ASUS B450M-Dragon Anakartta Undervolt İşlemi Nasıl Yapılır?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

AJFA

Terapat
Süper Moderatör
Sosyal Tayfı
Makaleler
28
Yer
İzmir, Türkiye
Herkese merhaba, ASUS B450M-Dragon anakartımda AMD Ryzen 5 3600 model işlemci kullanmaktayım. Stok soğutucu kullandığımdan dolayı BIOS'tan Core Performance Boost ayarı kapalı durumda. Ancak ben de her kullanıcı gibi mümkün olan en düşük sıcaklık değerleriyle işlemcimden alabileceğim en iyi performansı almak istiyorum.

İnternette bu anakartla ilgili olarak ne İngilizce ne de Türkçe bir rehber bulunuyor, haliyle de siz Technopatlara danışmak istedim. Şimdiden teşekkür ederim.

Sistem özelliklerim:
-ASUS B450M-Dragon
-AMD Ryzen 5 3600
-XPG Gammix D30 2x8 3000 MHz
-ASUS ROG STRIX GeForce GTX 1660Ti OC
-Corsair Spec Delta RGB & Corsair VS550 80+ 550W

BIOS Görüntüleri:
ASUS B450M-Dragon BIOS ekranı 2.jpg
ASUS B450M-Dragon BIOS ekranı 3.jpg
ASUS B450M-Dragon BIOS ekranı 4.jpg

ASUS B450M-Dragon BIOS ekranı 1.jpg

Konu güncel. @Recep Baltaş @Mithat Berhan @Shimada Sensei

Son düzenleme:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Voltajı düşürüp 4.1 GHz deneyebilirsiniz ancak ne kadar düşüreceğinizi tam kestiremiyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Voltajı düşürüp 4.1 GHz deneyebilirsiniz ancak ne kadar düşüreceğinizi tam kestiremiyorum.
Sıkıntı da şu ki fotoğraflarda görüldüğü üzere CPU Core Voltage ayarı yok. Bu rehberi daha önce izlemiştim.

CPU Core voltage ayarı VDDCR CPU voltage olarak isimlendirilmiş sizin anakartınızda 🙂
Vay arkadaş, bu muymuş yani? :) Teşekkür ederim, şimdi voltaj-frekans konfigürasyonlarını deneyip test edebilirim. Bir de CPB ile PBO açık mı olmalı kapalı mı bu işlemleri yaparken?
@Shimada Sensei @UBerk fotoğraftaki ekranda ne yapmam gerekiyor? Kendi istediğim değer için Override mod olması gerekiyor sanırım. Sadece Offset mod bulunuyor.
IMG_20200716_163738.jpg

Son düzenleme:
Asus alt seviye anakartlarına override koymuyor. Undervolt yapacaksan offset mode sign'ı "-" yap ve offset voltage değerini yavaş yavaş yükselt. Oraya gireceğin her değer işlemciye giden voltajı o kadar düşürür.

Asus alt seviye anakartlarına override koymuyor. Undervolt yapacaksan offset mode sign'ı "-" yap ve offset voltage değerini yavaş yavaş yükselt. Oraya gireceğin her değer işlemciye giden voltajı o kadar düşürür.
Hocam bende auto 1.2000 ben 1.2500 yapıp 4.2 ghz yapacağım, nasıl yapacağımı biraz detaylı anlatabilirseniz çok memnun olurum.
Vay arkadaş, bu muymuş yani? :) Teşekkür ederim, şimdi voltaj-frekans konfigürasyonlarını deneyip test edebilirim. Bir de CPB ile PBO açık mı olmalı kapalı mı bu işlemleri yaparken?
@Shimada Sensei @UBerk fotoğraftaki ekranda ne yapmam gerekiyor? Kendi istediğim değer için Override mod olması gerekiyor sanırım. Sadece Offset mod bulunuyor.Eki Görüntüle 616413
Hocam ben tam anlamadım anlatma imkanınız var mı kısaca 1.2500 ayarına çekmek istiyorum voltajı ne yapmalıyım? + ve - olarak hiç anlamadım.

@Muammer Bey
Ben de işin içinden çıkamadım. Bu yüzden yapmak istediğim işlemi Ryzen Master ile hallettim. Size de Ryzen Master'ı tavsiye ediyorum.

Birkaç fikir de vermek isterim:
Şu anda 1.094v ile 3.6 GHz'de kullanıyorum işlemcimi. Bugün yeniden bir test yaptım ve sonuçlar AIDA64'te 74, Cinebench R20'de 72 derece. Bilgisayarı biraz gözlemleyip yeni denemeler de yapacağım yakında. Çünkü bu voltajın bu frekans için yüksek olup olmadığı hakkında bir fikrim yok.

3.6 GHz olmasının sebebi ise stock soğutucu kullanıyor olmam. Ama bir ara 1.25v ile 4.1 GHz denemiştim, onda da sonuçlar Cinebench R20'de 90 derece çıkmıştı. Cinebench testinden sonra AIDA64 testi yemedi açıkçası. :D

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı