Başarılı Kurulum ASUS B serisi sistem | Catalina 10.15.6 | OC 0.6.0

Öncesinde Technopat'taki hazır bir imaj ve hazır bir AMD EFI'si kullanarak Catalina 10.15.5 yüklemiştim. Ancak hem OpenCore sürümünün eski olması hem de ses konusunda sorun yaşadım. Ben de yeni bir yol buldum şükür. Şu an son sürüm OpenCore 0.6.0 ve parazitsiz bir sesle bunları yazıyorum.

Öncelikle gibMacOS (corpnewt/gibMacOS) programıyla 10.15.6 Full Install olan recovery.dmg dosyasını indirdim, yine gibMacOS sayesinde USB diskime de bu imajı yazdırmış oldum. Detaylı anlatım burada var: OpenCore ile macOS Kurulum Rehberi - Technopat Sosyal

Sonrasında EFI hazırlama üşengeçliğimden dolayı hazır bir EFI arayışına koyuldum. Ve de OpenCore 0.6.0 ile hazırlanmış, sistemime cuk oturan bir EFI ile karşılaştım. Öncelikle çok dikkat, bu EFI; B Serisi anakart sahipleri için uygundur. Yani ALC 887 ses kartı, RTL8111 ethernet kartına sahip kullanıcılar içindir! Eğer B Serisi kartınız olmamasına rağmen bu kartlara sahipseniz denemenizi önerebilirim! EFI'ye geçersem EFI bu: mikigal/ryzen-hackintosh Ancak kullanabilmek için öncelikle ''How to Use'' başlığında yazan aşamaları yapmanız lazım. GenSMBIOS sayesinde bilgisayarınıza özel olan üç bilgiyi edinmeniz mümkün olacak. Bunlar: Board Serial, Serial, SmUUID, MAC Address (Bu ağ bağlantısından öğrenilecek, linkte mevcut anlatımı) gibi bilgiler. Sonrasında ProperTree programı ile de bu elemandan indirmiş olduğunuz EFI'deki config.plist'i düzenleyeceksiniz. Dediğim dört bilgiyi yapıştıracaksınız yani. Ancak MacAdress'i kopyalarken aralardaki tireleri silip, yapıştırmanız gerekecek! Detaylı anlatım ''How to Use'' başlığında linklerde mevcut. Korkmayın, çok basit! Sonrasında EFI'ler hallolduktan sonra gibMacOS ile hazırladığınız USB'deki EFI dosyası silinerek, bu düzenlediğiniz EFI dosyası atılacak ve nur gibi bir Catalina 10.15.6 USB'sine sahip olacaksınız. Sonrasında kurulum hepinizin bildiği gibi.

Ama neyse, tam iş yapalım burayı da anlatayım :) BIOS ayarı için sadece IOMMU Disabled olacak. IOMMU; Advanced>AMD CBS menüsünde. Yükleme rehberi için bu videonun son kısımları uygun:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Yükleme yapıldıktan sonra OpenCore Configurator 2.10.0.0 (OpenCore Configurator 2.10.0.0 | mackie100 projects) ile EFI'yi USB'den bilgisayarınıza atma işi kalacak. OpenCore Configurator 2.11.0.0 sitede gözünüze ilişebilir ancak o geliştirme aşamasında olan OpenCore 0.6.1 için uygunmuş. Configurator 2.10.0.0, OpenCore 0.6.0 sahipleri için uygundur! Yine son attığım video'da configurator ile EFI müdahalesi detaylıca anlatıyor.

Hepinize bol şans, keyifli yüklemeler...

Son düzenleyen: Moderatör:
LAN bağlantısı gerek ama hocam. Recovery.dmg ile yapılan işlemlerde LAN gerekiyor. LAN şansınız yoksa Tecnopat'taki online olmayan imajlara bakacaksınız mecburen. Bol şans dilerim...
USB ile telefon interneti kullansam da mı olmaz? Windows ve Linux'ta LAN olarak gözüküyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
USB ile telefon interneti kullansam da mı olmaz? Windows ve Linux'ta LAN olarak gözüküyor.
Valla olmaz büyük ihtimalle, çünkü Telefon USB'si ile internet için sanırım bir dönüştürücü driver gerekir. O driver da sistem yüklerken bilgisayarda olmayacağı için LAN kablosuyla bağlanmanız şart, tabi recovery.dmg metodu için.

Ama LAN olarak gözüküyor demişsiniz. Denemekte fayda var. Yalnız sistem dosyası indirdiğinizi unutmayın, mobil veriyle olacak iş değil. Sonra fatura cortlamasın :)

Valla olmaz büyük ihtimalle, çünkü Telefon USB'si ile internet için sanırım bir dönüştürücü driver gerekir. O driver da sistem yüklerken bilgisayarda olmayacağı için LAN kablosuyla bağlanmanız şart, tabi recovery.dmg metodu için.

Ama LAN olarak gözüküyor demişsiniz. Denemekte fayda var. Yalnız sistem dosyası indirdiğinizi unutmayın, mobil veriyle olacak iş değil. Sonra fatura cortlamasın :)
20 TL'ye 10 GB yaz paketi alacam artık eğer olursa tabii.

Yeni konular

Geri
Yukarı