değil. Bu konuda marka fanı değilim. Elimde olan projeye göre farklı daw’larla çalıştığım da oluyor, bitanesiyle işi bitirdiğim de oluyor. Bu hiç önemli değil. Benim sorup öğrenmek istediğim şeyler bu kadar komplike konular değil. Konuyu açarken de belirttiğim gibi işlemcim vga’sız model ve ekran kartı olmadan anakartın onboard ekran kartından normalde görüntü alamam. Eğer macOS yüklerken ekran kartımın desteklenmemesi durumunda kurulum sırasında ve ya kurulumun herhangi bir aşamasında görüntü alamama gibi bir sorunum olur mu? Şu anda ekran kartının hd çıkışından monitöre bağlanıyorum zaten ekran kartının Dvi ve hd çıkışı var sadece. Şu an normalde hp usb wireless mouse kullanıyorum ve kasanın ön yüzündeki 3.1 usb portuna bağlı. Trust marka Bluetooth klavye kullanıyorum ve o da Bluetooth adaptör ile pc’ye tanıttım ve o şekilde kullanıyorum. Kurulum esnasında belirttiğim klavye ve mouse çalışır mı yoksa kurulum için normal usb ile bağlanan kablolu klavye ve mouse’mu kullanmam gerekir ? Kasanın ön yüzünde iki tane ve anakartın üzerine iki tane usb 3.1 portu var bunlar kurulum aşamasında ya da sonrasında çalışır mı ? Çalışmazsa sonradan aktif etmek için nasıl bir yol izlemem gerekir ? Anakartın normal kablolu ethernet bağlantı noktasından kabloyla internet bağlantısı konusunda kurulum aşaması ya da sonrasında sorun yaşar mıyım ? Yaşarsam bu problemin üstesinden nasıl gelirim gibi basit sorularıma cevap verebilirseniz ya da bilgisi olan arkadaşların beni bu konuda aydınlatmasını 4 gözle bekliyorum. Anakartım arızalandığı için şu an serviste ve birebir değişim yapılıp sıfırı gönderilecek. En geç çarşamba günü elimde olur. Amacım macOS kurup formatla filan uğraşmadan bir kaç sene sistemi sorunsuz kullanabilmek. Şu an bu konuda vereceğiniz her bilgi benim için çok önemli ve biraz daha sade bir anlatımla cevaplarsanız çok sevinirim.

Burdaki lintken baştaki bağlantıdaki imajı indirdim ve catalina kurdum ama usb yi çıkardığım zaman açılmıyor. Videodaki gibi yapmaya çalıştım ama yine de başaramadım yardımcı olabilir misiniz

Son düzenleme:

Geri
Yukarı