ASUS kaynaklı anakart yanması durumunda yasal haklar nedir?

Hocam bana ilk 6 ayı geçtiği için Ürün değişimi ve muadil Ürün hakkımın olmadığını söylediler. Var mı böyle bir şey?

Hocam bana ilk 6 ayı geçtiği için Ürün değişimi ve muadil Ürün hakkımın olmadığını söylediler. Haklı çıkarsam var mı böyle bir şey?
İade için 6 ay muhabbetini Lenovo teknik servisi söylemişti bana. Sanırsam ürün tamir edilemez ise iade/değişim çıkıyor. Fakat ürünün tamiri büyük ihtimalle yapılacaktır. İlk 6 ay içerisinde sorun çıktığı zaman iade isteyebiliyorsunuz.

@Creative52 @MUHAMMEDALİ66 @gen2 Evet konuma cevap yazıp yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ederim. ASUS suçu kabul etti ve ücretsiz olarak ankart, LCD ekran ve LCD ekran flex kablosunu değiştirdi. Ücretsiz değişim hakkımı ne yazık ki kullanamadım; doğrusu kullanmayı denedim ama satın aldığım mağazada benim cihazdan kalmamış ve muadil olarak da bir cihaz önermediler elbette. Yani şu an ücretsiz onarım yapıldı.

Gel gelelim işin diğer kısmına: Şimdi ise ekran kısmında aşağıda görsel olarak ekledim şekilde ayrık yerler var. Bildiğiniz monitörün içini gözükecek şekilde. Aynı zamanda kasa da da ayrımlar mevcut durumda. Son olarak göndermeden önce cihazın her yerini en ince ayrıntısına kadar çektiğim fark ettim ve en ciddi sorun: Bakır ısı borularının çıkışlarında ki tel tel ince ayrılmış ızgaraları yamultmuşlar! Evet evet doğru duydunuz yamultup göndermişler. Bu da aşağıda fotolarda mevcut.

Şimdi değerli forum üyeleri sizlerle bir geçmişimiz var ve sizden yardım istiyorum: Ben şimdi bu konuda ne yapmalıyım? @Radeon RX 5500M @Akari @Ramazan Ö @Yener K. @Turkish Kebab @körbiginar @T129Atak ve eklemeyi unuttuğum varsa diğer hocalarım.

Bunun öncesinde süreçten bahsedeyim: Öncelikle hem KVK Teknik servis hem ASUS müşteri hizmetleri "Fabrika çıkışlı sıvı metal macun" kullanılan bir cihaz sattıklarından haberleri yok!

Ben bunu dile getirdiğimde önce genel müdürlüğe ardından da yurt dışındaki operasyon müdürlüğüne bir talep açmışlar ve yurt dışından gelen "Evet, böyle bir ürün var ve bu kullanıcı hatası değil" mesajı sonrasında garanti dahili işlem görülmüş bulunmaktayım.

Buradan yola çıkarak acaba sizce direkt yurt dışına Ticket mı açmalıyım? Yoksa önce Tüketici mahkemesine gidip durumu izah mı etmeliyim? Bir de İstanbul'a yakınım acaba ilk 2 seçenekten sonra bir de ASUS Genel merkezine mi gitmeliyim? Arkadaşlar bana lütfen yardımcı olunuz. Cihaz şu an çalışıyor ve genel anlamda sanki sorun düzelmiş gibi ama dediğim işçilik hataları tüm bu başarıyı tamamen gölgeliyor ve sanki 2.el bir cihaz alıp kullanmış gibi görünüyorum. Bana tavsiyelerinizi bekliyorum, ancak sabah cevaplayabilirim şimdiden teşekkür ederim. İyi forumlar, saygılar... Son olarak @Recep Baltaş hocam belki siz de ilgilenirsiniz.

Fotoğraflar:

Eki Görüntüle 1263027

Eki Görüntüle 1263028

Eki Görüntüle 1263029

Eki Görüntüle 1263030

Eki Görüntüle 1263031
Ticket açmakla uğraşmayın. THH'ye başvurmanız daha mantıklı.

@xbea Hocam geçmiş olsun öncelikle. Dönüş yapıldı mı size? Aynı cihaza sahibim sizinle, acaba sıvı metal macununun neden aktığı konusunda bilginiz var mı? Sizin böyle olduğunu görünce bir çekindim bende. Cihazı genelde evde kullanıyorum fazla hareket ettirmiyorum.

@xbea Hocam geçmiş olsun öncelikle. Dönüş yapıldı mı size? Aynı cihaza sahibim sizinle, acaba sıvı metal macununun neden aktığı konusunda bilginiz var mı? Sizin böyle olduğunu görünce bir çekindim bende. Cihazı genelde evde kullanıyorum fazla hareket ettirmiyorum.
Aynen oyle hareket ettigi icin akabilir veya genlesip durduk yere de akabilir.

Geçmiş olsun hocam. THH bu konuya bakacaktır. Güncellenen limitler dahilindedir diye düşünüyorum cihazın parası.

Ek olarak bağlı olduğunuz ilçeye göre THH sonuçları çok gecikebiliyor. Ben İzmir'de 3 ayda sonuç alırken, Kadıköy'de bu süre en az 8 ay oluyor. O yüzden orası genellikle uzun bir yol. BU fotoğraflarla online olarak şikayet açabilirsiniz. Ancak şikayet içerisine kesin bir dille sıfır ürünle değişim istediğinizi belirtin. Muhtemelen olumlu karar çıkar ancak zamanını bilemiyorum.

Online şikayet linki; Tüketici Hakem Heyetlerine Başvuru İşlemi

Bende aynı cihazın 2021 modeline sahibim. Çok canım sıkıldı bende de sıvı metal var. Böyle bir durum yaşasam ben direkt globale çakardım maili. Biraz dedektiflik oynayın ve Linkedin'den Asus'un Avrupa'da ki veya globaldeki yöneticilerini bulmaya çalışın. Orada hem Likedin üzerinden mesaj imkanı var hem de sizi bağlantı olarak kabul ederse ve eklemişse mail adresleri görünüyor. Oralardan da deneyin şansınızı derim. İlgilenecek birini bulursanız yaşadığınız bu kadar olayın üzerine üst modelini bile verdilebilirler. Farklı firmalarda çok gördüm böyle olayları.

Türkiye'den Globale mail atmanın işe yaradığını bugüne kadar görmedim. Adamlar çok sallamıyorlar kendi servislerini. Sebebi ise servisin "Asus Yetkili Servisi" diye geçse de "Ryota Elektronik" vari özel şirketin üstlenmiş olması. Yani servis aslında Asus'un kurduğu değil, ortaklık sağladığı ve yetki verdiği rastgele bir teknoloji servisi oluyor. Örneğin Lenovo'nun yetkili servisi olan BDH aynı zamanda Samsung'un, ViewSonic'in, Dell'in ve HP'nin de yetkili servisi.

THH'ye açık bir şekilde başvurun. Sorunlarınızı anlatın. Dikkatli olun çünkü bilirkişi raporuna kalırsanız ve cahil birisi gelirse sıkıntı çıkartabilir. Olabildiğince net, mantıklı ve kesin davranın anlatırken.

Kur çok değişti. Servis muhtemelen siz beyanda bulunmazsanız kafalarına göre ya ücretsiz parça değiştirir ya da para iadesinde bulunur size sormadan. Bu da THH ile çözülebilecek bir durum ancak süreci uzatır. O yüzden beyanınızın sonunda açık açık "Sıfır ürünle bire bir değişim" veya "Stokta yoksa en az misli ile değişim" yazmayı unutmayın.

Sonucun çıkması, eksik veya fazla, 6 ay sürecektir. Yetkili servis, karar çıktıktan sonra geciktirse geciktirse 2 ay geciktirebilir. Onu da şöyle yapar; size haklı olduğunuz kararı ulaşır, onlara da yapacakları şeyin kararı gönderilir ve bir müddet süre verilir. Onlar da son güne kadar bekletir. Genelde yaparlar böyle muziplikler.

Ek olarak bağlı olduğunuz ilçeye göre THH sonuçları çok gecikebiliyor. Ben İzmir'de 3 ayda sonuç alırken, Kadıköy'de bu süre en az 8 ay oluyor. O yüzden orası genellikle uzun bir yol. BU fotoğraflarla online olarak şikayet açabilirsiniz. Ancak şikayet içerisine kesin bir dille sıfır ürünle değişim istediğinizi belirtin. Muhtemelen olumlu karar çıkar ancak zamanını bilemiyorum.

İlçe değil de bu olay miktar yüksek olduğundan İl Hakem Heyetine taşınabilir gibime geliyor.

Son düzenleme:
Türkiye'den Globale mail atmanın işe yaradığını bugüne kadar görmedim. Adamlar çok sallamıyorlar kendi servislerini. Sebebi ise servisin "Asus Yetkili Servisi" diye geçse de "Ryota Elektronik" vari özel şirketin üstlenmiş olması. Yani servis aslında Asus'un kurduğu değil, ortaklık sağladığı ve yetki verdiği rastgele bir teknoloji servisi oluyor. Örneğin Lenovo'nun yetkili servisi olan BDH aynı zamanda Samsung'un, ViewSonic'in, Dell'in ve HP'nin de yetkili servisi.

THH'ye açık bir şekilde başvurun. Sorunlarınızı anlatın. Dikkatli olun çünkü bilirkişi raporuna kalırsanız ve cahil birisi gelirse sıkıntı çıkartabilir. Olabildiğince net, mantıklı ve kesin davranın anlatırken.

Kur çok değişti. Servis muhtemelen siz beyanda bulunmazsanız kafalarına göre ya ücretsiz parça değiştirir ya da para iadesinde bulunur size sormadan. Bu da THH ile çözülebilecek bir durum ancak süreci uzatır. O yüzden beyanınızın sonunda açık açık "Sıfır ürünle bire bir değişim" veya "Stokta yoksa en az misli ile değişim" yazmayı unutmayın.

Sonucun çıkması, eksik veya fazla, 6 ay sürecektir. Yetkili servis, karar çıktıktan sonra geciktirse geciktirse 2 ay geciktirebilir. Onu da şöyle yapar; size haklı olduğunuz kararı ulaşır, onlara da yapacakları şeyin kararı gönderilir ve bir müddet süre verilir. Onlar da son güne kadar bekletir. Genelde yaparlar böyle muziplikler.

İlçe değil de bu olay miktar yüksek olduğundan İl Hakem Heyetine taşınabilir gibime geliyor.
Güncellenen rakamlarda ilçeler için 10.280 TL , il heyetleri için 15.430 TL belirlenmiş yeni yılda.

Cihazın fatura bedeli burada önemli.

Yeni konular

Geri
Yukarı