ASUS GL552VX-312T Laptop Sistem Yükseltme

ahmtozturk

Decapat
Herkese merhaba. Başlıkta belirttiğim modeldeki laptopuma hangi parçaları takabilirim? RAM, ekran kartı, işlemci takabileceğim parçalar nelerdir? Nelere dikkat etmeliyim? 8GB olan RAM'i 16'ya çıkarmak istiyorum ama seçeceğim RAM'le ilgili hiç bilgim yok. Ekran kartını da değiştirmek istiyorum mümkün mü bilmiyorum, yardımcı olursanız çok sevinirim.

En fazla RAM takviyesi yapabilirsin Aida64 ile RAM inin özelliklerine bak DDR4 RAM in olmalı senin ama 2133 mü 2400 mü bilmiyorum 2666Mhz RAMi olan laptoplar da var. Ekran kartın anakarta leğimli değiştiremezsin. SSD takmadıysan şiddetle tavsiye ederim.

2400 takarsan eskisini de satıp yerine 2400 takman gerekir yoksa 2133 yanına 2400 veya daha yüksek Mhz de RAM alırsan düşük olanı yani 2133 ü baz alır ve iki RAM in de 2133 Mhz de çalışır. Sitesine baktım herhangi bir açıklama bulamadım sadece maksimum 32 GB RAM desteklediğini gördüm. Ama sen yine de araştır istersen. Açıkcası çok da fark yaratmayacaktır. Ryzen APU sistem olsa anlarım da senin işlemci intel zaten. 16-16 iki RAM takabilirsin ama kişisel fikrimi sorarsan 8-8 fazlasıyla yeter 32 GB a hiç gerek yok. 2133 Mhz 8 GB RAM al şimdilik ve bir de SSD takviyesi yap kesinlikle.

İşlemci bazı modellerde leğimli bazılarında tak çıkar şeklinde pinli yapıda oluyor. Değiştirme imkanı olabiliyor. Mesela bende Asus N56VZ var. i7 3610qm işlemci vardı üzerinde arızalandı. 2. el i7 3630qm işlemci buldum satın aldım taktım şu an kullanıyorum. CPU değiştireceksen Laptoptaki CPU yuvasına uyması ve voltaj değerlerinin tutması gerekir. Çünkü yüksek güç tüketen CPU takarsan çalışsa bile sisteminde ısınma problemleri ortaya çıkar. Güç kaynağın yetersiz kalabilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı