ASUS DSL-N16 modem alınır mı?

Rafi Hızlı

Kilopat
Merhaba, şu an evde TTNET'in verdiği ZyXEL modem kullanmaktayım. Bağlantı kopmaları, elektrik kesmesi, kendini resetlemesi olsun modemin kullanım ömrünün sonuna geldiğimizi fark ettim. İnternette biraz araştırma sonucu ASUS DSL-N16(alternatif olarak ASUS DSL-N16P de olabilir) modemi buldum. Genelde şikayet edilen sorunlar kablosuz bağlantıdan kaynaklanıyor fakat ben evde masaüstü kullanmaktayım. Modemin 5GHz desteği yokmuş bu çok önemli mi? Ayrıca şu an ADSL kullanmaktayım ileride fiber veya VDSL bağlantıya geçebileceğimizden(mahallede alt yapı çalışmaları var) dolayı bu modem bana daha cazip geldi. Sizce bu modem alınabilir mi? Aynı fiyat bandında farklı modem tavsiyelerinizi de alabilirim. Teşekkürler :)

Not: Şahsen TP-Link ve ZyXEL almayı düşünmüyorum ama zorda kalırsak neden olmasın? :)

Son düzenleme:
Ben kullanıyorum. Şahsen kablosuz bağlantıda yaşanan yavaşlık dışında herhangi bir problem yaratmadı.

Ben kullanıyorum. Şahsen kablosuz bağlantıda yaşanan yavaşlık dışında herhangi bir problem yaratmadı.
Merhaba, evde annemin kullandığı Toshiba laptop bulunmakta bilgisayar üzerinden okey oynuyor, kast ettiğiniz yavaşlık okey oynanmayacak derecede mi yoksa 16mbps interneti 10mbps verdiğinden dolayı mı yavaşlık söz konusu?

Oynanmayacak derecede sıkıntı yaratmıyor. Sadece benim evdeki internet 85 mbps. Wi-Fi üzerinden şuana kadar 30 Mbps üstü alamadım. Ping konusunda sıkıntı yok. Maksimum kablo ile bağlantı ile arasında 5 - 10 MS bir fark oluyor.
Not: Bu arada bu dediğim mobil için geçerli Wi-Fi ile PC üzerinden denemedim. Onu kardeşim kullanıyor.

Şuan kullanmakta olduğum ve hiçbir sıkıntı yaşamadığım modemdir kendisi. Ama aynı fiyata Asus DSL-N16P alabilirsiniz USB çıkışı da var.
N16 ile N16P arasında kaldım açıkçası. Bana önemli olan kablo ile bağlıyken internetimin dalgalanmaması daha doğrusu pingimin artmaması (eski modemimde 110 ping alırken yeni bir modem takıp denedik 80'e düştü) ve kablosuz bağlantıda sorun yaratmaması. Çünkü valide hanım kablolosuz olarak bağlı ve internetinin kopmaması lazım :)
Not: Bu arada modem ile kablosuz cihaz arasında en fazla 20 metre var.

Kablosuz olarak performansı pek iyi değil o modemin. Kendim kullanıyorum. Kablolu bağlantısı, bağlantı hızı, güvenlik ile alakalı ayarları vs. gibi özellikleri gayet güzel ama kablosuz 10 metreden sonra sıkıntılı.

Alınır, ben kullanıyorum memnunum. Kabloda LOL'de pingim mnax 17-18, steam indirme 35 MBPS internetim varken 4.1 ile indiriyor. Bu arada kullandığınız internetin hızı nedir ve bütçe olarak ne kadar ayırdınız?

Alınır, ben kullanıyorum memnunum. Kabloda LOL'de pingim mnax 17-18, steam indirme 35 MBPS internetim varken 4.1 ile indiriyor. Bu arada kullandığınız internetin hızı nedir ve bütçe olarak ne kadar ayırdınız?
Hızım 16 MBPS fakat dediğim gibi altyapı çalışması var önümüzdeki aylarda fiber veya VDSL geçiş yapabiliriz. Modeme ben kabloyla bağlanıyorum annem kablosuz bağlanıyor modem ile kablosuz bağlantı yapan cihaz arasında 10-15 metre var modem zaten o odada (yukarıda 20 demişim de bayağı çokmuş 20 :) ) Bütçem de maksimum 300 TL :);

Kablosuz olarak performansı pek iyi değil o modemin. Kendim kullanıyorum. Kablolu bağlantısı, bağlantı hızı, güvenlik ile alakalı ayarları vs. gibi özellikleri gayet güzel ama kablosuz 10 metreden sonra sıkıntılı.
Sıkıntılı derken ben o kısmı bir türlü anlamıyorum kusura bakmayın . Hız mı düşüyor yoksa bağlantı kopması mı oluyor?

İçerde annem ve babam da kullanıyor, hemen bitişik odalar. Kopmalar olacağını düşünmüyorum, merkezi bir yere koyup sende kablolu kullanırsan sıkıntı yaşamazsınız. Tabi araştır daha iyisi varsa mutlaka onu al ama ben memnunum. 279 TL'ye almıştım Asus N16P'yi uygun fiyatı ama indirim gelebiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı