Asus HD7850 DirectCU II GPU kullanımı düşmesi

mutualist

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Engineer
Merhaba arkadaşlar,
Asus HD7850 DirectCU II ekran kartını arkadaşımdan aldım. 2 gündür bende kart ve oyunlarda GPU kullanımı ciddi anlamda düşüyor. Bu da ani FPS düşüşlerine neden oluyor. Yardımcı olursanız çok memnun olurum.
  • Fx 6100 3.8 ghz
  • 500w high power eco ae550-v1 psu

Son düzenleyen: Moderatör:
MSI Afterburner ve GPU Tweak ile kontrol ediyorum sürekli sıcaklar normal boşta 35-40 derece yükte 65-70 derece civarı sıcaklık ile ilgili bir sorun yok yani aslında herşey normal gibi sadece GPU kullanımı bir anda %99 dan %60 a düşüyor mesela bu da anlık takılmaya neden oluyor. Acaba PSU ile mi alakalı diye düşündüm Nvidia ekran kartlarında GPU-Z ile TDP değerini görebiliyordum ama malesef AMD desteklemiyor galiba bunu. 12V çıkışı 336w PSU nun HİGH POWER ECO AE550=V1

Takılmalar hala devam ediyor. Konu hakkında bilgisi olan var mı ?

Belki darboğaz sorunu olabilir. Gpu kullanımının düştüğü anlarda cpu kullanımına bakmayı deneyin. İşlemci kullanımı hep 100 lerde geziyorsa sorun bundandır büyük ihtimalle.

Daha önce kasma varmıydı yoksa pcnize virüs bulaşmış olabilir virüs cpu yu kullanıyordur ve Buda oyunda darboğaz yapabilir yada psu ile bir sıkıntı olabilir. Format atıp yazılımdan bir sorun mu bakmanızı öneririm. Formattan sonrada geçmezse başka bir psu ile deneyin. Büyük ihtimalle cpu gpu nin gücüne yetişemiyor ve darboğaz oluşuyor bunuda anlamanın en kolay yanı msı afterburner ile cpu kullanımına bakın eğer %100 ise darboğaz var demektir.

Cpu kullanımı en ağır oyunda bile %60-70 i geçmiyor o konuda sıkıntı yok gpu kullanımı da %99 ama arada düşüyor maalesef formatta attım driverlar da kontrol edildi. Maalesef sorun devam ediyor. Fx 6100 3.8 ghz işlemcinin hd7850 ye dar boğaz yapması mümkün değil zaten.

Merhaba arkadaşlar,
Güç kaynağında sorun olabileceğini yazmıştım. Dün itibariyle değiştim güç kaynağını Corsair CX700 aldım. Maalesef sorun hala devam ediyor. Tüm kasayı söküp baştan topladım yine sonuç vermedi. Format attım yine aynı durum. Çözüm önerebilen varsa çok memnun olurum. Bu arada ekran kartını da değiştim.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı