Astrofotoğrafçılık ve doğa fotoğrafçılığı için kamera önerisi

Astrofotoğrafçılık çok ilgi çekici ama masraflı bir alan.
Kılavuz sistemi, teleskop vs sahipsiniz o yüzden sadece makine için bütçe 3500 TL mi mesela?
Zira tüm set için düşük bir bütçe gibi.

Hocam ilk önce iyi bir iş çıkarmak istiyorsanız Full frame makine almalısınız çünkü genelde parlak cisimler çekeceksiniz. Sizdebilirsiniz sensör büyüdükce aldığı ayrıntı da artacaktır ayrıca telefoto lenslere ihtiyacınız var bunlarda ucuz ekipmanlar değiller. Şu anki bütçeniz üst seviye için bir lense bile yetmez. Ancak kendi zevkim için takılacağım diyorsanız Nikon D5200'den aşağı bir makine almayın derim bazen 1800'e görmüşlüğüm var ikinci elde yanına da 80-200'lük bir lens alın tabii gönül isterki 2.8F değerli olsa güzel olur ancak çok pahalı bu yüzden sigma 4-5.6F değerli bir lens bulabilirsiniz iyi araştırırsanız tabii ki bir de tripod olması gerekiyor. Bütçenizi biraz artırırsanız ileride daha iyi bir sistem kurulabilir.

Ben 77D ile bunları yaptım:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Nikon önermem. Astro fotoğrafçılık için Canon ve Sony bakabilirsin. Sony, lensleri pahalı olsa da sensörü ve işlemcileri çok sağlam gövdelerdir, özellikle astrofotoğrafçılıkta çok işinize yarar bu.

3500 TL ile doğa fotoğrafçılığı olur ama astro-fotoğrafçılık olmaz ne yazık ki, piyasa çok pahalı artık. :(

Aklınızda soru varsa cevaplayabilirim. :)

Astrofotoğrafçılık çok ilgi çekici ama masraflı bir alan.
Kılavuz sistemi, teleskop vs sahipsiniz o yüzden sadece makine için bütçe 3500 TL mi mesela?
Zira tüm set için düşük bir bütçe gibi.

Sadece kamera için. Malesef bayağı masraflıymış. Teşekkürler cevabınız için.

Hocam ilk önce iyi bir iş çıkarmak istiyorsanız Full frame makine almalısınız çünkü genelde parlak cisimler çekeceksiniz. Sizdebilirsiniz sensör büyüdükce aldığı ayrıntı da artacaktır ayrıca telefoto lenslere ihtiyacınız var bunlarda ucuz ekipmanlar değiller. Şu anki bütçeniz üst seviye için bir lense bile yetmez. Ancak kendi zevkim için takılacağım diyorsanız Nikon D5200'den aşağı bir makine almayın derim bazen 1800'e görmüşlüğüm var ikinci elde yanına da 80-200'lük bir lens alın tabii gönül isterki 2.8F değerli olsa güzel olur ancak çok pahalı bu yüzden sigma 4-5.6F değerli bir lens bulabilirsiniz iyi araştırırsanız tabii ki bir de tripod olması gerekiyor. Bütçenizi biraz artırırsanız ileride daha iyi bir sistem kurulabilir.

Önerileriniz ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Değerlendireceğim.

Nikon önermem. Astro fotoğrafçılık için Canon ve Sony bakabilirsin. Sony, lensleri pahalı olsa da sensörü ve işlemcileri çok sağlam gövdelerdir, özellikle astrofotoğrafçılıkta çok işinize yarar bu.

3500 TL ile doğa fotoğrafçılığı olur ama Astro-fotoğrafçılık olmaz ne yazık ki, piyasa çok pahalı artık. :(

Cevabınız için teşekkür ederim. Çekimleriniz çok güzel. Yani aslında mesela bütçeyi 5 bine çıkarsam, bana alınabilecek maksimum verimde makineyi önerebilir misiniz? Mesela sadece makineye 5 bin vermek ne kadar doğru, yani harici lensler ne kadar önemli? Çekim kalitesini ne kadar yükseltirler?
Yani aslında mesela bütçeyi 5 bine çıkarsam, bana alınabilecek maksimum verimde makineyi önerebilir misiniz? Mesela sadece makineye 5 bin vermek ne kadar doğru, yani harici lensler ne kadar önemli? Çekim kalitesini ne kadar yükseltirler?
Bu sorularım aslında bilgisi olan herkese. Lens de önerir misiniz?

Son düzenleme:
Ben 77D ile bunları yaptım:

3500 TL ile doğa fotoğrafçılığı olur ama Astro-fotoğrafçılık olmaz ne yazık ki, piyasa çok pahalı artık. :(

Selamlar bende bir kamera almayı düşünüyorum fakat benim alacağım kameranın ana amacı Twitch'de yayın yapmak olacak belki bir de astrofotoğrafçılık.
Twitch'de yayın yapacağım için.
4K'da en az 30-60 FPS.
1080P'de en az 120 FPS görüntü aktarmalı yayına.
Ve bir de yanında almam gereken lens boyutunuda yazar mısınız?
Bütçe 4000-7000 TL arası.

Yeni konular

Geri
Yukarı