Asus Laptop uyku modunda RAM çıkardıktan sonra açılmama sorunu

anticor

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Hatay
Daha fazla  
Meslek
UI/UX Designer
3-4 hafta önce laptop için laptopa ek RAM araştırırken uyku modunda RAM'i çıkardım ve tekrar taktım. Cihaz uyku modundan açılmadı. Ben de düşmeye basılı tutarak kapattım ve bir daha açılmadı cihaz.
Önce BIOS'tan olabileceğini düşündüm ve BIOS'u çıkarıp belirli süre bekledikten sonra (Bataryayı da çıkardım tabi ) tekrar taktım ama cihaz hiç açılmıyor. Ekran zaten gelmiyor. Fan falan çalışmıyor. Bataryada sorun yok. Güç adaptörünü taktıktan sonra cihazın gösterge ışıkları yanıyor, güç düğmesinin ışığı da yanıyor. Ama yine fan, HDD vs yok... Klavyeyi söktüğümde sol taraftan ( adaptörün bağlandığı yere yakın bir yerde ) ısınma var belirli bir süre sonra. Cihazın garantisi bittiği için tamirciye gönderdim fakat anakart değişimi dediler.

Uyku modundaki cihazın RAM'ini çıkarıp takmak anakart değişim nedeni olabilir mi?
Ek olarak yetkili servise versem, anakartta sorun varsa tamir edilecek şekilde (Belki BIOS değişimi veya chipset değişimi gereklidir ) anakart tamiri mümkün müdür ASUS Yetkili Serviste?

Haftaya da dersler başlıyor. Laptop gerekli.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kardeşim şöyle yap. Ram'den 2 tane varsa bilgisayar uyku modundayken söktüğün rami sok. Tek ram ise kalsın. Cihazdan tüm elektrik gelebilecek şeyleri çıkar. Bataryayı, adaptörü falan. Daha sonra güç tuşuna 30sn basılı tut. Sadece bir şarj kablosunu tak ve açmayı dene. Ben öyle çözdüm.

Olmadı ya. Olmuyor. Servise gönderdim ve 570 TL anakart değişim talebi söylediler. Bir RAM çıkarıp takmayla abakart bozulur mu ya tamir edilemeyecek şekilde ?

Asus K53SV.
Anakart tamiri bir yere göndermiştim ama onlar yapamadı. Başka biryer buldum, servisten gelince orayı deneyeceğim. Chipset falan değiştirecek makinalari falan varmış.
Anakart araştırdım ama 2. El bulamadim ve sıfırları da çok pahali yine 400-450 TL den aşağı yok. Acaba yurtdışından gelir mi 100 $ falan orada.

Laptobun 2. eli 700 TL civarlarında baktığım kadarıyla. Yurtdışı iyi bir seçenek, tabii onlarda da ikinciel riski mevcut, referans yüzdesi ve satışı yüksek olan satıcılar dışında alım yapmaman riski azaltır.
Anakartın alt modelleri de olabilir, bu nedenle anakartın üzerindeki parça numarasına göre alım yaparsan daha sorunsuz olur.

Son bir umut anakartı söküp sen görsel kontrol yapabilirsin, yanan akan bir yerleri var mı diye. Sonrasında takıp tekrar denersin, tercihen değişim yapmadığın RAM soketine (sadece) RAM takarak.

Tabii bunları yapmadan önce üzerindeki statik elektiriği de akıtmayı unutma.

Ben de o yuzden 570tl vermek istemiyorum. Zaten parcalarini satsam 400-500 tl yapar gibi. Batarya falan yeni degismisti.
Artik o tamirciye gonderecegim. Olmadi yurtdisindan anakary getirtecegim. Ya da parcalarini satip para ekleyerek yeni laptop alirim 2. El

Ya o u denedim. Soktüm ve güç kablosunu takinca 2-3 dakika sknra oraya yakin yerde aşırı isinma var. Chip gibi birseyin uzerinde. Sanirim kisa devre var ama ilk tamirci yapamadi. Servis te ugrasmak istemiyor. 570 tl almak daha iyi onlar icin.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı