Asus B350 "Core Performance Boost" Kapatma

SvenNoderT

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Asus Prime B350M-K anakart kullanıyorum. BIOS'ta biraz aradım fakat bulamadım, ''Core Performance Boost'' ayarını BIOS'ta nereden kapatacağım?

Ben de Gigabyte A-B350 Gaming 3 kullanıyorum. BIOS'ta bu seçenek,

Gelişmiş Frekans Ayarları --> İşlemci frekans ayarları kısmından çıkıyor. BIOS'ta CPU frekans kısmında biraz ara. Senin anakartında tam olarak nerededir, bilemiyorum.

20181110_120411.jpg

Bu videoda ''AMD CBS''nin içinden yapıldığını gördüm. Şu an kardeşim bilgisayar oynuyor, oyunu bitsin deneyeceğim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tamamdır AMD CBS'den kapattım. AMD CBS'ye şu adımları izleyerek gidebilirsiniz, Advanced Mode-Advanced-AMD CBS.
Core Performance Boost'un bir zararı var mı performans etkisi açısından?
Eğer var ise ben de kapatacağım.
Şöyle söyleyeyim ben R5 1500X kullanıyorum, sanırım Turbo Core açık olduğu için işlemci 1.319-1.486V arası çalışıyordu. Turbo Core'u kapattıktan sonra %100 yükte bile en fazla 1.3V'ta çalışıyor. Turbo Core açıkken işlemci 3.6 GHz'te çalışıyordu, kapattıktan sonra şu an 3.5 GHz'te çalışıyor.

Son düzenleme:
Core Performance Boost'un bir zararı var mı performans etkisi açısından?
Eğer var ise ben de kapatacağım.
Performansa zararı yok, yararı var. Tabii ki buna karşılık biraz daha fazla güç tüketiyor. Bende de 1500x var. Otomatikte kullanıyorum.

İnanın bu durumu daha yeni öğrendim. 2400G işlemcimin 1,46 V değerlerini standart olarak zorlaması beni delirtiyordu çünkü saçma sapan ısınmalara neden oluyordu. Bu mesajı okuduktan sonra BIOS ayarlarından aradım, buldum. Dediğiniz gibi kapattım. Stres altında 1.3 V değerini geçmediği gibi 55 dereceyi de geçmedi. Deneme sonucum aşağıdaki gibi oldu:
AIDA işlemci stres testi 5 dk. = 50 derece
prime95 genel stres testi 5 dk. = 55 derece

Bundan önceki şartlarda 78 derecelere ulaşabiliyordum.

İnanın bu durumu daha yeni öğrendim. 2400G işlemcimin 1,46 V değerlerini standart olarak zorlaması beni delirtiyordu çünkü saçma sapan ısınmalara neden oluyordu. Bu mesajı okuduktan sonra BIOS ayarlarından aradım, buldum. Dediğiniz gibi kapattım. Stres altında 1.3 V değerini geçmediği gibi 55 dereceyi de geçmedi. Deneme sonucum aşağıdaki gibi oldu:
AIDA işlemci stres testi 5 dk. = 50 derece
prime95 genel stres testi 5 dk. = 55 derece

Bundan önceki şartlarda 78 derecelere ulaşabiliyordum.
Bende voltaj düştü fakat sıcaklıklar yakın. Stok soğutucu ile 5 dakika OCCT stres testinde 64 derecede çalışıyor.
@340070007 Kayda değer de bir performans artışı gözlenmiyor. Isınma sorunları yaşayanlar için kapatılması mantıklı bir tercih.
Zaten performans için en mantıklısı Turbo Core'u kapatıp manuel olarak ayarlamak frekansı. Turbo Core'u kapatınca bende sadece 100 MHz'lik bir düşüş oldu, kendim 3.8 GHz falan yaparım belki.

@Dr. Bıyık! Kayda değer de bir performans artışı gözlenmiyor. Isınma sorunları yaşayanlar için kapatılması mantıklı bir tercih.
İşlemcimin genel performansından zaten memnun olmakla beraber çözmek için yaklaşık 500 lira harcadığım bir ısınma problemi vardı. Bu sebeple garantiye bile göndermiştim. Ancak bu kadar basit bir ayarla bu dertten kurtulabilineceğini bilmiyordum.

@SvenNoderT Bir ihtimal çekirdek frekansını ben de elle ayarlayabilirim. Ancak şu ana kadar yaptığım testlerde bir problem yaşamadım.

Ben işlemci soğutması için totalde 10 bakır bacaklı bir kule kullanıyorum. Ona da MSI Frozer (tam adını unuttum) 88+ CFM fan taktım. Isıl iletim için de Coolermaster master gel maker kullanıyorum. Bu şekilde ve totalde 5 kasa fanı ile bu derde çözüm bulmuştum. Muhtemelen şimdi gürültüyü biraz kesebileceğim :)

Yeni konular

Geri
Yukarı