ASUS Arez RX 550 vs ASUS Radeon RX 550

MbaBey

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar başlıkta belirttiğim gibi RX 550 ekran kartı alacağım. İkinci elde ASUS markasının Arez ve Radeon modellerini bütçeme uygun fiyatlara buldum.

Her iki kartın polaris mimarileri aynı. Ancak aralarında bazı teknik farklar var ve bu farkların Athlon 3000G işlemcili sistemimde nasıl fark yaratacağını tam anlayamadım. Şöyle ki; Arez modeli 640 Stream Processors, 10 Compute Units, 1071 MHz işlemci ve 6000 MHz bellek frekanslarına sahipken, Radeon modeli 512 Stream Processors, 8 Compute Units, 1183 MHz işlemci ve 7000 MHz bellek frekanslarına sahip. Bu değerlerden anlaşılacağı gibi Arez modeli daha fazla Stream Processors ve Compute Units'e sahipken MHz değerleri 1 tık daha yavaş, Radeon modeli ise daha az Stream Processors ve Compute units'e sahipken 1 tık daha hızlı.

Şimdi bütçenizin sınırlı (en fazla 500 TL) olduğu bu durumda bütçenize uygun fiyatlara bu kartları bulsaydınız hangisini tercih ederdiniz? Ve neden tercih ederdiniz?

Not: İngilizce yazdığım teknik terimlerin Türkçelerini bilmediğimden öyle yazdım, kusuruma bakmayınız.

Dosya Ekleri

• Radeon Modeli.jpg
    Radeon Modeli.jpg
    24,2 KB · Görüntüleme: 26
  • Arez modeli.png
    Arez modeli.png
    74,7 KB · Görüntüleme: 34
İkisi arasında çok fark olacağını düşünmüyorum fakat yerinizde olsaydım 2.el ekran kartı bakardım.

Zaten arkadaş 2.el bulmuş.
Arkadaşlar başlıkta belirttiğim gibi RX 550 ekran kartı alacağım. İkinci elde ASUS markasının AREZ ve Radeon modellerini bütçeme uygun fiyatlara buldum.

Her iki kartın polaris mimarileri aynı. Ancak aralarında bazı teknik farklar var ve bu farkların Athlon 3000G işlemcili sistemimde nasıl fark yaratacağını tam anlayamadım. Şöyle ki; AREZ modeli 640 stream processors, 10 compute units, 1071 MHz işlemci ve 6000 MHz bellek frekanslarına sahipken, Radeon modeli 512 stream processors, 8 compute units, 1183 MHz işlemci ve 7000 MHz bellek frekanslarına sahip. Bu değerlerden anlaşılacağı gibi AREZ modeli daha fazla stream processors ve compute Units'e sahipken MHz değerleri 1 tık daha yavaş, Radeon modeli ise daha az stream processors ve compute Units'e sahipken 1 tık daha hızlı.

Şimdi bütçenizin sınırlı (en fazla 500 TL) olduğu bu durumda bütçenize uygun fiyatlara bu kartları bulsaydınız hangisini tercih ederdiniz? Ve neden tercih ederdiniz?

Not: İngilizce yazdığım teknik terimlerin türkçelerini bilmediğimden öyle yazdım, kusuruma bakmayınız.

Hocam ben yerinizde olsam hangisi uygun fiyatlı ve hangisi daha temizse onu alırım aralarında 5 FPS'lik performans farkı olacağını bile düşünmüyorum.

O kartı 500 TL'ye mi satıyorlar ikinci elde sıfırı 600 TL'lerde. O paraya 750 Ti veya 460 falan bulursa daha iyi olur gibi.

Bu konuda kesinlikle katılıyorum hocam ama yaşadığınız şehir bu durumlarda büyük bir etken.
Bu konuda kesinlikle katılıyorum hocam ama yaşadığınız şehir bu durumlarda büyük bir etken.

Ben Çorum'da yaşıyorum 1050'lere 900 TL gibi bir fiyat biçiyorlar şaka gibi.

Arkadaşlar başlıkta belirttiğim gibi RX 550 ekran kartı alacağım. İkinci elde ASUS markasının Arez ve Radeon modellerini bütçeme uygun fiyatlara buldum.

Her iki kartın polaris mimarileri aynı. Ancak aralarında bazı teknik farklar var ve bu farkların Athlon 3000G işlemcili sistemimde nasıl fark yaratacağını tam anlayamadım. Şöyle ki; Arez modeli 640 Stream Processors, 10 Compute Units, 1071 MHz işlemci ve 6000 MHz bellek frekanslarına sahipken, Radeon modeli 512 Stream Processors, 8 Compute Units, 1183 MHz işlemci ve 7000 MHz bellek frekanslarına sahip. Bu değerlerden anlaşılacağı gibi Arez modeli daha fazla Stream Processors ve Compute Units'e sahipken MHz değerleri 1 tık daha yavaş, Radeon modeli ise daha az Stream Processors ve Compute units'e sahipken 1 tık daha hızlı.

Not: İngilizce yazdığım teknik terimlerin Türkçelerini bilmediğimden öyle yazdım, kusuruma bakmayınız.
Merhaba,

Hocam 2 model arasında çok bir fark olduğunu düşünmüyorum ancak geçen de incehesap gaming gecesinde 550 TL fiyata düşmüştü. Bu cumayı bekleyip eğer indirime girer ise 550 TL gibi bir fiyata sıfır alabilirsiniz.

İyi forumlar.

Zaten arkadaş 2.el bulmuş.

Hocam ben yerinizde olsam hangisi uygun fiyatlı ve hangisi daha temizse onu alırım aralarında 5 FPS'lik performans farkı olacağını bile düşünmüyorum.

Aslında AAA oyun ve ultra grafik hastası değilim. Oyunlarım Total War serisinden Rome 2 ve Troy, FPS türü olarak da Halo: MCC oynuyorum. Ancak Vega 3 özellikle Halo 2: Anniversary (Grafik olarak güçlendirilmiş versiyonu) oyununda yetmiyor. Rome 2'de yetse de son çıkan Total War Saga: Troy'da hep 30 FPS altındayım. O yüzden ekran kartı bakmaya başlamıştım.

Gerçekten aradaki farka değmez mi? İkisi de hemen hemen aynı fiyatlarda.

Aslında AAA oyun ve Ultra grafik hastası değilim. Oyunlarım Total War serisinden Rome 2 ve troy, FPS türü olarak da halo: MCC oynuyorum. Ancak Vega 3 özellikle halo 2: Anniversary (grafik olarak güçlendirilmiş versiyonu) oyununda yetmiyor. Rome 2'de yetse de son çıkan Total War saga: Troy'da hep 30 FPS altındayım. O yüzden ekran kartı bakmaya başlamıştım.

Gerçekten aradaki farka değmez mi? İkisi de hemen hemen aynı fiyatlarda.

Hocam biraz daha araştırma yaparak daha iyi kartlar bulabilirsiniz o fiyata.

Yeni konular

Geri
Yukarı