ASUS K53U Laptop fanın temizliği için nasıl bir yol izlenmeli?

Ariess

Centipat
Laptop fanın temizliği için nasıl bir yol izlenmeli? 13 yıldır kullanıyorum çevremde de bilen kimse olmadığı için hiçbir fikrim yok bu konuda, tahmini kaça temizliği yapılır? ASUS K53U kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarcı denilen esnaf 50-100 liradan aşağı almaz. Kaldı ki bilgisayarı açıp bakan biri değilseniz parça değiştirmesi bile olası. Ben kimseye güvenmiyorum bu konuda. Ha gözünün önünde yapar eyvallah. Yakınımdaysanız ben ücretsiz yardımcı olurum.
Onun dışında kendiniz de yapabilirsiniz. Marka model numarasını YouTube'da yazıp sonuna "disassembly" veya "dismantlement" ekleyip attığınızda nasıl sökeceğinizi anlatan videolar var. Videoyu tersine izleyip tekrar takabilirsiniz.
Temizlik için kullanılmayan bir diş fırçası, biraz peçete ve mümkünse hava üfleyen bir alet işinizi görür. Saç kurutma makinesi ile yapmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum.
Çözücü bir sprey de kullanmanız işinizi kolaylaştırır ancak bunlar her yerde yok (migrosta var ama pahalı) ve zorunlu da değil, ben kullanmıyorum.
Ayrıca fanları söktüğünüzde macunu da yenilemeniz gerekecek. Herhangi bir bilgisayarcıdan enjektöre (şırıngaya) ihtiyacınız kadar almanız gerekiyor. İnternette hazır satılanları da var, onlarında tercih edebilirsiniz.
Kolay gelsin.
Örnek bir video ekliyorum:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Lütfen bu ve bunun gibi videoların tamamını izleyiniz daha sonra işleme geçiniz. Ayrıca videoda gösterilen her parçayı sökmeniz gerekmemekte olup, ilgili parçayı (fanlar ve soğutma sistemi) söktükten sonra videoyu durdurabilrisiniz (tamamını izlemeniz koşuluyla).
Türkçe anlatımlı kaynaklar da mevcut, ben eski bir cihaz olduğu için yabancı dilde arama yaptım.

Son düzenleme:
@G3BEN Hocam çok güzel açıklamış. Her kelimesine katılıyorum. Bir eklemede ben yapayım. Söktüğünüz her vidayı aynı yerine takmanız gerek. Vida boyları farklı olabilir. Kasayı delme ihtimaliniz var.
Teşekkür ediyorum. Bu vida olayına değindiğiniz çok iyi oldu zira ilk denememde anakartı tekrar taktığımda 2 diş uzun olan vida klavyede U tuşuna bastığımda hafif çıkıntı hissettiriyordu. 😂 Görsel olarak ya da yazma deneyiminde bir fark yok ancak dibine kadar basıldığında fark etmiştim, söküp tekrar takmak uğraştırdı. Artık her vidayı ayrı kümeye ayırıyorum.

Teşekkür ediyorum. Bu vida olayına değindiğiniz çok iyi oldu zira ilk denememde anakartı tekrar taktığımda 2 diş uzun olan vida klavyede U tuşuna bastığımda hafif çıkıntı hissettiriyordu. 😂 Görsel olarak ya da yazma deneyiminde bir fark yok ancak dibine kadar basıldığında fark etmiştim, söküp tekrar takmak uğraştırdı. Artık her vidayı ayrı kümeye ayırıyorum.
Hocam sizin ki yine iyiymiş, hasarsız atlatmışsınız. Ben arkadaşımın laptopununda kocaman delik açtım bu vida olayı yüzünden :D Allah'tan yalnızca kasayı deldik herhangi bir parça zarar görmedi.

@SoapMactavish aman hocam arkadaşı ürkütmeyelim. 😄 Bunlar deneyim ile olan şeyler ve dikkatsizliğimiz yüzünden oldu. Tedbirli olur ve bunda bir şey yok ben yaparım rahatlığına ermeden işimizi yaparsak sorun olmuyor. Ben her 2 ayda bir panelin içi hariç komple söker temizlerim. Artık her gün ev süpüren anne gibi takıntı oldu bende.

@SoapMactavish aman hocam arkadaşı ürkütmeyelim. 😄 Bunlar deneyim ile olan şeyler ve dikkatsizliğimiz yüzünden oldu. Tedbirli olur ve bunda bir şey yok ben yaparım rahatlığına ermeden işimizi yaparsak sorun olmuyor. Ben her 2 ayda bir panelin içi hariç komple söker temizlerim. Artık her gün ev süpüren anne gibi takıntı oldu bende.
Yok hocam korkulacak hiç bir şey yok zaten. Vidalara dikkat etsin yeter. Zaten modelin videosunu izlemeden açmaya kalkmasın. Bazı modellerde gizli vidalar olabiliyor video izlemeden açmamak gerek. Bir önceki Laptopumda kaymasın diye alt kısma yapıştırılan kauçuk padlerin altına vida koymuşlar. Video izlemesem haldır huldur girişecektim alt kapağa muhtemelen. Şuan ki laptopumda da fabrikasyon sıvı metal macun kullanılmış. Normal macun neyse de sıvı metali nasıl değiştireceğim diye kara kara düşünüyorum aldığımdan beri :D

Detaylı bilgi için çok teşekkür ediyorum dikkat edeceğim püf noktalarına, gerçekten erkeklerin işi daha kolay oluyor 2 dk da halledebiliyorlar ya imreniyorum o zaman güvenilir birini bulursam ne iyi yoksa da dediğiniz gibi iş başa düşecek. Sadece korktuğum şey acaba yapabilsem bile sonradan açmaya çalışırken bir sorun olur mu ya açılmazsa işte bunun gibi durumlar.

Bence 2-3 video izleyin, yerli ya da yabancı bakın, anlamaya çalışın. Cesareti topladığınızda gerekli malzemeleri temin edin. Daha sonra işleme başlayın. Baktınız olmayacak gibi Asus yetkili servisi varsa eğer oraya başvurabilirsiniz, en olmadı.

Yeni konular

Geri
Yukarı