ASUS kaynaklı anakart yanması durumunda yasal haklar nedir?

Ürün 2 yıl içerisinde garanti kapsamında 2 kere bozulursa seçimlik hakları doğar. Gizli ayıp olması ve seçimlik haklarının doğması içinse 6 ay içerisinde ise bir kez bozulması yeterli.

Konu sahibi ise zaten bir kez göndermiş ve garanti kapsamında işlem yapılmış. Şimdi, sırf iş bilmez teknik servis elemanları yüzünden bir kez daha göndermesi gerekiyor ve garanti kapsamında herhangi bir işlem yapılması gerektiğinden seçimlik haklarının doğması gerekiyor. Biz de bunun için uğraşıyoruz. 🙂
Evet hocam durum söylediğiniz gibi ben konuyu tam okuyamadım o yüzden öyle yazdım. Türkiye'de işlemler çok yavaş ilerliyor. Umarım konu sahibi arkadaşta en kısa sürede yeni cihaz alabilir.
Hocam şu an çok yorgunum ve forumdan çıkıyorum ancak mesajınızı okudum, yarın büyük ve uzun bir geri dönüş yapacağım burada bu mesajımdan sonra. Biraz gelişmeleri kafamda toplayıp yarın başta sizi olmak üzere herkesi bilgilendireceğim ancak şimdi izninizle istirahate çekiliyorum. Bu mesajımdan sonra mesaj atarsanız çok iyi en azından herkese bildirim gider ben tekrar yazınca. İyi forumlar, saygılar... Benimle ilgilendiğiniz içinde çok teşekkür ederim.

Coğrafya kaderdir söylemine karşı çıksamda o coğrafya dönüp dolaşıp bir şekilde etkiliyor. Türk gençliği bunlara layik değil. Hem para veriyoruz hem de kendimizi haklı çıkarmak için bir sürü efor harcıyoruz hem de bir Avrupa'lı gencin umurunda bile olmayacak bir teknolojik aletimizin bozulması yüzünden. Benim de sizin gibi şu an kafam çok yorgun. Allah yardımcımız olsun.

Son düzenleme:
Evet arkadaşlar sonunda dönebildim 😅. Bütler beni çok sıkıştırdı ama sonunda bitti hepsi ve artık ortalama 1 ay sizler ileyim. Şimdi size bir özet borcum var, gitmeden bu borcumu bitirmek istiyorum. Evet nerede kalmıştık...

Öncelikle hocam aradan geçen süre zarfınca oldukça fazla şey oldu denebilir. Bunları özetlesem bile kendim yaşamış biri olarak bana bile karmaşık geliyor açıkçası. O yüzden kafanızın takıldığı her yeri sorun bana açıklarım ben.

Sizle en son mesajlaştıktan sonra son mesajımda da olduğu gibi tüketici hakem heyetine Online başvuruyu denedim ancak limite takıldım. Bende aradaki süre zarfınca hem ticaret bakanlığı, hem Vergi dairesi ile görüştüm. Önce ticaret kısmı topu vergiye attı, bende vergi ile görüştüm ve şöyle ilginç bir cevap aldım: "Biz düşük olan tutarlarla ilgilenmiyoruz; yani siz daha falza ödeseydiniz işlem başlatırdık ancak siz zaten faturadaki miktardan az ödediğiniz için size işlem yapamayız.". Bende bunun üzerine ticaret bakanlığını tekrar aradım ve bu sefer limitin İl Tüketici Mahkemesi sizin tutarı karşılıyor elden başvuru yapacaksınız dedi.

Buraya kadar ortalama 3-4 gün sürdü. Bunun ardın ben boş bulduğum ilk an gittim Adliyeye ve içeri girdim. Güvenliğe durumumu anlattım ve bana Tüketici mahkemesinin burada olmadığı, arabulucuk olduğunu söyledi ve bende Tüketici Mahkemesine doğru yola çıktım.

Oraya vardığımda içeride 4 kişi vardı ve 3'ü 60'ı aşmış durumdaydı... Yani derdimi anlayacak insan yok diyebilirim ancak ben yılmadım ve durumumu anlattım. Adam ise aynı şeyi durmadan tekrarladı: Önce arabulucuk sonra burası ki bence sen arabuluculuğa git burada para alıyorlar. Bilir kişi durumlarını sorudum ancak herhangi bir cevap alamadım ne yazık ki. Bende yapacak bir şey yok dedim ve çıktım. Oradaki adamın dediği tek mantıklı şey bir avukat bul ve ona danış bu konuları demesiydi.

Bende çıktım ve ilk gözüme avukat bulabileceğim yere gittim. Orada sağ olsun bir avukat bana yardımcı oldu beni dinledi ve bana ne yapacağımı teker teker anlattı. Şimdi bende size anlatacağım ve bakalım doğru olmuş mu diye sizden görüş isteyeceğim.

Madde madde açıklıyorum:
  1. Önce arabulucuğa git bir başvuru yap, ben sana başvurunda yardımcın olacağım dedi. Oradan zaten kesin sonuç çıkmayacak dedi ve olay tüketici mahkemesine gidecek
  2. Sonra sen orada başına gelenleri güzelce açıklayacaksın, elinde bulunan videı fotoğrafları CD'ye yükleyeceksin ve başvurumuzu yapacağız. Burada senin avukatın olarak ben bakacağım karşı tarafa da rastgele bir avukat atayacaklardır merak etme dedi.
  3. Burada gelen avukatın niyeti kesinlikle anlaşmak değil ama koz bizde olacaktır ve elimizden geldiğince zorlayacağız dedi. 20.000 TL gibi bir tutar alırız inşallah dedi.
Evet adam tam olarak böyle açıkladı, ücret mevzusunda ben senden ücret almayacağım ancak mahkeme ücretleri ve onları yatıracaksın mahkemeyi kazandığımızda da onları karşı taraf ödüyor zaten dedi.

Konu şu anlık bu halde arkadaşlar şimdi bende birkaç bir şey eklemek istiyorum. Şimdi benim elimde önceki mesajlarda bulunan fotoğraflar var, sonra daha önce yaptığım Cinebench R23 testi fotoğrafı var bakın ekran görüntüsü değil fotoğraf var ki buradaki puan şimdiki puanımdan 2000 daha yüksek, bunun dışında IPS ekranımda önceden çektiğim sızma testi fotoğraflarında 0 sızma bakın gerçekten sıfır sızma varken şimdi yeni gelen IPS ekranda ekranın hepsi sızma durumunda yani bu da bir delil olur bence. Bunun dışında elimde kanıt yok ancak Valorant'ta 180-299 FPS alırken şimdi 65 FPS alıyorum evet evet gerçekten bunu alıyorum ve videoya kaydettim aldığım FPS'i RTX 2060 olan cihazda 85 FPS tepe değer 54 FPS dip değer alıyorum ve bunu canlı kesit olmadan kaydettim. Yani bu da delil olur bence bir de işlemcim eskiden "performans" modunda 93 derecede 4.1 GHz'de dolanıyordu şimdi ise 3.0 ile 3.6 arasında gidip geliyor ve termal olarak berbat durumda ki bu videoda da gözüküyor. Sonra "Turbo" modunda oynayınca hızım 3.6 ile 3.9 arasında sık sık gidip geldi ara ara 3.0'a düştü. Sıcaklık ise sabit 95 ile 96 arasında ara ara 97 ve tepe olarak bir kez 98 derece gördü. Bunların hepsi videoda var ama işte eski değerlerimin olduğu bir video yok elimde. Oyun oynadığım ve eski değerlerimin olduğu video olsaydı çok iyi olurdu. Bir de kaldığım KYK'da başka bir ROG 2020 kasa kullanıcısı buldum ve onun kasasının fotoğraflarını çektim; ekran köşeleri, ızgaralar filan onları çektim. Vakti olsaydı sıcaklık karşılaştırması yapacaktım canlı canlı ama yoktu.

Evet bendeki gelişmeler bunlar hocalarım hatta yakında video yayınlayacağım FPS düşüklüğüm hakkında. Hatta bu konuda ROG'un bu konfigürasyonuna sahip ya da en azından 10870H/10750H işlemci ile RTX 2060 olan bir kasaya sahip herhangi bir marka cihaz olsa da olur. Yeter ki oyun ile sıcaklıklar belli olsun ve bir de kanıt niteliğinde sistem özeliklerini göstersin yeter.

Şimdi ne yapmalıyım hocam? Avukatın dediği süreç doğru mu? Yoksa farklı bir süreç mi beni bekliyor? Başvuru yaparken ASUS'u mu baz almalıyım yoksa satın aldığım yeri mi? Bana yardımcı olursanız çok sevinirim artık bütlerim bitti her daim müsaitim istediğiniz her an yazın bir mesaj uzağınızdayım hocalarım. @Ryota @desteciemir @sivurant
Arkadaşlar video geliyor bu arada sizin için çektim ama gece saat 2 ve ben çok yorulduğum için biraz sarhoş gibi çekmişim çok takılmayın derim. @Ramazan Ö hocam sizce mikrofon nasıl? Çift kanal videosunu da bu mikrofon ile çekeceğim çünkü sizin yorumunuz önemli benim için.

Video linki:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Benim araştırmalarımda da eğer THH üst limitini aşıyorsa önce arabuluculuğa başvurulması eğer sonuç alınmazsa dava açılması yönündeydi. Zaten avukat bu konuları bence bizden daha iyi biliyordur ama sen yine de dediklerini internette araştır. Bu arada dava edeceğin kurum konusunda galiba satıcıyı dava etmelisin. Servisle konuşmamda da değişimi biz değil satıcı yapar, biz sadece doa formu vereceğiz ve sen bu formla seçimlik hakkından istediğini satıcıya belirteceksin dediler. Bende satıcıyı şikayet ettim THH üzerinden ve bu işlerin piri olan Adem Helvacı'yla konuşmamda da bana hiç şöyle yapsaydın veya burada yanlış yapmışsın demedi. Sadece süreci açıkladı ve daha sonrasında manevi tazminat açabileceğimden bahsetti.

Düzeltme: Yalnız hocam sizin serviste sıkıntıydı, vermemişti DOA formunu galiba. Bende pek bilmiyorum hangisine dava açacağınızı, o yüzden avukat'a sorsan daha iyi olur.

Bende kendi cihazımın servis için hazırladığım videolarını sizlerle paylaşıyım. Benim sıcaklıklardan senden farksızdı ama bende fps de düşme yoktu.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleme:
Benim araştırmalarımda da eğer THH üst limitini aşıyorsa önce arabuluculuğa başvurulması eğer sonuç alınmazsa dava açılması yönündeydi. Zaten avukat bu konuları bence bizden daha iyi biliyordur ama sen yine de dediklerini internette araştır. Bu arada dava edeceğin kurum konusunda galiba satıcıyı dava etmelisin. Servisle konuşmamda da değişimi biz değil satıcı yapar, biz sadece doa formu vereceğiz ve sen bu formla seçimlik hakkından istediğini satıcıya belirteceksin dediler. Bende satıcıyı şikayet ettim THH üzerinden ve bu işlerin piri olan Adem Helvacı'yla konuşmamda da bana hiç şöyle yapsaydın veya burada yanlış yapmışsın demedi. Sadece süreci açıkladı ve daha sonrasında manevi tazminat açabileceğimden bahsetti.

Düzeltme: Yalnız hocam sizin serviste sıkıntıydı, vermemişti DOA formunu galiba. Bende pek bilmiyorum hangisine dava açacağınızı, o yüzden avukat'a sorsan daha iyi olur.

Bende kendi cihazımın servis için hazırladığım videolarını sizlerle paylaşıyım. Benim sıcaklıklardan senden farksızdı ama bende fps de düşme yoktu.

Hocam işte benim sıkıntı servisin hemen ücretsiz onarım yapmasiydi. DOA raporu istemeye fırsatım bile olmadı. Bu yüzden ne yapacağım bilmiyorum. Elimde 30 dakikaya atacağım servis fişi var. Bir de yukarıda saydığım deliller var. Acaba tekrar sevise mi versem? Sonuçta hala ekran kırpma sorunu devam ediyor. @Ryota hocam konu hala güncel. @Adem Helvacı hocam siz de bakar mısınız acaba ne yapabiliriz?

Birde ben ASUS'tan arızanın fotoğraflarını istemiştim, onları da ekledim bakarsınız:

IMG_4948.jpg

IMG_4945.jpg

@Adem Helvacı @Ryota

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam işte benim sıkıntı servisin hemen ücretsiz onarım yapmasiydi. Doa raporu istemeye fırsatım bile olmadı. Bu yüzden ne yapacağım bilmiyorum. Elimde 30 dakikaya atacağım servis fişi var. Bir de yukarıda saydığım deliller var. Acaba tekrar sevise mi versem? Sonuçta hala ekran kırpma sorunu devam ediyor. @Ryota hocam konu hala güncel. @Adem Helvacı hocam siz de bakar mısınız acaba ne yapabiliriz?

Fiş buraya ekledim hocam: L9NRKD014170387.pdf

Bir de ben ASUS'tan arızanın fotoğraflarını istemiştim, onları da ekledim bakarsınız:

Eki Görüntüle 1299930

Eki Görüntüle 1299931

@Adem Helvacı @Ryota

Servisi arayıp doa formu almak istediğini söyle. Eğer vermezlerse hukuki süreci başlat. Büyük ihtimalle servis onay vermese bilebilirkişi raporu ile karar verilebilir.

Ya ben bir şey sormak istiyorum bu ASUS'un her dizüstü bilgisayarı böyle sorunlu mu? ASUS TUF FX-505DT sahibiyim 3 ay önce bilgisayar durduk yere gitti klavye ışıklar yanıyor fanlar dönüyor ama görüntü yok daha sonra hepsi gitti yolladım tamire chipset bozulmuş sonra Reddit de filan dolaşdım herkeste hemen hemen aynı sorunlar var.

Servisi arayıp doa formu almak istediğini söyle. Eğer vermezlerse hukuki süreci başlat. Büyük ihtimalle servis onay vermese bilebilirkişi raporu ile karar verilebilir.

Bugün servisle görüşmeye gidiyorum hocam elimden geldiğince gelişmeleri aktaracağım. Kusura bakmayın anlık güncelleyemiyorum konuyu, bugün anlık elimden geldiğince güncelleyecegim.
Ya ben bir şey sormak istiyorum bu ASUS'un her dizüstü bilgisayarı böyle sorunlu mu? ASUS TUF FX-505DT sahibiyim 3 ay önce bilgisayar durduk yere gitti klavye ışıklar yanıyor fanlar dönüyor ama görüntü yok daha sonra hepsi gitti yolladım tamire chipset bozulmuş sonra Reddit de filan dolaşdım herkeste hemen hemen aynı sorunlar var.
Hocam son 2 nesildir evet, kendim Asus seven biri olarak 2 nesildir hem TUF hem ROG serisinde işi batırdıklarını düşünüyorum. Çünkü kime baksam hep bi arıza mevcut. Bu yüzden önümüzdeki 2022 serisini bekliyorum, sözde baya güncelleme yapmışlar bakalım onlar nasıl olacak. ASUS'tan sonra ise Leno o geliyor bu konuda onunda hep bi' anakart arıza sorunu oluyor.

@Ryota Hocam müsait olunca konuya bakarsanız çok sevinirim.
Arkadaşlar konu güncellemesi yapıyorum, o gün içerisinde yapamadım ancak işlerim uzadı şimdi yapıyorum:

Arkadaşlar bugün itibari ile ara buluculuğa başvurmuş bulunmaktayım; ASUS'u ayıplı hizmetten, satıcıyı da ayıplı mal satmaktan dolayı başlattım işlemi, bu işlem başarılı olmaz ise Tüketici Mahkemesi yolu gözükecek.

Bunun dışında cihazda yeni ayıplı hizmet vakaları gördüm aşağıda fotoğraflarını paylaşmış olurum: Cihazımın LCD paneli değişmişti ve adamlar LCD ekranı yamuk takmış! Ciddi ciddi oyun oynarken fark ettim ekran bildiğiniz yamuk ve üst taraftaki siyah boşluklardan belli oluyor. Sol tarafta daha fazla siyah boşluk varken sağ tarafa doğru kayınca boşluk azalıyor ve sonunda sıfırlanıyor. Yani saçmalığa bakar mısınız!

Bunun dışında kasayı da açtım ve bir ne gördüm? Adamlar VRAM soğutucu padlerini kendileri elle değiştirmiş ve dışarı pay kalmış. Bu da demek oluyor ki adamalar macunu da kendileri yeniledi o zaman sıvı metal %99 kullanmadılar ve bu yüzden de cihazım ısınıyor... Ayrıca işlemci soğutucu bloğunu açmaya yarayan vidaların üzerinde bilirsiniz ki garanti bozulmasın diye bir "güvenlik etiketi" bulunur. BU etiket şu anda cihazda yok! Yani istesem soğutucu bloğunu açar ve içinde sıvı metal var mı yoksa normal macun mu bunu kanıtlayabilirim.

Son olarak oyunlarda FPS sıkıntım çift kanal ile baya düzeldi ama: İşlemci hızım hala yerlerde işin garibi cihaz 85 derece ile 87 derece arasında ve 3.5 GHz ile çalışıyor ortalama olarak ama çok hızlı olarak 3.0 ile 3.5 arası değişiyor ve yine hızlıca 3.9 ile 4.1 de oluyor ve sıcaklık 90 derece? O zaman neden hız kesiyorsun çalışsana 4.0 veya 4.1'de hadi 3.9 olsun ona da razıyım ama çalışmıyor. Ayrıca oyun oynarken önceden %40 ile %60 kullanıma girince işlemci aniden 3 saniyeliğine 800Mhz yani 0.8 GHz hızına düşüyor ve ardından tekrar 3.5 ile 4.0 arasına geliyor, drop yememe sebep oluyor bu durum ve 5 dakikada bir tekrar ediyor. İşin ilginci sıcaklık 90 dereceyi geçmemesine rağmen yapıyor bunu. Bunu Throttle Stop programını indirip BD PROCHOT kısmından kutudaki işareti kaldırınca düzelttim. Bu seferde ekran kartım oyun sırasında aniden %99 kullanıma çıkıp 1865Mhz'den 1005'e sabitliyor ve ani FPS düşüşü alıyordum. Bu da yine 3 saniye sürüyor ve 5 dakikada bir tekrar ediyordu. Bu sorunu hala çözemedim, bir video çekeceğim bunun için hem kanıt hem görebilesiniz diye.

Şu anda böyle bir durumdayım ve tek sevindiğim nokta en azından cihaz kendini kapatmıyor veya açılmama yapmıyor. Görüşlerinizi bekliyorum arkadaşlar sağlıcakla kalınız.

@Ryota hocam bir de bu cihaz 2.ye servise gitse servis dahilinde mesela işte LCD ekran üzerinde ve bakır blok üzerinde işlem görse DOA raporu alabiliyor muyum? En kötü ara buluculuktan sonra bunu deneyeceğim. Çünkü Tüketici Mahkemesinde davayı kaybederseniz karşı tarafın tüm masrafları ve avukatlık masraflarını ben karşılıyormuşum ve buna bütçem yetmez ne yazık ki. Tavsiyenizi dinlemek isterim. Bir de bir avukat buldum bana yardımcı olan ona da soru sorabilirim isterseniz.

İyi forumlar saygılar...

Arkadaşlar bu mesajı sabah yazmıştım ama şimdi tekrar baktığımda sanırsam birkaç şey daha buldum: Bugün COD Warzone indirdim ve oynarken hani yukarıda bahsetmiştim ya ekran kartım %99 oluyor ve bir anda 1005 MHz hıza düşüyor ve FPS 20 filan oluyor drop yiyorum artık 5 dakikada bir değil 5 -7 saniyede bir olmaya başladı. İşte bunun kaynağını buldum: Hocam şimdi Warzone oynarken ekran kartım %95 veya %99 kullanıyor ve W olarak da 115W yani kendi sınırına ulaşıyor, buraya kadar sorun yok ancak sorun sıcaklıklarda gizli. Ekran kartım ne zaman 82 derece olsun aniden kullanım %60'a ve hız 1005 MHz düşüyor ve 3-4 saniye duruyor ardından hemen sıcaklık 72 dereceye düşmüş oluyor. Sonra 5-7 saniye boyunca 72'deb 82'ye adım adım çıkıyor sonra hop tekrar bir drop ve sıcaklıklar düşüyor. Yarın sabaha detaylı bir video gelecek takipte kalın hepsini anlattığım bir video gelicek arkadaşlar. Buraya kadar konuyu takip eden herkese teşekkürü borç bilirim beni yalnız bırakmadığınız için sağ olun... LCD ekran fotoğrafları da yarın eklenmiş olur buraya. @desteciemir , @Ryota .

Son düzenleme:

Bu videonun o kısmında arabuluculuk ücretiyle ilgili bir şeyden bahsediyor ayrıca bu linkte de açıklayıcı bir yazı var konu hakkında.

Bu videonun o kısmında arabuluculuk ücretiyle ilgili bir şeyden bahsediyor ayrıca bu linkte de açıklayıcı bir yazı var konu hakkında.
Hocam şimdi güncelleme gereği duydum:

Arabulucu benimle iletişime geçti ve hem ASUS hem İntegra şirketinin vekilleri -avukatları- benimle iletişime geçtiler. Olayı detaylı olarak her ikisine de anlattım ve işin hangi taraflarında olduklarını belirttim. Pazartesi yani 07.03.2022 tarihinde buluşmamız var bakalım neler olacak? İki tarafa da servis fişini gönderdim ve talebimi ilettim. @Ryota hocam siz ne düşünüyorsunuz ne yapayım var mı bildiğiniz bir taktik?
@Ryota hocam konu hala güncel yani bir yardımcı olacağınız taktik var mıdır? Yarın görüşeceğim ben arabulucuyla...
Hocam şimdi güncelleme gereği duydum:

Arabulucu benimle iletişime geçti ve hem ASUS hem İntegra şirketinin vekilleri -avukatları- benimle iletişime geçtiler. Olayı detaylı olarak her ikisine de anlattım ve işin hangi taraflarında olduklarını belirttim. Pazartesi yani 07.03.2022 tarihinde buluşmamız var bakalım neler olacak? İki tarafa da servis fişini gönderdim ve talebimi ilettim. @Ryota hocam siz ne düşünüyorsunuz ne yapayım var mı bildiğiniz bir taktik?
@Ryota hocam konu hala güncel yani bir yardımcı olacağınız taktik var mıdır? Yarın görüşeceğim ben arabulucuyla...
Evet arkadaşlar yeni güncelleme geldi:

Kendileri ile görüştüm ve iki tarafta anlaşıldı ki hiçbir teklif ile gelmemiş, akıllarında anlaşmak gibi bir fikir yoktu. Ne bir teklif ne de bir ortak nokta teklif edildi ve orta cevap şu oldu; elinizde DOA raporu olmadığı için yardımcı olamayacağız.

Bunun üzerine ASUS tarafı tekrar bir teknik servise gönderin iddia ettiniz sorunlar tescillensin resmiyet kazansın dedi ancak bende onlara öncesinde yaşadığım sorunları ve alt tarafı bir servis fişini bile vermekten aciz bir teknik servis ile çalıştıklarını anlattım. Onlarda ellerinden bir şey gelmediğini yine dile getirdiler.

Şimdi konu mahkemeye taşınacak, başvuru için 2-3 gün delilleri çıkarmam gerekecek- deliller fotoğraflar işte videoyu CD'ye yüklemek gibi- işleri yapabilmem için süre tanıdım. Bunun dışında 1100 TL bir ücret var onu ödemem gerek ve süreç başlayacak.

Ben cihazı direkt delil olarak bilir kişiye vereceğim ve eğer o da tesciller ise bu iş tamam olacaktır diye düşünüyorum. @Ryota hocam bildirimlerim gelmiyor mu? Yoksa unuttunuz mu beni? @desteciemir hocam son durum bu siz ne düşünüyorsunuz?
@Turkish Kebab hocam @Ryota hocamın bir iletişim adresi varsa paylaşır mısınız benimle? Sonra silersiniz çünkü konu ciddileşmeye başladı.

Son düzenleme:
@xbea işi sonuna kadar götürmekle bence iyi yapıyorsun. Senin leyhine sonuçlanacaktır diye düşünüyorum. Umarım en kısa sürede sonuçlanırda seninde kafan rahat eder.

Yeni konular

Geri
Yukarı