Assassin's Creed Unity i5 7400 ile kasma

İşletim sistemi
Windows 10

ergencokur

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Assassin's Creed Unity'de FPS sorunları yaşıyorum. Oyun orijinal ve son patch olan 1.5 yüklü. Buna rağmen en düşük ayarlar ve 720P de çok saçma FPS değerleri alıyorum. MSI Afterburner programı ile de bunu kaydettim. İşlemci tüm çekirdekleri kullanarak %100'e ulaşıyor normalde grafikleri düşürdüğümde FPS'in artması gerekiyor fakat benim 40-50 civarlarında kalıyor. Çok düzensiz bir FPS değeri alıyorum. Sorunu nasıl düzelteceğimi bilmiyorum. Oyunun optimizasyonunda çok sıkıntı olduğunu biliyorum fakat bir çözüm yolunun da olması gerek. Sonuçta sistemim aşırı iyi olmasa da ortalama bir oyun bilgisayarı ayarında. Lütfen bunun çözümünü bilen biri varsa yardımcı olsun cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Adsız.png

*****Sistemim******
i5 7400 3.5 GHz.
GTX 1050 Gaming 2G.
8 GB 2133 MHz RAM.
1TB HDD+120 GB SSD.
Not: Arkadaşlar bir de şöyle bir videoya rastladım, burada adam i5 6500 ile işlemcisi benden kötü olmasına rağmen Ultra'da 60-70 FPS alıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İlk baştaki sonuç 1080P çözünürlük ve en düşük ayarlarda mı? Eğer öyle ise ayarları yükseltin kademe kademe taki ekran kartı %100 kullanana kadar 40FPS değeri alsanız bile en azından v-Sync açarsanız ani dropları önlersiniz.
Hatta deneyeceğim benim ekran kartımda neredeyse sizinkiyle aynı değeri sunuyor ve işlemcim sizinkine göre kat ve kat düşük bir işlemci o.c olmasına rağmen.
Normalde i5 7400 işlemci ile rahat oynamam gerekmezmi bu oyunu niye böyle oluyor anlamış değilim

Normalde i5 7400 işlemci ile rahat oynamam gerekmezmi bu oyunu niye böyle oluyor anlamış değilim.

Rahat oynamanız gerekir ancak bu oyun işlemciye çok yüklenen bir oyun ekran kartının vereceği FPS değerine işlemcinin yetişemediği durum illaki olur. 1080P çok düşük FPS veriyorsa 720P ayarlara alın grafik ayarlarını yükseltin ekran kartı tamamını kullanacak vaziyette bir ayar oluşturun 50 60 FPS olsun açın v-Sync ani droplanma olmaz en azından ben o şekil oynadım 720P darboğaza soktum sistemi ancak v-Sync ile ortaladım 45 50 FPS arası takılmadan oynadım oyunu. Syndicate oyununda da aynı şekil oyunu pek oynayasım olmaasada oynadım biraz yine 40 50 FPS arası. Tabii takılma çok oldu at arabası sürerken yüklemesi için 1 2 sn beklemeler. Şu anda Syndicate oyununu harici diskime atıyorum onun içinden ise Unity alıp deneyeceğim.

Rahat oynamanız gerekir ancak bu oyun işlemciye çok yüklenen bir oyun ekran kartının vereceği FPS değerine işlemcinin yetişemediği durum illaki olur. 1080P çok düşük FPS veriyorsa 720P ayarlara alın grafik ayarlarını yükseltin ekran kartı tamamını kullanacak vaziyette bir ayar oluşturun 50 60 FPS olsun açın v-Sync ani droplanma olmaz en azından ben o şekil oynadım 720P darboğaza soktum sistemi ancak v-Sync ile ortaladım 45 50 FPS arası takılmadan oynadım oyunu. Syndicate oyununda da aynı şekil oyunu pek oynayasım olmaasada oynadım biraz yine 40 50 FPS arası. Tabii takılma çok oldu at arabası sürerken yüklemesi için 1 2 sn beklemeler. Şu anda Syndicate oyununu harici dikime atıyorum onun içinden ise Unity alıp deneyeceğim.
Hocam aynı sıkıntıları yaşamışız yemin ederim ya :) o at arabasından çok çektim hiç sorma

@ergencokur, eski Q6600 3.1 GHz OC + GTX 750 Ti sistemimde de Syndicate'de at arabası sürerken sorun yaşıyordum, ama bu sorun yanlış hatırlamıyorsam genelde eski tip 5400 Rpm HDD ve eksik patchlerden kaynaklanıyordu, şu an için her iki oyunda da herhangi bir problemim yok.

GTX 1050 + i5-7400 ikilisiyle genel olarak 1080p medium-low ayarlarda 50-60 FPS bandını yakalayabiliyor olmanız lazım normalde, oyunu oynarken arka planda herhangi açık bir program/eklenti/3.parti yazılım vs varsa ne var ne yok kapatın, onun haricinde işlemcinin çalışma frekanslarını/sıcaklarını Afterburner üzerinden teker teker açın, bir daha bakalım. Eğer yine herhangi bir anormallik gözlemleyemezsek; sistemde virüslük bir durum bile olabilir, o FPS değerlerinin yerlerde sürünüp anormal bir şekilde sürekli dalgalanma yapması hiç normal değil.

Oyun orijinal değilse, oyunun en son sürümünü v1.5 olanını indirip deneyin, herhangi bir sorun yoktu yanlış hatırlamıyorsam onda. Olmazsa oyunu bir daha indireyim kendi sistemime. En son orijinal Uplay kütüphanemde duruyordu, son sonuçları bir ben de paylaşayım.

Son düzenleme:
@ergencokur, eski Q6600 3.1 GHz OC + GTX 750 Ti sistemimde de Syndicate'de at arabası sürerken sorun yaşıyordum, ama bu sorun yanlış hatırlamıyorsam genelde eski tip 5400 Rpm HDD ve eksik patchlerden kaynaklanıyordu, şu an için her iki oyunda da herhangi bir problemin yok.

GTX 1050 + i5-7400 ikilisiyle genel olarak 1080p medium-low ayarlarda 50-60 FPS bandını yakalayabiliyor olmanız lazım normalde, oyunu oynarken arka planda herhangi açık bir program/eklenti/3.parti yazılım vs varsa ne var ne yok kapatın, onun haricinde işlemcinin çalışma frekanslarını/sıcaklarını Afterburner üzerinden teker teker açın, bir daha bakalım. Eğer yine herhangi bir anormallik gözlemleyemezsek; sistemde virüslük bir durum bile olabilir, o FPS değerlerinin yerlerde sürünüp anormal bir şekilde sürekli dalgalanma yapması hiç normal değil.

Oyun orijinal değilse, oyunun en son sürümünü v1.5 olanını indirip deneyin, herhangi bir sorun yoktu yanlış hatırlamıyorsam onda. Olmazsa oyunu bir daha indireyim kendi sistemime. En son orijinal Uplay kütüphanemde duruyordu, son sonuçları bir ben de paylaşayım.
teşekkür ederim pc ye daha 1 hafta önce format attım malum işlemciyi değiştirdim daha yeni i5 e geçtim zaten. Oyun son sürüm v1.5 ve orjinal kullanıyorum. Arka planda çalışan hiçbir uygulama bulunmuyor hatta ekstra performansını arttırmak için ince ayarlar yaptım windowsa şimdi tekrar dediğiniz işlemci sıcaklığını falan afterburnerden açıp ekran görüntüsü paylaşıcam umarım bi çözüm buılabiliriz
*********************************************************************************************************
testi yaptım afterburnerden işlemcinin bütün veri görüntülerinide açtım iki farklı şekilde testi gerçekleştirdim birisi (720p en düşük) ayarlar bi diyeri ise (1080p en düşük) ayarlar bu ikisindede performans açısından pek bişey değişmedi ne yazık ki

720.png

720p low

1080.png

1080p low

sıkıntı neyden kaynaklanıyor acaba

Son düzenleme:
1080p low ayarlarda, doku kalitesini (texture quality) biraz yükseltip (high da olabilir), ambient occlusion ve shadow quality ayarlarını en azından mediuma çekin. Antialiasing methodunu da FXAA konumuna getirip strecthingin açık olduğundan emin olun. Bu şekilde GPU'ya biraz daha yük bindirmiş olursunuz, ek olarak kalabalık olmayan bölgelerde de gezin biraz, oradaki durumları da raporlayın mümkünse.

Son düzenleme:
1080p low ayarlarda, doku kalitesini (texture quality) biraz yükseltip (high da olabilir), ambient occlusion ve shadow quality ayarlarını en azından mediuma çekin. Antialiasing methodunu da FXAA konumuna getirip strecthingin açık olduğundan emin olun. Bu şekilde GPU'ya biraz daha yük bindirmiş olursunuz, ek olarak kalabalık olmayan bölgelerde de gezin biraz, oradaki durumları da raporlayın mümkünse.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
video çektim bi bak istersen

Önceki mesajımda belirttiğim grafik yapılandırmalarını uyguladınız mı? 1080p'de de takılmalar devam ediyor mu? Eğer hala devam ediyorsa gerçekten çok garip bir durum söz konusu.

Son düzenleme:
Sizin sistemde anormallik olduğu kesin, bende sizin işlemciden biraz daha güçlü olan i5-7500 olmasına rağmen GTX 1060 6 GB'la hiçbir oyunda en ufak bir takılma yaşamadım daha bugüne kadar. PSU marka model nedir? Patates bir ürünse ekran kartının ihtiyaç duyduğu gücü tam anlamıyla sunamadığı için istikrarsız, stabil olmayan bir deneyim yaşatabilir. Ek olarak oyunun kurulu olduğu diskin okuma-yazma ünitelerinin sağlık durumunu, bad sector vb gibi kritik hataların olup olmadığını analiz edip, kontrol edin. Diğer ağır oyunlarda (GTA V, Witcher 3 gibi) buna benzer takılma, GPU kullanım sorunu vs yaşıyor musunuz? Merak ediyorum, i5-7400, GTX 1050'yi besleyemiyorsa neyi besleyecek ki? 750 Ti desem, o işlemciyi eski 2.nesil i5-2300'ler de kaldırıyor zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı