ASUS Dual RTX 2060 overclock değerleri nasıl?

Markiki

Centipat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: PRIME B450M-K II İşlemci: Ryzen 5 5600X Ram: Adata XPG Gammix D30 8GB (2x8GB) DDR4 3000MHz CL16 Ekran Kartı: Asus Dual RTX 2060 EVO 6GB GDDR6 192Bit DX12 SSD: Adata SWORDFISH ASWORDFISH-500G-C 500GB 1800/1200MB/s M.2 Kasa: GamePower WARCRY 6*120MM ARGB Sessiz Fan 650W 80+ Bronz
Meslek
Öğrenci
RAM
XPG GAMMİX 3000Mhz 2x8
Ekran kartı
Asus Dual RTX 2060
Anakart
Asus B450M K-||
İşlemci
Ryzen 5 3500X
Arkadaşlar Warzone ve RDR 2 oynamaya başladıktan sonra FPS değerlerimi artırmak istedim ve MSI Afterburner'dan overclock yaptım. Bu konulara neredeyse hiç hakim olamadığımdan dolayı biraz araştırma yaptım ve herhalde başarılı sonuçlandım. 15 dakika boyunca MSI kombustorda GL FurMark-MSI seçeneği ile çalıştırdım. Sizlere de değerlerimi göstermek istiyorum belki öneriniz olur veya hatam varsa düzeltirsiniz.

resim_2022-09-30_193608166.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Hız aşırmayı ekran kartları için ben pek sıcak bakmıyorum. Merak edip deneyim için yapılabilir. O yüzden neden yaptığını merak ettim. Ekran kartın yeteri kadar iyi. Bu OC denemesi oyun içinde ne kadar +FPS veriyor bu da önemli, ve değer mi ? Çünkü özellikle ekran kartının RAMlerine abanmışsın. Bu test programında kullanılan VRAM miktarı 1GB. Sıcaklıklar 76 derece olmuş. Bir oyunda VRAMleri %100 ve tam güçte çekerse bu sıcaklık değerini büyük ihtimal görmezsin. Ayrıca ekran kartları fabrika çıkışı genelde zaten en uç noktaya ulaşırtırılır. Kimi markalar kendi soğutması ile bir tık performans sağlar. O yüzden bence ekran kartı konusunda bu riske girme. Normal bir işlemci gibi değil :) RAMlerde öyledir az çok. Ekran kartı çünkü herhangi bir problemde genelde donanımsal olarak bozulur. İşlemci kendini korumaya alır. RAM almaz, ama OC sonrası bozulan RAMler yine de oyun oynatır, kullanmaya devam edersin tek tük mavi ekranlar alsanda, ama ekran kartı direkt bozulur ne olduğunu anlamadan.

Hız aşırmayı ekran kartları için ben pek sıcak bakmıyorum. Merak edip deneyim için yapılabilir. O yüzden neden yaptığını merak ettim. Ekran kartın yeteri kadar iyi. Bu OC denemesi oyun içinde ne kadar +FPS veriyor bu da önemli, ve değer mi? Çünkü özellikle ekran kartının RAM'lerine abanmışsın. Bu test programında kullanılan VRAM miktarı 1GB. Sıcaklıklar 76 derece olmuş. Bir oyunda VRAM'leri %100 ve tam güçte çekerse bu sıcaklık değerini büyük ihtimal görmezsin. Ayrıca ekran kartları fabrika çıkışı genelde zaten en uç noktaya ulaşırtırılır. Kimi markalar kendi soğutması ile bir tık performans sağlar. O yüzden bence ekran kartı konusunda bu riske girme. Normal bir işlemci gibi değil :) RAM'lerde öyledir az çok. Ekran kartı çünkü herhangi bir problemde genelde donanımsal olarak bozulur. İşlemci kendini korumaya alır. RAM almaz, ama OC sonrası bozulan RAM'ler yine de oyun oynatır, kullanmaya devam edersin tek tük mavi ekranlar alsanda, ama ekran kartı direkt bozulur ne olduğunu anlamadan.

Öncelikle düşüncülerinizi belirttiğiniz için çok teşekkür ederim. Hız aşırtmayı Call of Duty: Warzone oyununda 60 FPS'i zor alıyordum grafikler neredeyse minimumdayken. Aynı şekilde RDR 2 de en uygun ayarlarla 60-70 FPS de geziyordu. O yüzden overclock yapmak istedim. Overclocktan sonra Warzone da 110 FPS'leri almaya başladım. RDR 2 de 100 FPS'yi gördüm. Valorant'ta çok fark beklemezken en az 50 FPS fark aldım. Yazdıklarınızı okuduktan sonra herhalde overclocku geri alacağım. Tavsiyeleriniz için çok teşekkürler.

Dostum bilemiyorum Warzone için default olarak 60 FPS zor olduğunu, ama bu seviyede bir OC ile 110 FPS aldığından bahsetmişsin. Böyle bir şey mümkün olamaz. Bu demek oluyor ki ekran kartına x2 performans oluyor. GPU Core clock +110 GPU Memory Clock +800 ile bu farkı yaratamazsın. Acaba yanlış mı yazdın bilemiyorum ama...Ya da bir sorun var gibi. Çünkü zaten kullandığın işlemci ve ekran kartı ile normal şartlarda o FPS değerini alman gerek. Biraz YouTube bakındım ve bunu anladım. OC ile 60FPS zor gören donanımlar için ekran kartına bu seviyede OC ile x2 artmaz, imkanı yok buna...

Dostum bilemiyorum Warzone için default olarak 60 FPS zor olduğunu, ama bu seviyede bir OC ile 110 FPS aldığından bahsetmişsin. Böyle bir şey mümkün olamaz. Bu demek oluyor ki ekran kartına X2 performans oluyor. GPU Core clock +110 GPU Memory clock +800 ile bu farkı yaratamazsın. Acaba yanlış mı yazdın bilemiyorum ama...ya da bir sorun var gibi. Çünkü zaten kullandığın işlemci ve ekran kartı ile normal şartlarda o FPS değerini alman gerek. Biraz YouTube bakındım ve bunu anladım. OC ile 60FPS zor gören donanımlar için ekran kartına bu seviyede OC ile X2 artmaz, imkanı yok buna...

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
ben bu videoyu gördükten sonra yapmak istedim. Hocam belirtmeyi unutmuşum texture ayarını normalden Low'a çekmiştim. O da ekstra FPS farkı yaratmıştır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
ben bu videoyu gördükten sonra yapmak istedim. Hocam belirtmeyi unutmuşum texture ayarını normalden Low'a çekmiştim. O da ekstra FPS farkı yaratmıştır.
Bilemiyorum bu fark bir şekilde oluyorsa eğer o zaman bu şey oyunun optimizasyonu ile alakalıdır. Yani aslında genel olarak ekran kartına o fark yaratmıyordu. Ve gerçekten bence VRAMlere dokunma :) Hatta ekran kartına OC girişiminde bulunma. İstediği kadar stabil görünsün herşey, bir zaman sonra pat diye gidebilir tümden. Başıma daha önce 2 defa geldi. Bir daha töbe ettim. Şimdi birileri çıkıp OC yapamamışsındır, test etmeyi bilmiyorsundur diyebilir, ama her türlü sıcaklıklarına, benchmark skorlarını baz alarak yapmıştım.

Bilemiyorum bu fark bir şekilde oluyorsa eğer o zaman bu şey oyunun optimizasyonu ile alakalıdır. Yani aslında genel olarak ekran kartına o fark yaratmıyordu. Ve gerçekten bence VRAM'lere dokunma :) hatta ekran kartına OC girişiminde bulunma. İstediği kadar stabil görünsün her şey, bir zaman sonra pat diye gidebilir tümden. Başıma daha önce 2 defa geldi. Bir daha töbe ettim. Şimdi birileri çıkıp OC yapamamışsındır, test etmeyi bilmiyorsundur diyebilir, ama her türlü sıcaklıklarına, benchmark skorlarını baz alarak yapmıştım.

Siz dedikten sonra overclock u geri aldım. Warzonu da silmiş bulunmuktayım. Aşırı derecede sürekli olarak takılmalar yaşıyordum. Araştırdığımda neredeyse herkes yaşıyormuş. Tavsiyeleriniz için teşekkürler tekrardan. Buradan da Warzone oynamayı düşünen arkadaşlara sesleniyorum. Optimizasyon rezalet bu kadar takılma kasma olmaz. Çok zevkle oynadığım oyun tüm keyfimi yok etti.

Geri
Yukarı