ASRock X570 Phantom Gaming 4 Fast Boot açılamıyor

GozlukluSirin

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Teknisyeni / Öğrenci
Yeni topladığım sistemde ASRock X570 Phantom Gaming 4 anakartını kullanıyorum. BIOS yazılımda ikisinden emin olduğum birinde ekran kartının da hatası olabileceğini düşündüğüm toplam 3 sıkıntı var. Öncelikle sitede bulununan versiyon 3.0 BIOS'a güncelledim ancak sorunlar hala devam ediyor.

Sistemim;
-AMD Ryzen 5 3600X.
-ASRock X570 Phantom Gaming 4.
-Adata XPG Spectrix S40G RGB 1TB.
-Galax RTX2060 6 GB (1-Click OC) 192Bit GDDR6.
-Aerocool 500W 80+ aktif PFC RGB LED güç kaynağı ae-cylnP500.

Emin olduklarım;

-BIOS'da Fast Boot'u etkinleştirseniz, CMOS'u sıfırlamadan tekrar BIOS'a giremiyorsunuz. Firmayı aradım. Klasik tuşları söylediler ama çözüm olmayınca sözde müşteri hizmetleri olan, aradığımda çalmayan bir numarayı verdiler.

-Fast Boot'a alırsanız, anakartın üzerindeki gigabit lan port kafasına göre çalışıyor. Aygıt yöneticisinde göremeyince CMOS'u sıfırlayıp, fastboot açmadan denedim, sorunsuz çalışıyor ama nasıl bir bug oluşuyor, anlamadım. İkisi de alakasız şeyler. ASRock'un forumunda aynı sorundan pek çok konu açılmış. Çözenlerde(!) Benim gibi CMOS sıfırlamış.

Emin olamadığım;

-Oyunlarda rastgele şu ekran çıkıyor. (Ekran kartı Driver'ı güncel ama Driver'da sıkıntı olabilme ihtimalini düşünüyorum.)

Firmaya telefonla derdimi anlatmakta sıkıntı çekiyorum. Rica etsem teknik kısımla bağlantınız varsa iletişime geçmemde yardımcı olur musunuz?
Google'dan gelenler için güncelleme : Fast boot (Biosta yazdığı şekliyle ultra fast boot) seçiliyken tekrar biosa girememe sorunu resmi sitesindeki Restart to UEFI adlı yazılımla çözdüm. Bu yazılımı Windows'a kurduktan sonra çalıştırıp sonraki yeniden başlatmada veya derhal yeniden başlatıp BIOS'a girmesini sağlayabiliyorsunuz.

Anlaşılan Ultra Fast Boot gerçekten çok hızlıymış. Öyle ki hızlı boot için klavyeyi bile dinlemiyor.

Dosya Ekleri

• 5.jpg
    5.jpg
    242,7 KB · Görüntüleme: 42
Son düzenleme:

Geri
Yukarı