Asus B75M-A Anakart ile Mac OS X kurulum yapamama sorunu

Mert Tosun

Hectopat
Merhaba.
  • Asus B75M-A Intel B75 2200MHz(OC) DDR3 LGA1155
  • Intel i3 işlemci
  • 8 gb RAM
  • 240 gb SSD
Bileşenlerinden oluşan bir sistem topladım.

Bilgisayarı MAC Os X setup'ının kurulu olduğu USB'den başlatıyorum. Kurulum seçeneğine tıkladıktan sonra siyah yükleme ekranı geliyor, ancak sonra MAC Os arayüzüne geçmeden reset atıp başa dönüyor.

Acaba BIOS'taki ayarlarım mı hatalı? Ne yapmam gerekiyor? Yorumlarınızı alabilir miyim?

Bilgisayarı her açışımda/her reset sonrası IMG.3106.JPG fotoğrafındaki ekran geliyor ve bu ekranda -daha önce BIOS'ta boot order'ı değiştirmiş olmama rağmen- hep SSD'ye öncelik vermiş gözüküyor. Bununla ilgisi olabilir mi?

IMG_3081.JPG
IMG_3106.JPG
IMG_3110.JPG
IMG_3111.JPG
IMG_3112.JPG
IMG_3113.JPG
IMG_3114.JPG
IMG_3117.JPG
IMG_3119.JPG
IMG_3120.JPG

Son düzenleyen: Moderatör:
Hangi komutlarla başlatıyorsunuz?
Siyah ekranda yazılar akıp bir anda resetliyorsa npci=0x2000 -v veya npci=0x3000 -v komutlarıyla deneyin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
videosunda anlatılan bios ayarlarını yaptığımda kurulum ekranına gelebildim, bundan sonrası olacak gelişmeleri yine yazacağım.

mac os x kurulumu tamamlandı. kurulumdan sonra reset attı, tekrar clover boot ekranına geldi. bu kez yeni olarak "mac os'u çalıştır" seçeneği çıktı, tıkladım. ancak yüklemeden sonra reset atarak tekrar clover ekranına geldi. bu nedenle mac os'a ulaşamıyorum şu anda.

Evet bios ayarları, ilk kurulumda yaptığım halde. (Fast boot = disabled, Secure Boot = Other Os, ECHI HandOff = Enabled)

Clover'daki "Graphics Injector" ayarlarının resetlendiğini gördüm. Bunu, kurulum videosunda anlatılan şekle getirdim (kurulumdan önce de böyle yapmıştım ama silmiş.)
- InjectEDID = İşaretli
- InjectINTEL = İşaretsiz
- LoadVideoBoot = İşaretsiz

(Default gelen ayarlar şöyleydi:
- InjectEDID = İşaretsiz
- InjectINTEL = İşaretli
- LoadVideoBoot = İşaretsiz)

Bu halde siyah ekran geldi, sürücüler yüklendi. Ancak "Missing bluetooth controller bluetooth transport" hatasında kaldı. Kurulum videosundan anladığıma göre ekran kartından kaynaklı bir hataymış bu.

Bu kez Clover'daki "Graphics Injector" ayarlarını aşağıdaki gibi yaptım:
- InjectEDID = İşaretsiz
- InjectINTEL = İşaretsiz
- LoadVideoBoot = İşaretli

Yine "...bluetooth..." ekranında kalıyor. Bu noktadan sonra ilerleyemiyorum.

Dosya Ekleri

• 2014-07-22 18.48.26.jpg
    2014-07-22 18.48.26.jpg
    126,6 KB · Görüntüleme: 321
  • 2014-07-22 19.18.43.jpg
    2014-07-22 19.18.43.jpg
    149,7 KB · Görüntüleme: 271
-v npci=0x2000 komutunun sonuna -x yazdım ve mac ekranına gelebildim.

şimdi kurulum videosunda anlatılan boot loader kurulumunu yapmayı deneyerek devam edeceğim.

denemek için reset attım, bu kez "-x" koymadan denedim ve açıldı.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı