Asus M51Va253 dizüstü oyun oynarken ısınıp kendini kapatıyor

Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Soru:

Benim Asus M51Va253 marka bir dizüstü bilgisayarım var. Oyun oynarken ısınıp kendini kapatıyor hiç bir hata vermiyor. Fandandır diye serviste fanını değiştirttim ama 10 dakika sonra gene kapandı. Sadece fişini çekip bataryayla oynadığım zaman kapanmıyor hatta hiç ısınmıyor. Elektrikten diye evin elektriğini ölçtürdüm 3 farklı elektrikçiye ama sorun yok diyorlar bilgisayarın giriş çıkışlarını ölçtürdüm onlar da sağlam. Bilgisayarı ilk aldığım 3 ay yazın sıcağında oynarken hiç kapanmıyordu ancak 1 yıl oldu sürekli kapanıyor. Bu sorun niye oluyor çözümü nedir?

Cevap:

Sorun ısınmadan dolayı kaynaklanıyor. Dizüstü bilgisayarın pilde olduğunda ekran kartın PowerPlay teknolojisini kullanarak tasarruf moduna geçer ve saat frekanslarını otomatik olarak düşürür. Bu da kartın ısınmasını engellerken pili de daha az tüketmesini sağlar. Şarja taktığında ise kart tekrar saat frekanslarını çıkartıp tam güce geçer. Tabi yüksek frekansta çalışan kart doğal olarak ısınır ve bu ısı zarar verici seviyeye ulaştığında sistem kendini kapatır. Sana üç tavsiyem var: İlki dizüstünün kasasını açıp ekran kartının üstündeki soğutucuyu söküp termal macunun yenilemen. İkincisi BIOS güncellemesi yapman. Bu sayede dizüstünün fan algoritması değişecek ve dhaa efektif bir soğutma sağlanacaktır. Sonuncusu ise Catalyst Control Center kurarak şarjda da ekran kartının PowerPlay modunda çalışmasını sağlamak olacak. Bu sayede kart daha az ısınacaktır. İlk ve ikinci seçenek zorunludur ve çözüm getirmezse üçüncü seçenek de uygulanmalıdır.

Uyarı! Bu konu 14 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı