ASUS DSL-AC750 ayarlar ne işe yarar?

DarknessLord

Kilopat
Makaleler
7
Yer
Tekirdağ/Çorlu
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İnternette sık sık kopma yaşadığım için birazcık ayarları kurcalamak istedim ve ayarları değiştirdim biraz. Ayarlar hakkında bilgi bulamadım forumda herhangi bir şekilde o yüzden bu konuda ayarlar hakkında bilgisi olan buradaki ayarların ne işe yaradığını veya neleri yapmam gerektiğini söyleyebilirse sevinirim. VDSL kullanıyorum.

asus ayarlar.jpg

Modemin daha kararlı çalışmasını sağlamak için ayarlamalar gereklidir.

Kararlılık ayarı SNR sorunu için bir çözüm yoludur. Kararlılık ayarı oluşturmak hızı düşürürken SNR kazandırır.

Fazla kurcalamaya gerek yok.
SNR değerini paket hızına göre ayarlaman lazım. Paket hızında SNR sorunu yaşıyorsan eğer hızdan vazgeçip kararlılık ayarı vereceksin modeme.

Bu ayarlar senin ayarın mı?
Kararlılık ayarına bakınca SNR sorunu yaşadığını görüyorum ben. 10 dB kararlılık az bir değer değil.

Modem değerlerini paylaşırsan eğer nasıl bir durumda olduğunu görürüz ve buna göre destek alabilirsin.

Modemin daha kararlı çalışmasını sağlamak için ayarlamalar gereklidir.

Kararlılık ayarı SNR sorunu için bir çözüm yoludur. Kararlılık ayarı oluşturmak hızı düşürürken SNR kazandırır.

Fazla kurcalamaya gerek yok.
SNR değerini paket hızına göre ayarlaman lazım. Paket hızında SNR sorunu yaşıyorsan eğer hızdan vazgeçip kararlılık ayarı vereceksin modeme.

Bu ayarlar senin ayarın mı?
Kararlılık ayarına bakınca SNR sorunu yaşadığını görüyorum ben. 10 dB kararlılık az bir değer değil.

Modem değerlerini paylaşırsan eğer nasıl bir durumda olduğunu görürüz ve buna göre destek alabilirsin.
Modemi resetledim şuan ve değerler bu şekilde ben biraz kurcalamıştım modemi 10dB değerine kendim ayarladım orada kopmalar oluyor diye. Resimdeki değerler modemin resetlenmiş hiç kurcalanmamış değerleri.

Dosya Ekleri

• modem değerleri.png
    modem değerleri.png
    21,4 KB · Görüntüleme: 491
Hat zayıflaması çok yüksek.
Hat zayıflamasının yüksek olması nedeniyle ve kablonun sorunlu olması nedeniyle sinyal zayıflaması dahi çok yüksek.

Ankastre ile modem arasındaki kabloyu değiştirmek lazım.

CAT 6 veya CAT 7 kablo al. Bütçe varsa CAT 7 her zaman daha iyidir.
Ankastre ile modem arasına çekilecek kablo üzerinde kesinlikle ek bulunmasın.
Ankastre tarafındaki uç direk port üzerine çakılması lazım.
Modem tarafındaki uca RJ11 soket çak ve modeme öyle tak.

Binaya gelen hat kablosu ankastre deki port üzerine direk çakılması lazım.
Binaya gelen hat ile ankastre arasında bir ek varsa sorun oluşuyor genellikle hemen olmasa da zamanla oluyor.
Aynı durum ankastre ile modeme giden kablo içinde geçerli.

Elektrikçiler içinde 2 tel bulunduran kablo çekerler genelde. Bunu her odada hat bulunması için yapıyorlar ama yanlış bir işlem artık günümüzde.
Çünkü her odaya giden bir kablo en az bir ek demek. Her oluşan bir ek iletkenliği ve bakır kalitesini kırar.

Bu nedenle kesinlikle ekli kablo üzerinden hizmet almayın çok iyi değerler istiyorsanız.

Zamanla esneme yüzünden bir noktadan kopmuş olabilir kablo. Bu durum olduğunda bir tane ek duruma göre gözardı edilebilir. Hat değerlerini bozmuyorsa eğer.
Esneme sonrası kopan kabloların yapısının bozulması sonucu genelde yeniden kablo çekmek gerekiyor.

Senin gibi bende sık sık kopma sorunu yaşıyordum bu ayarlarda kopma sorunum ortadan kalktı
Birde hattında sıkıntı olabilir onuda değiştirmiştim
İnternette sık sık kopma yaşadığım için birazcık ayarları kurcalamak istedim ve ayarları değiştirdim biraz. Ayarlar hakkında bilgi bulamadım forumda herhangi bir şekilde o yüzden bu konuda ayarlar hakkında bilgisi olan buradaki ayarların ne işe yaradığını veya neleri yapmam gerektiğini söyleyebilirse sevinirim. VDSL kullanıyorum.

Eki Görüntüle 547857

Dosya Ekleri

• modem.png
    modem.png
    40,2 KB · Görüntüleme: 564

Geri
Yukarı