Çözüldü ASUS AI Suite 3 fan hızı ayarlayamamak

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

MUHAMMEDALİ66

Kilopat
Yer
Kocaeli/İzmit
Merhaba. Bilgisayarımın fanlarını ASUS'un AI Suite 3 yazılımıyla kontrol ediyordum. Kasanın egzoz fanını tam devire aldım. Ancak artık fan hızını ayarlayamıyorum. Önceden ayarlayabiliyordum şu sıcaklıkta şu kadar dönsün diye. Artık ne oldu bilmiyorum, sürekli Full'de dönüyor. Fan xpert 2+ kısmında sürekli %100 devirde dönüyor ve ben bunu önceden değiştirebiliyordum. Artık kilitlenmiş gibi oynatamıyorum fan hızını ayarlamak için gösterilen grafiği. Egzoz fanın istatistiklerinde maximum Speed: 1399 minimum Speed: 1468 olarak gözüküyor. BIOS güncelledikten sonra oldu sanırım. Anakart modelim ASUS B460M-A.
Software aand Utility bölümünden sürüm numarası 3.00.65 olan dosyayı indirip yükledim. Bu dosyanın içinde ez Update 3.00.13, performence and Power saving utilities 2.00.51, System information 2.00.09 programları mevcut. Ben bu dosyayı yüklerken BIOS sürümüm 1601 idi. Daha sonra yeni bir BIOS güncellemesi mevcut olduğunu öğrendim. BIOS sürümümü 1602'ye güncelledim. BIOS sürümümü 1602'ye güncelledikten sonra bu sorun ortaya çıktı. Yüklenen programları denetim masasında bulamıyorum. Eğer olsaydı silip tekrar yükleyecektim. BIOS ayarlarından fan hızını ayarlamayı denedim. Fan hızını CPU 35 derecede %70 RPM ile çalışacak şekilde ayarlayıp kaydettim. Ne yazık ki hala tam devirde dönüyor.
Egsoz fanını çıkartıp fan kontrolcüye bağladım. Ancak ASUS'un al Suite 3 programında fan hala Full devirde çalışıyor şeklinde gözüküyor. Ben bunu nasıl düzeltirim?
Sorunum çözüldü. Windows'ta aramalar kısmına ASUS AI Suite 3 yazıp dosya konumuna gittim ve bu şekilde sildim. Daha sonra anakartın sitesinden tekrar indirip yükledim ve sorunum çözüldü.

Çözüm
Şimcik BIOS upgrade edince kayıtlı fan ayarlarınız kaybolur. Önerim şu revo ile al suiti kaldırın ve anakartınızın sitesinden tekrar yükleyin. Uygulama yüklendikten sonra fan tuning kısmı var ona basın ve maks 5 dk bekleyiniz sonra ise manuel olarak ayarlayabilirsiniz.
Şimcik BIOS upgrade edince kayıtlı fan ayarlarınız kaybolur. Önerim şu revo ile al suiti kaldırın ve anakartınızın sitesinden tekrar yükleyin. Uygulama yüklendikten sonra fan tuning kısmı var ona basın ve maks 5 dk bekleyiniz sonra ise manuel olarak ayarlayabilirsiniz.

Çözüm
Merhaba. Cevap için teşekkürler. Sorunum çözüldü. Windows arama çubuğuna Ai Suite yazıp, çıkan dosyayı konumuna giderek sildim. Daha sonra anakartın sitesinden tekrar Ai Suite yazılımını indirdim ve yükledim. Böylece sorunum çözüldü.

Aynı sorun bende de var, sıvı soğutma takınca oluyor. Eve gidinde deneyeceğim, düzelir inşallah.

AI Suite uygulamasını kaldırdım sıfırdan kurdum. Fan Tunning'i başlattım oldu dedim biraz bekleyince yine aynısı oldu.

Son düzenleme:
Aynı sorun bende de var, sıvı soğutma takınca oluyor. Eve gidinde deneyeceğim, düzelir inşallah.

AI Suite uygulamasını kaldırdım sıfırdan kurdum. Fan Tunning'i başlattım oldu dedim biraz bekleyince yine aynısı oldu.
Revo ile mi kaldırdın yoksa direk denetim masasından mı?

Denetim Masası'ndan kaldırdım ayrıyeten bilgisayarda ASUS adına ve AI Suite adına klasör dosya bırakmadım hepsini sildim. Revo ile deneyeceğim.

Revo ile kaldırdım sonuç aynı. Sorunda tam olarak şu radyatör fanını hiçbir şekilde manuel ayarlanmıyor. Belli sıcaklığı gelince son devirde çalışıyor. Ekte sessiz modun görseli yüklü orada arka fanlar 3 derece ayarlanabiliyor radyatörde bu ayarı yapamıyor.

Dosya Ekleri

• silent mod.jpg
    silent mod.jpg
    110,2 KB · Görüntüleme: 85
Son düzenleme:
Denetim Masası'ndan kaldırdım ayrıyeten bilgisayarda ASUS adına ve AI Suite adına klasör dosya bırakmadım hepsini sildim. Revo ile deneyeceğim.

Revo ile kaldırdım sonuç aynı. Sorunda tam olarak şu radyatör fanını hiçbir şekilde manuel ayarlanmıyor. Belli sıcaklığı gelince son devirde çalışıyor. Ekte sessiz modun görseli yüklü orada arka fanlar 3 derece ayarlanabiliyor radyatörde bu ayarı yapamıyor.
Radyatör fanının girişi 4 pinli mi? Öyle ise revo ile zorla kaldır de al suit 3'ü ve ccleaner ile kayıt defteri temizlet sonra. Anakartın sitesinden indir zip dosyasının içinde asus setup olanı seç.

Radyatör fanının girişi 4 pinli mi? Öyle ise Revo ile zorla kaldır de al suit 3'ü ve CCleaner ile kayıt defteri temizlet sonra. Anakartın sitesinden indir ZIP dosyasının içinde ASUS setup olanı seç.

Hocam desteğiniz için çok teşekkür ederim, MSI MAG 360r V2 sıvı soğutma var 3 pinli (yanlış hatırlamıyorsam) sanırım şu an sorun yazılımsal değil, anakart ASUS- soğutma MSI parçalar tam uyumlu değil gibi. İleride gelecek güncelleme ile belki gidebilir bu sorun. Müsait zamanda eski sürüm bulup deneyeceğim.

Hocam desteğiniz için çok teşekkür ederim, MSI MAG 360r V2 sıvı soğutma var 3 pinli (yanlış hatırlamıyorsam) sanırım şu an sorun yazılımsal değil, anakart ASUS- soğutma MSI parçalar tam uyumlu değil gibi. İleride gelecek güncelleme ile belki gidebilir bu sorun. Müsait zamanda eski sürüm bulup deneyeceğim.
3 pinli ise yazılımdan ayarlayamıyorsun. 4 pinli olduğunda yazılım fanı tanımlıyor ve ona göre hızı seçebiliyorsun.

3 pinli ise yazılımdan ayarlayamıyorsun. 4 pinli olduğunda yazılım fanı tanımlıyor ve ona göre hızı seçebiliyorsun.

Kasa'da toplam 6 adet fan var ve hepsi 3 pin, fanların 3 tanesi radyatörde 2 tanesi üstte sonuncuda egzozda. Egzoz ve üst fanları hangi sıcaklıkta kaç RPM de çalışacağını ayarlayabiliyorken, radyatördeki 3 fanı ayarlayamıyorum?

Yeni konular

Geri
Yukarı