ASUS B450 PRO-Gaming RAM yükselttikten sonra XMP açılmıyor

Koray.E

Centipat
Merhabalar;
Hali hazırda kullandığım sistemime indirim denk gelince aynı kit RAM'lerimden bir takım daha aldım, 2x8 (16 GB) takılıyken XMP proflinde RAM'lerimi 3000 MHz'de çok stabil bir şekilde hiç mavi ekran hatası olmadan yaklaşık 6 ay kullandım.
RAM'ler Corsair Vengeance Pro CMW16GX4M2C3000C15 (2x8 GB) ilk aldığım RAM'lerin aynısı, taktım ve PC açılmadı, BIOS'a girdiğimde XMP profilini kapatıp Auto ya alınca yani 2133 MHz'de RAM'leri çalıştırınca her şey normal. (Bu arada RAM'ler anakart donanım uyumluluk listesinde yer alıyor).
Aynı RAM'leri almama rağmen neden XMP sorunu yaşıyor olabilirim? Ayarları el ile mi yapmam gerekir, eğer böyle ise tarif ederseniz sevinirim.
Bir diğer sorumda işlemcimin 32 GB'ta 3000 MHz desteklemiyor olması mı acaba?

Sistem;
ASUS B450 PRO-Gaming.
Ryzen 5 1600 AF.

Frekans desteğinin bellek miktarıyla alakası olduğunu düşünmüyorum. Ya yeni aldığınız RAM'ler hatalı ya da son aldığınız kit ilkiyle uyumlu değil. İkinci çok daha olası.

Değil işte dostum. Görünüşü, markası, frekansı istediğin kadar aynı olsun. Birden fazla modül RAM'i kit olarak almazsan bu tarz sorunlar yaşaman normal.

Değil işte dostum. Görünüşü, markası, frekansı istediğin kadar aynı olsun. Birden fazla modül RAM'i kit olarak almazsan bu tarz sorunlar yaşaman normal.
Bu durumda yapacak hiç bir şey yokmu? 16 gb olan sistemi 32 ye çıkarmak için aynı kit ram'leri alıp yükseltmek yerine, satıp sıfırdan 4x8 gb ram'mi almam gerekiyordu?
Bana biraz saçma geldi nedense.

Ben sorumun tam olarak cevaplanmadığını düşünüyorum, 2 adet dual kit RAM takılınca sistem bunu 32 gb olarak zaten görüyor, ilk mesajda belirttiğim gibi ilk kit ile sonradan aldığım kit koduna kadar aynı ürün, burada renkten ve benzerlikten bahsetmiyorum, ürün aynı ürün diyorum.
Şimdi ben bu RAM'leri xmp profilinde 3000 MHz'de hiç bir zaman çalıştıramayacak mıyım? Yada bu Quad kit olarak çalışmış olmayacak mı? Bu şekilde kullanmam bana 32 gb verimi vermeyecek ise ben bu RAM'leri o zaman iade edeyim.

Quad kit olarak çalışmayacak, çünkü dörtlü kit değil. Sormamışsınız ama yine de söyleyeyim, dört kanal da çalışmayacak. Çünkü işlemci ve anakartınız 4 kanal RAM desteklemiyor.

32 GB olarak görmesi tam uyumlu çalıştıkları anlamına gelmez. Uyumsuz bellek kullananlarda sık sık görülen bir sorundur XMP açamamak, açınca sorunla karşılaşmak. Sorunuz şimdi cevaplandı mı?

Quad kit olarak çalışmayacak, çünkü dörtlü kit değil. Sormamışsınız ama yine de söyleyeyim, dört kanal da çalışmayacak. Çünkü işlemci ve anakartınız 4 kanal RAM desteklemiyor.

32 GB olarak görmesi tam uyumlu çalıştıkları anlamına gelmez. Uyumsuz bellek kullananlarda sık sık görülen bir sorundur XMP açamamak, açınca sorunla karşılaşmak. Sorunuz şimdi cevaplandı mı?
Şimdi daha açıklayıcı oldu teşekkürler. İşlemcim desteklemiyormuş bende baktım şimdi ama anakart uyumlu bellek listesinde 4 DIMM kullanabileceğim RAM'ler mevcut fakat 3. nesil ryzen ile.
https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/...G/Memory_QVL_3rd_Gen_AMD_Ryzen_Processors.pdf
Liste burada, o zaman şu an benim 3. nesil işlemciye geçip 4 lü kit RAM almadan performans alamayacağım anlamına geliyorsa yeni satın aldığım RAM'leri iade edeceğim.
Video render işleri ile uğraştığım için 32 gb'a geçmek istemiştim, yoksa oyunlarda falan gayet yeterli zaten. Dediğim gibi şu an 2133 mhz'de bana bir önceki 16 gb 3000 mhz kullanabildiğim kitten farklı bir performans vermeyecekse param boşam gitmesin.

Yeni konular

Geri
Yukarı