ASUS DSL AC51 sık sık kopuyor

Batiatus

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar, bir yardıma ihtiyacım var. Zaten gördüğünüz gibi ASUS DSL AC51 kullanıcısıyım. 6 ay kadardır günde 10 kereden fazla kopma sorunum vardı ama ilgilenmedim açıkçası. Son dönemde bunalınca 5-6 gündür çok ilgileniyorum.

Neyse, sorunumun modemimden kaynaklandığını öğrendim. 1.1.2.3_858 kodlu Firmware yüklüydü. CRC hataları çok fazla geliyordu ve CRC hataları her çoğaldığında internet kopuyordu. Ben de biraz araştırdıktan sonra 743 versiyonunu yükledim. Sık sık kopma problemim kökünden çözüldü. Ancak bu kez şöyle bir problem oluştu: Modem herhangi bir şekilde kapandıktan sonra açıldığında brick gibi bir şeye uğruyor. Ve LAN1 (bilgisayarım) ve Power dışında hiçbir gösterge yanmıyor. Kurtarma yazılımı ile tekrar yüklemek zorunda kalıyorum. Şu anda da öyle. Ama modem kapandıktan sonra yine kitlenecektir.

Şunları da ekleyeyim: 858 versiyonu kurtarma yazılımı ile sıkıntısız yükleniyor ve kapanıp açılma sonrası da bir sıkıntı yaşatmıyor. Ancak diğer denediğim versiyonlar olan 805, 790 ve 743 (tespit ettiğim en stabil versiyon) kurtarma yazılımı ile ancak 3-4 deneme ile yükleniyorlar ve kapanıp açılma sonrası artık çalışmıyorlar.

Ek, not: 858'i CRC sorunundan ötürü kullanamadığımı unutmayın.

Bir istisna: Çok fazla denemeler yaptım. 743 versiyonu deneme amacıyla modemi 2 kez kapatmama rağmen sonrasında çalıştı. Birkaç saat sonraki 3. denememde çalışmadı. Brick gibi bir şey oldu.

Teşekkürler şimdiden.

O modem de dediğiniz gibi yazılımsal sorunlar var.
Garantisi var mı?

3 ay daha var garantisi. Ama uğraşmak istemiyorum açıkçası. Onu yükle bunu sil şunu yükle diye 3 gün uğraştıktan sonra kapanıp açıldıktan sonra çökmeyen tek versiyon olan 858'i (son sürüm) geri yükleyince, nedenini hiç bilmiyorum ama modemin aldığı CRC hataları 7-8'te 1'e düştü aşağı yukarı ve kopmuyor artık. Son 48 saatte sadece 1 kez koptu. 10 saatlik her periyotta 10-15k CRC hatası alıyor diyebilirim. Eskiden 24 saatte yüzbinleri buluyordu, belki milyonlar. 743 hiç CRC vermiyordu ama cihaz kapanıp açılınca kendini başlatamıyordu işte.

Teşekkür ederim yine de.

Geri
Yukarı