Asus GTX970 ROG STRIX 3.5 Sorunu

TwoTwo

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar belirttiğim şekilde Asus GTX970 ROG STRIX ekran kartında karar kılmıştım. Fakat forumlar'da birçok sorun olduğunu okudum. Kart tam performansta %25 düşüş yaşıyormuş ve Coil whine sorunu varmış. 3.5 GB sorunu ise tam olarak ne olduğunu bilmiyorum, biraz açarsanız sevinirim. Bunlara rağmen alınabilirmi bu kart?

Sistemim :
  • İ5 4960k
  • MSİ z97 Gaming 5

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar belirttiğim şekilde Asus GTX970 ROG STRIX ekran kartında karar kılmıştım.Fakat forumlar'da birçok sorun olduğunu okudum.Kart tam performansta %25 düşüş yaşıyormuş.Ve Coil whine sorunu varmış.3,5 gb sorunu ise tam olarak ne olduğunu bilmiyorum biraz açarsanız sevinirim.Bunlara rağmen alınabilirmi bu kart?

Sistemim :
  • İ5 4960k
  • MSİ z97 Gaming 5

GTX 960 4 GB versiyonu çıkmış, bir düşün derim.

Gpu son 500mb belleğe daha yavaş ulaşıyor fakat günümüzde Full HD'de 3.5 GB ekran kartı RAM'i tüketicek bir oyun yok (Shadow of mordor ultra ayarlar hariç). CW sorunu ise NVIDIA'nın GPU'ları ile ilgili bir sorun fakat üreticiler (Asus,Msi,Evga...vb) kaliteli bileşenler kullanarak bunu en aza indiriyorlar. Bu ses sadece kart yükteyken çıktığından dolayı duyucağını sanmam. Eğer rahatsız olursan kartı iade edersin. Fakat oyun oynarken kasadan o sesi duymak için bayağı bir yaklaşmak gerekiyor.

GTX 970 halen piyasada rakibi olmayan bir kart. CW sorunu kasanın kapağını örtünce rahatsız etmiyorsa endişelenmeyin. VRAM sorunu ise 1080p veya 2K'da neredeyse hiçbir sorun teşkil etmiyor. Zaten bunun üstüne çıkacak kullanıcı GTX 980'e yönelsin veya SLI yapsın.

e olduğunu bilmiyorum biraz açarsanız sevinirim.Bunlara rağmen alınabilirmi bu kart?
Merhaba arkadaşlar belirttiğim şekilde Asus GTX970 ROG STRIX ekran kartında karar kılmıştım.Fakat forumlar'da birçok sorun olduğunu okudum.Kart tam performansta %25 düşüş yaşıyormuş.Ve Coil whine sorunu varmış.3,5 gb sorunu ise tam olarak ne olduğunu bilmiyorum biraz açarsanız sevinirim.Bunlara rağmen alınabilirmi bu kart?

Sistemim :
  • İ5 4960k
  • MSİ z97 Gaming 5

Evet öyle bir sorun var. Söylentilere göre Nvidia'nın pazarlama bölümünden kaynaklanmış. Aslında biraz da Maxwell mimarisinin yapısını ve çalışma mekanizmasını sergiliyor bu 500MB 'spillover' olarak adlandırılan bölüm. Kart üzerinde 8 DRAM çipi olmasına rağmen, son bölüm, 0.5GB/500MB farklı bir kategoride ve spesifikasyonda bölündüğü için, son 500MB DRAM 1/8 hızında çalışacağı üzerinde yorumlar var.

Fakat arkadaşların da dediği gibi, ilk olarak kullanılacak 3.5GB bölüm 'normal hızda' devam edecektir. Bu 3.5GB bölümü doldurmak çok kolay değil. Çok ağır oyunlar bu kadar bellek anca harcar veya harcamaz. 2K veya 4K çözünürlüğünde oynicaksan, sorun yaşatabilir, özellikle ağır oyunlarda. Karar senin, olay ortada. Şimdilik bir sorun görmüyorum fakat ilerde sorun olabilir.

AMD'den yeni GPU modelleri piyasaya çıkamadığı için, GTX 970'in fiyatında değişiklik olmamıştır. 380X veya 390X gibi beklediğimiz modeller gecikmeseydi, GTX 970'in fiyatı bir nebze olsun düşebilirdi. Fakat şu anda Nvidia %76 pazar payı ile halen lider, AMD kan kaybediyor.

NOT: Bahsedilen 3.5GB ve 500MB DRAM sorunu şeması:

2nlzdx0.jpg

Son düzenleme:
İleride bir sorun teşkil etmiycekse hemen alıcam arkadaşlar.Fakat korkmuyorumda değil en fazla 1080P çözünürlükte oyun oynayacağım monitörüm bunu destekliyor.Birde fazla ses çıkartmıyan bir CPU soğutucusu önerirmisiniz.

CoilWhine sorunu Gpu ile ilgili değildir. Nvidia sadece Gpu'yu üretir. Pcb'yi anlaşmalı olduğu firmalar yapar. CoilWhine sorunu bobinlere aşırı yük bindiğinde çıkan cızırtı sesidir bu Pcb'yi üreten firmayla alakalıdır.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı