ASUS GT301 sıvı soğutma destekliyor mu?

Peki üste takarsam bir problem olur mu?
Sığmama ihtimali var çünkü resmi olarak belirtilmemiş. RAM, sıvı soğutucunun uzunluğu ve sıvı soğutucunun kalınlığı önemli bir etken burada.

ASUS GT301 kasam ASUS Prime B560M-A anakartim var. Core i5 11400F işlemcimi soğutmak için 240 Mm'lik bir model olan NZXT Kraken X53 almak istiyorum ama ASUS'un kendi sitesinde kasanın üst kısminin 240mm radyatör desteği görünmüyor. Ancak birçok yerde bu kasaya sivi soğutma takıldığını gördüm, sizce takabilir miyim?
Merhaba arkadaşım. Bu konuda sana en güzel yanıtı ben verebilirim sanırım. Başka araştıran arkadaşlara da yardımcı olacaktır. Çünkü bu kasa pre-build olarak çok fazla satılan bir kasa. Havalandırması tartışmasız harika. Mid-tower olması da benim için hem taşımada kolaylık oluyor hem de tüm parçalar bir arada oluyor, aydınlatma vs. daha hoş dolu dolu görünüyor. Ekte fotoğraflarını da paylaşıyorum.

Öncelikle kasamda tuf rtx 3070 ile r5 5600x var. Anakartım da yine tuf b550. Ram Corsair Vengeance Pro.

Benim bir arkadaşım asus tuf 240mm sıvı soğutucusunu monte etmişti üst kısmına. sorduğumda da bir şekilde yaptım demişti, yani aslında net bir şekilde desteklemeyen bir model olduğunu oradan anlamıştım. Sonrasında kasasını sattığı için ben inceleme fırsatı bulamamıştım.

2 hafta önce Corsair H100 RGB 240mm satın aldım. Ön tarafa mottaj yapmak istediğimde ekran kartıma çok bitişik duruyor ve kötü bir görüntü oluşturuyordu.

Gelelim kasanın üst kısmına. Tam aaaa çok güzel oturacak, meğerse 240 mm monte ediliyormuş diyecekken mosfet soğutucuları nedeniyle radyatörü vida yuvalarına oturmam mümkün olmadı. Fanlar mosfet soğutucusuna değdiği için daha fazla ittiremedim. Sadece 3 vida ile kasanın petekli yapısı sayesinde üst kısma monteleyebildim. Çok da güzel tuttu vidalar ve vida koyamadığım ön kısımlara da ince kauçuklar yerleştirerek kasaya vereceği titreşimi en aza indirdim. He yaptığım çok mantıklı mı? Değil. Ama kasamın iç görüntüsüne bir zarar veri mi? Kesinlikle hayır. İlerleyen zamanlarda da bir sorun yaşatacağını hiç düşünmüyorum. Fotoğraflardan siz yorumlayın.

Sadece tek korkum Ram'lerin sıkıntı yaratmasıydı. Onlara da sıfıra sıfır oldu. Ram'lere değiyor ama hiç ittirmiyor.

Siz de alacağınız radyatörün detaylı ölçülerini Corsair H100 RGB 240mm ile karşılaştırırsanız benim gibi monte edip edemeyeceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Kararı da sizlere bırakıyorum.

@Sir Benjamin @Manksien @BerkayZ87 @oversteer

2021-12-18 19.00.21.jpg
2021-12-07 18.21.21.jpg
2021-12-07 18.21.53.jpg

Merhaba arkadaşım. Bu konuda sana en güzel yanıtı ben verebilirim sanırım. Başka araştıran arkadaşlara da yardımcı olacaktır. Çünkü bu kasa pre-Build olarak çok fazla satılan bir kasa. Havalandırması tartışmasız harika. Mid-Tower olması da benim için hem taşımada kolaylık oluyor hem de tüm parçalar bir arada oluyor, aydınlatma vs. daha hoş dolu dolu görünüyor. Ekte fotoğraflarını da paylaşıyorum.

Öncelikle kasamda TUF RTX 3070 ile R5 5600X var. Anakartım da yine TUF b550. RAM Corsair Vengeance Pro.

Benim bir arkadaşım ASUS TUF 240mm sıvı soğutucusunu monte etmişti üst kısmına. Sorduğumda da bir şekilde yaptım demişti, yani aslında net bir şekilde desteklemeyen bir model olduğunu oradan anlamıştım. Sonrasında kasasını sattığı için ben inceleme fırsatı bulamamıştım.

2 hafta önce Corsair H100 RGB 240mm satın aldım. Ön tarafa mottaj yapmak istediğimde ekran kartıma çok bitişik duruyor ve kötü bir görüntü oluşturuyordu.

Gelelim kasanın üst kısmına. Tam aaaa çok güzel oturacak, meğerse 240 mm monte ediliyormuş diyecekken MOSFET soğutucuları nedeniyle radyatörü vida yuvalarına oturmam mümkün olmadı. Fanlar MOSFET soğutucusuna değdiği için daha fazla ittiremedim. Sadece 3 vida ile kasanın petekli yapısı sayesinde üst kısma monteleyebildim. Çok da güzel tuttu vidalar ve vida koyamadığım ön kısımlara da ince kauçuklar yerleştirerek kasaya vereceği titreşimi en aza indirdim. He yaptığım çok mantıklı mı? Değil. Ama kasamın iç görüntüsüne bir zarar veri mi? Kesinlikle hayır. İlerleyen zamanlarda da bir sorun yaşatacağını hiç düşünmüyorum. Fotoğraflardan siz yorumlayın.

Sadece tek korkum RAM'lerin sıkıntı yaratmasıydı. Onlara da sıfıra sıfır oldu. RAM'lere değiyor ama hiç ittirmiyor.

Siz de alacağınız radyatörün detaylı ölçülerini Corsair H100 RGB 240mm ile karşılaştırırsanız benim gibi monte edip edemeyeceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Eki Görüntüle 1245294Eki Görüntüle 1245283Eki Görüntüle 1245282

Hocam merhabalar, bende de Cooler Master ML240l aldım ancak kafayı yedim nasıl takacağım diye uğraşa uğraşa takamadım en son ön tarafa taktım ancak bu sefer de radyatör ekran kartına çok yakın oluyor. Şu ana kadar üstte bu şekilde bağlantıyla herhangi bir sorun yaşadınız mı?
İkinci sorum şu kasanın içerisinde gelen RGB fanları Aura Sync'den kontrol edebiliyor musunuz? Ben bir türlü yapamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Hocam merhabalar, bende de Cooler Master ML240l aldım ancak kafayı yedim nasıl takacağım diye uğraşa uğraşa takamadım en son ön tarafa taktım ancak bu sefer de radyatör ekran kartına çok yakın oluyor. Şu ana kadar üstte bu şekilde bağlantıyla herhangi bir sorun yaşadınız mı?
İkinci sorum şu kasanın içerisinde gelen RGB fanları Aura Sync'den kontrol edebiliyor musunuz? Ben bir türlü yapamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.
Merhaba dostum,

Şu ana kadar hiç bir sıkıntı yaşamadım. Ne titreme, ne bollaşma ne de sarkma. Sapasağlam duruyor.

Aurasync konusuna gelecek olursak. Kasanın RGB kontrolcüsünden anakartın 5v 3pin Led girişine bağlanan bir kablosu var. O bağlı olduğu sürece HUB üzerine bağlayacağın tüm ARGB ekipmanları anakart üzerinden yönetebilirsin. Ama burada küçük bir ayrıntı var. GT301 kasasındaki Hub kasanın önündeki ufak düğmeden kontrol ediliyor. Eğer o tuşa 10-12 saniye boyunca basılı tutarsan anakarttan kontrol moduna geçer. O zaman Aurasync üzerinden kontrolünü yapabilirsin. Sadece bir kere tıklarsan da yine kontrol HUB'a geçer. Yani istediğin şekilde anakart veya kasa üzerindeki düğme ile kontrol mıodları arasında geçiş yapabilirsin.

Merhaba dostum,

Şu ana kadar hiç bir sıkıntı yaşamadım. Ne titreme, ne bollaşma ne de sarkma. Sapasağlam duruyor.

Aurasync konusuna gelecek olursak. Kasanın RGB kontrolcüsünden anakartın 5v 3pin Led girişine bağlanan bir kablosu var. O bağlı olduğu sürece HUB üzerine bağlayacağın tüm ARGB ekipmanları anakart üzerinden yönetebilirsin. Ama burada küçük bir ayrıntı var. GT301 kasasındaki Hub kasanın önündeki ufak düğmeden kontrol ediliyor. Eğer o tuşa 10-12 saniye boyunca basılı tutarsan anakarttan kontrol moduna geçer. O zaman Aurasync üzerinden kontrolünü yapabilirsin. Sadece bir kere tıklarsan da yine kontrol HUB'a geçer. Yani istediğin şekilde anakart veya kasa üzerindeki düğme ile kontrol mıodları arasında geçiş yapabilirsin.
Hocam merhaba aynı kasayı bende aldım bugün geldi. sıvı soğutucu taktırıcam ama birkaç sorum var size
İlk olarak sıvı sogutucuyu takmak için fan cıkarılması mı gerekiyor? Pek anlamadım ama benim kasamda sizin sıvı sogutma taktıgınuz kısımda fan var da fotosunu bırakayım dönüş sağlarsanız mutlu olurum. (Çözünürlük düşük kusura bakmayın)

Merhaba dostum,

Merhaba tekrar ben . Araştırdım geldim
Sizin anakartınız BOY 30.5 EN 24.4
Benim anakartım BOY 24.4 EN 21.1
Kullanıcılara baktığımda benim Anakart ölçülerime yakın anakartlarda 240mm olan da var olmayan da . ben acaba nasıl test edebilirim olup olmayacağını , Birkaç gündür kafa yoruyorum bilgi bulamadım..

Dosya Ekleri

• 1657756858984-105555592.jpg
    1657756858984-105555592.jpg
    227,7 KB · Görüntüleme: 438
  • Screenshot_2022-07-15-06-18-48.png
    Screenshot_2022-07-15-06-18-48.png
    99 KB · Görüntüleme: 442
Son düzenleme:
Yani ana kartın boyutu yukarı kısımda hep aynıdır. Yani sorun boyu değil aslında. Ben ana kart üzerindeki mosfet soğutucular nedeniyle sığdıramamıştım. Kasanın üstünde fanların varsa zaten onları sökeceksin. Sıvı soğutmanın kendi fanlar vardır çünkü. Ana kartın prime sanırım üst kısımda mosfet soğutucuların olmadığından şansın var diyebilirim ama Ram'lerine çok ykaın olacaktır. Daha önce bahsettiğim gibi benim Ram'lere değiyor soğutucunun fanları ama sıkıntı oluşturmuyor ittirmediği için. Sadece hafifçe yaslanmış durumda. En kötü ihtimalle kasanın önüne takarsın sıvı soğutmayı. Bence bir problem olmayacaktır.

Yani anakartın boyutu yukarı kısımda hep aynıdır. Yani sorun boyu değil aslında. Ben anakart üzerindeki MOSFET soğutucular nedeniyle sığdıramamıştım. Kasanın üstünde fanların varsa zaten onları sökeceksin. Sıvı soğutmanın kendi fanlar vardır çünkü. Anakartın Prime sanırım üst kısımda MOSFET soğutucuların olmadığından şansın var diyebilirim ama RAM'lerine çok ykaın olacaktır. Daha önce bahsettiğim gibi benim RAM'lere değiyor soğutucunun fanları ama sıkıntı oluşturmuyor ittirmediği için. Sadece hafifçe yaslanmış durumda. En kötü ihtimalle kasanın önüne takarsın sıvı soğutmayı. Bence bir problem olmayacaktır.

Bugün Vatan Bilgisayar'dan ASUS TUF X570 Plus aldım, ben de sıvı soğutucu sığmaz diye kule tipi soğutucu almıştım. Anakartı satın almama yardımcı olan arkadaş da GT 301 kullanıyormuş. Seninle ve benimle aynı sistem sadece 3060LISI, bana dediği şey GT301'de üste 240mm sıvı soğutma konusunda anakarttan bir sorun yaşamazsın fakat RAM'ler RGB ise 0'a 0 oturur RGB değil ise montajlarsın dedi. Yardımcı olur musunuz dediğimde ise ne yazık ki yardım edemiyoruz dediler. Kule tipi soğutucuyu daha montajlamadım ama eğer yetmezse ben de sizinki gibi sıvı soğutma takmayı düşünüyorum. Aldığım kule tipi soğutucu da Dark Freezer X129, 68 CFM özelliğine sahip 2 fanlı bir soğutucu. GT301'in fanlarıyla da aynı yönlü çalışacağı için hava akışına çok daha iyi gelecektir. Sana da tavsiye edebilirim @zazalpha istersen araştırabilirsin. Teknobiyotik'ten 1 hafta önce 465 TL'ye aldım.

@zazalpha
Bir diğer konu ise kasanın hava akışı gerçekten mükemmel. B450 eski anakartım 40 dereceyi bile görmüyordu ki kendine özel bir havalandırma fanı yok. Sıvı soğutmayı öne takıp bu hava akışını bozmanızı tavsiye etmiyorum ben kendimce.

Merhaba arkadaşım. Bu konuda sana en güzel yanıtı ben verebilirim sanırım. Başka araştıran arkadaşlara da yardımcı olacaktır. Çünkü bu kasa pre-Build olarak çok fazla satılan bir kasa. Havalandırması tartışmasız harika. Mid-Tower olması da benim için hem taşımada kolaylık oluyor hem de tüm parçalar bir arada oluyor, aydınlatma vs. daha hoş dolu dolu görünüyor. Ekte fotoğraflarını da paylaşıyorum.

Öncelikle kasamda TUF RTX 3070 ile R5 5600X var. Anakartım da yine TUF b550. RAM Corsair Vengeance Pro.

Benim bir arkadaşım ASUS TUF 240mm sıvı soğutucusunu monte etmişti üst kısmına. Sorduğumda da bir şekilde yaptım demişti, yani aslında net bir şekilde desteklemeyen bir model olduğunu oradan anlamıştım. Sonrasında kasasını sattığı için ben inceleme fırsatı bulamamıştım.

Gelelim kasanın üst kısmına. Tam aaaa çok güzel oturacak, meğerse 240 mm monte ediliyormuş diyecekken MOSFET soğutucuları nedeniyle radyatörü vida yuvalarına oturmam mümkün olmadı. Fanlar MOSFET soğutucusuna değdiği için daha fazla ittiremedim. Sadece 3 vida ile kasanın petekli yapısı sayesinde üst kısma monteleyebildim. Çok da güzel tuttu vidalar ve vida koyamadığım ön kısımlara da ince kauçuklar yerleştirerek kasaya vereceği titreşimi en aza indirdim. He yaptığım çok mantıklı mı? Değil. Ama kasamın iç görüntüsüne bir zarar veri mi? Kesinlikle hayır. İlerleyen zamanlarda da bir sorun yaşatacağını hiç düşünmüyorum. Fotoğraflardan siz yorumlayın.

Sadece tek korkum RAM'lerin sıkıntı yaratmasıydı. Onlara da sıfıra sıfır oldu. RAM'lere değiyor ama hiç ittirmiyor.

Eki Görüntüle 1245294Eki Görüntüle 1245283Eki Görüntüle 1245282

Bu arada kasanız harika gözüküyor hocam maşallah. Kasa stock fanlarında değişim mi yaptınız?

Son düzenleme:
Bugün Vatan Bilgisayar'dan ASUS TUF X570 Plus aldım, ben de sıvı soğutucu sığmaz diye kule tipi soğutucu almıştım. Anakartı satın almama yardımcı olan arkadaş da GT 301 kullanıyormuş. Seninle ve benimle aynı sistem sadece 3060LISI, bana dediği şey GT301'de üste 240mm sıvı soğutma konusunda anakarttan bir sorun yaşamazsın fakat RAM'ler RGB ise 0'a 0 oturur RGB değil ise montajlarsın dedi. Yardımcı olur musunuz dediğimde ise ne yazık ki yardım edemiyoruz dediler. Kule tipi soğutucuyu daha montajlamadım ama eğer yetmezse ben de sizinki gibi sıvı soğutma takmayı düşünüyorum. Aldığım kule tipi soğutucu da Dark Freezer X129, 68 CFM özelliğine sahip 2 fanlı bir soğutucu. GT301'in fanlarıyla da aynı yönlü çalışacağı için hava akışına çok daha iyi gelecektir. Sana da tavsiye edebilirim @zazalpha istersen araştırabilirsin. Teknobiyotik'ten 1 hafta önce 465 TL'ye aldım.

@zazalpha
Bir diğer konu ise kasanın hava akışı gerçekten mükemmel. B450 eski anakartım 40 dereceyi bile görmüyordu ki kendine özel bir havalandırma fanı yok. Sıvı soğutmayı öne takıp bu hava akışını bozmanızı tavsiye etmiyorum ben kendimce.

Bu arada kasanız harika gözüküyor hocam maşallah. Kasa stock fanlarında değişim mi yaptınız?
Teşekkür ederim ama benim anakartım b660m-k d4 ve sığacagından biraz şüpheliyim amacım suan amazondan almak. Sığmaz ise iade edip 120lik alıcam gibi. Bakalım hayırlısı. Sadece bir sorun daha var kasanın ön fanları rgbleri ile alacagım sogutucunun rgb renkleri uyusmaz ise kötü görünebilir foto atan arkadas sanırım aynı marka almıs be baya iyi uyuyor

Teşekkür ederim ama benim anakartım b660m-k d4 ve sığacagından biraz şüpheliyim amacım suan amazondan almak. Sığmaz ise iade edip 120lik alıcam gibi. Bakalım hayırlısı. Sadece bir sorun daha var kasanın ön fanları rgbleri ile alacagım sogutucunun rgb renkleri uyusmaz ise kötü görünebilir foto atan arkadas sanırım aynı marka almıs be baya iyi uyuyor
Sadece egzos fanını da değişmiş olabilir ama güzel duruyor. 120mm sıvı soğutma neden düğünüyorsunuz ? Kule tipi 240mm kadar performans gösterem bir soğutucu önerebilirim

Yeni konular

Geri
Yukarı