Astronotlar uzay istasyonu dışındayken neden geride kalmıyor?

Benim anladığım kadarıyla senin kafa dünyadaki fizikle uzaydaki fizik arasında karışıyor. Sen arabadan sarkarlen mesela elini bırakırsan araba gider sen geride kalır ve düşersin. Bunun sebebi havanın yarattığı sürtünme kuvveti. Sen arabadan çıktığında arabayla hızın aynı olur ama rüzgarın yarattığı sürtünme kuvveti, sen elini bıraktığın anda sana negatif etki yaparak senin yavaşlamana ve düşmene sebep olur. Ama uzayda hava ve rüzgar olmadığı için sürtünme kuvveti olmaz. Yani dünyada Fs=F kadar ise uzayda Fs=0 kadardır:) Bu sayede astronot elini bıraktığı an uzay aracı ile aynı hızda gitmeye devam edecektir. Yani negatif kuvvet yok.

Kardeşim bak şimdi sen uzay mekiğindesin tamam mı. Çıktın dışarı ama hala tutunuyorsun araca. Araçla beraber gidiyorsun. Senin hızın aracın hızına eşit dimi ? Eşit. Dışarıda hava sürtünmesi falan yok yani sana hiçbir ters yönde kuvvet etki etmiyor. Bırak şimdi aracı. Bıraktın mı? Bıraktın. Şimdi hızın kaç ? Hala aracın hızına eşit. Neden ? Çünkü seni yavaşlatacak bir şey yok. Anladın mı?

Lise Fizik derdini dinlemezseniz böyle olur işte.

Öncelikle İstasyon, içindeki her şeyle beraber belirli bir hızda ilerliyor ve buna astronotlar da dahil. Dışarı çıktıklarında da aynı hızı koruyorlar zira onları yavaşlatacak bir hava direnci yok.

Astronotlar, yörünge mekanikleri nedeniyle, istasyon dışında hız kazanırlarsa yükselmeye başlayabilirler, hız kaybederlerse de alçalabilirler. Ancak momentum korunumu, ivmenin korunumu, eylemsizlik gibi konuları lütfen araştır.

Çıksın, ne olacak. Sen kolunu hızla giden bir arabanın camından uzatınca kolun kopuyor mu? Yoksa rüzgarın etkisiyle geriye mi gitmek istiyor?

Rüzgarın etkisi ile geriye gitmek istiyor.

Peki uzayda hava ya da direnç oluşturabilecek bir madde var mı?

Yok.
Liseye 1 yıl var okusam kafam karışır mı?

Lise Fizik derdini dinlemezseniz böyle olur işte.

Öncelikle İstasyon, içindeki her şeyle beraber belirli bir hızda ilerliyor ve buna astronotlar da dahil. Dışarı çıktıklarında da aynı hızı koruyorlar zira onları yavaşlatacak bir hava direnci yok.

Astronotlar, yörünge mekanikleri nedeniyle, istasyon dışında hız kazanırlarsa yükselmeye başlayabilirler, hız kaybederlerse de alçalabilirler. Ancak momentum korunumu, ivmenin korunumu, eylemsizlik gibi konuları lütfen araştır.

Çıksın, ne olacak. Sen kolunu hızla giden bir arabanın camından uzatınca kolun kopuyor mu? Yoksa rüzgarın etkisiyle geriye mi gitmek istiyor?

Rüzgarın etkisi ile geriye gitmek istiyor.

Peki uzayda hava ya da direnç oluşturabilecek bir madde var mı?

Yok.

Hocam daha liseye geçmedim ama çok güzel yazmışsınız.

Burada astronotlar bazen istasyona bağlı olmadan özel kıyafetlerle istasyon dışına çıkıyorlar ama bu istasyon saniyede 7 kilometre hızla dünya etrafında dönüyor. Nasıl oluyor da bu astronotlar dışarı çıkınca geride kalmıyor, onların hızı yok sonuçta?
Uzay istasyonu ile birlikte hareket halindeler.

Geri
Yukarı