Asus DSL-N16 Bağlantı Kopma Sorunu

Aynı ürünü uzun süre bende kullandım. Kullandığım süre içerisinde yaklaşık 2 ay civarı kronik olarak bende yaşadım.
Modem ile alakalı bir durum değil.
Bir kişi ağınıza kaçak girip çökmelere sebep olabiliyor ben bunu birebir yaşadım. Şuan AC55U modelini kullanıyorum. Bu modemi de kırıp girmişlerdi.

Öncelikle wifi ile bağlandığın cihaz laptop ise wireless adapter sürücüsünü güncel olduğundan emin ol.
Telefon ve tablet gibi cihazlarda yaşıyorsan cihazın yazılımı güncel olduğundan emin olduktan sonra tam sıfırlama seçeneği ile sıfırla.
Samsung S8 üzerinde wifi kopması yaşıyordum telefon aktif olmadığı zamanda. Sorun yazılımsal bir sorun olduğu çıkmıştı. Telefon yeni yazılım güncellemesi alınca sorunum çözülmüştü.

Bu işlemlerden sonra modemin güncel olduğundan emin ol. Sonra sıfırla ve MAC filtrelemesi uygula.
Sonra yapman gereken şey ağ trafiğini kontrol etmek. Wifi analyzer programı ile 2.4 Ghz ve 5 Ghz üzerindeki trafik sıklığını görebilirsin. En boş kanal hangisi ise kablosuz ağını o kanal üzerinden işlem görmesini sağla.

Kablolu olarak hat değerlerini test et. Ping ve jitter değerlerin çok yüksek ise iç tesisatı kontrol ettir. Normal iki telli telefon kablosu mevcut ise CAT 6 kablosu ile değiştir. Ping ve jitter sorununa iç tesisat olarak çözüm sağlamış olursun. Değerler yine yüksek ise altyapıdan kaynaklı bir şikayet oluştur kontrol edilmesi için.

Farklı forumlarda benzer konular gördüm. Sorunun en son çıkan firmware güncellemesi ile çözüldüğünü belirtmişler. Ama sorun bende çözülmedi. Forum genelinde önerilen bir üründe kronik bir sorun yaşamak canımı sıktı. 4 Mobil - 2 PC ile bağlantı sağlıyorum. Bilgisayarlar en son Windows 10 sürümünü kullanıyor. J5-S4 Mini-S4-J7 Pro Cihazlarda en son yazılımı kullanıyor. Kablosuz bağlantı olduğu için aldığım 75Mbit hızın en fazla 40Mbit kısmını kullanabiliyorlar. Bu modemin 2.4Ghz olmasından kaynaklanıyor. Farklı Kanallar ile denemeler gerçekleştirdim. Ama sorunu çözmedi. En mantıklı olan kanal seçeneği otomatiğe almak kendisi en uygun kanala bağlanır. Farklı sitelerde modemin frekansı 2.4Ghz olduğu için Bant genişliğinin 20Mhz değerinde olması gerektiği söyleniyor. Ben bu değeri 20Mhz yada 20/40Mhz yapsamda bir değişiklik olmadı. Bu modem ile 1 Hafta TurkNet kullandım. Hız 1Mbit olsada bir bağlantı kesilmesi sorunu olmamıştı. SpeedNet ile görüştüm. Onlarda sorunun modemden kaynaklı olabileceğini söylediler. Ping ve Jitter değerleri genelde düşük çıkıyor. Modeme bağlanan cihazları sık sık kontrol ediyorum. Farklı bir cihaz görmedim.
Untitled.png
Untitled (1).png

Dosya Ekleri

• Untitled.png
    Untitled.png
    11,1 KB · Görüntüleme: 161
  • Untitled.png
    Untitled.png
    8,8 KB · Görüntüleme: 148
Son düzenleyen: Moderatör:
Sorun devam ederse öyle yapacağım. Sorun internet sağlayıcısından yada benden kaynaklı değil. En güncel sürücüyü yükledim. Tüm ayarları denedim. Başka yapabileceğim bir şey yok.
Sorunu hala çözemedim. En son firmware kurulu olmasına rağmen ara sıra kablosuz bağlantılarda kopma yaşanıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorun devam ederse öyle yapacağım. Sorun internet sağlayıcısından yada benden kaynaklı değil. En güncel sürücüyü yükledim. Tüm ayarları denedim. Başka yapabileceğim bir şey yok.
Sorunu hala çözemedim. En son firmware kurulu olmasına rağmen ara sıra kablosuz bağlantılarda kopma yaşanıyor.
Sorunu çözebildiniz mi ? Bu modem ile aynı problemi yaşamaya başladım. Wi-fi bağlantısında kopma meydana geliyor ve modeme reset atmadan düzelmiyor.

Kararlilik kismindan 18 olarak ayarladiktan sonra kesilme sıklığı azaldı. Ama hala devam ediyor. 36 saatte bir düzenli olarak kopma sorunu yaşiyorum. Eğer normal degerde birakirsam, saat başi baglanti kopmasi oluyor. Modemi aldiğima alacağima pişman oldum. Kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı