ASUS AREZ RX 560'ın kondansatörü koptu

tunasahinn

Hectopat
Katılım
28 Mart 2017
Mesajlar
377
Makaleler
4
Selamlar, 1 hafta önce ikinci el bir ASUS AREZ RX 560 almıştım. Az önce temizlik amaçlı içini açıp geri taktığımda bilgisayarın görüntü vermediğini fark ettim. Kartı çıkarıp göz gezdirdiğimde "5KZ41" adlı katı kapasitörün borddan ayrıldığını ve onu bakır tabakanın düşürmediğini fark ettim. Test için tekrar denemek istediğimde ekrana görüntü geldi fakat mavi çizgiler vardı, hemen gücü kestim. Böyle bir durumun yaşanabilmesi ne kadar normal? Yani ben şimdiye kadarki hiçbir kartımın kapasitörünün koptuğunu görmedim. Nerelerde yapılabilir? Yapılsa eski haline dönebilir mi? Yoksa karta elveda mı etmeliyim bilemedim. Kopan kapasitör kaybolmadı bu arada.
 

Commodore 64

Kilopat
Katılım
20 Haziran 2015
Mesajlar
2.417
Çözümler
5
Bu konu hakkında hiçbir fikrim yok ama garantisi devam ediyorsa teknik servise gönder. Belki bir çaresini bulurlar. Eğer devam etmiyorsa elektronikçilere göster belki lehimle kurtarırlar.
 

sokumonko

Hectopat
Katılım
26 Haziran 2014
Mesajlar
213
Makaleler
1
Kopan kondansatörü herhangi bir ekran kartı tamiri yapılan bilgisayarcıda 5 dk. Lık bir lehimleme işlemi ile yaptırabilirsin diye düşünüyorum. Sadece lehimle montajlandığı için bilen birisi için basit bir işlem olacaktır.
 

Yeni konular

Yukarı