Çözüldü ASUS M5A78-M LX sistemde kullanılabilir RAM 3.98 olarak gözüküyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ergun1881

Yoctopat
RAM
HP 2x4
İşlemci
AMD FX-4300
Merhaba. Yakın zamanda ASUS M5A78-M LX anakart aldım 2x4 RAM taktım. Sistem bilgisinde 8 GB RAM yanında da kullanılabilir 3.98 RAM yazıyor. CPU-Z ile kontrol ettim iki RAM de görünüyor SPD sekmesinde RAM'ler Dual olarak gözüküyor fakat böyle bir sorun yaşıyorum. Ayrıca RAM soketinin birinde kenardaki kilitin biri yok.
  • Sadece bu sokete RAM taktığım zaman PC açılmıyor.
  • Sadece yanındaki sokete soktuğum zaman 4 GB gözüküyor.
  • İkisini taktığım zaman 8 görüyor 3.98 kullanıyor.
Yardım edin.

Not: RAM'ler sanırım 2x4 1600 MHz HP.

Dosya Ekleri

• Memory kısmı.PNG
    Memory kısmı.PNG
    13,4 KB · Görüntüleme: 15
  • slot1.PNG
    slot1.PNG
    15,3 KB · Görüntüleme: 17
  • slot2.PNG
    slot2.PNG
    15,5 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleyen: Moderatör:
Not: RAM'ler sanırım 2x4 1600 MHz HP.
Evet 1600 MHz.
Onboard ekran kartınız var ise o kullanıyor olabilir. BIOS sürümünüz eski olabilir. Ayrıca eski anakartlarda RAM kilidi diye bir olay var BIOS ayarlarını biraz göz atabilirsiniz. CPU-Z'de gözüküyorsa RAM'ler tam oturmuştur fiziksel anlamda sıkıntı yok demektir.

Bir de RAM'lerin yerini değiştirip dener misin?

Evet 1600 MHz.
Onboard ekran kartınız var ise o kullanıyor olabilir. BIOS sürümünüz eski olabilir. Ayrıca eski anakartlarda RAM kilidi diye bir olay var BIOS ayarlarını biraz göz atabilirsiniz. CPU-Z'de gözüküyorsa RAM'ler tam oturmuştur fiziksel anlamda sıkıntı yok demektir.

Bir de RAM'lerin yerini değiştirip dener misin?

BIOS'ta integrated graphic diye bir yer bulmuştum. Chipset kısmından ulaştığım bir yer di. O yeri kurcaladım birkaç kez denedim sonuç değişmedi.

RAM'lerin yerini değiştirdim önce sonuç değişmedi.

Soketle mi alakalı diye düşünüyorum fakat 8 görüyor.

BIOS'ta memory remapping feature varsa onu kapatmayı dener misin?

Bir de şunu dener misin?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

BIOS'ta Memory remapping feature varsa onu kapatmayı dener misin?

Bir de şunu dener misin?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İkisini de denedim.

Bir şey fark ettim sanırım yanlış anlamadıysam bu anakartın sürücüleri maximum Win8.1 destekliyor onunla alakalı olabilir yakında Windows 7 atıp sürücüleri kurup bir daha deneyeceğim.

İkisini de denedim.

Bir şey fark ettim sanırım yanlış anlamadıysam bu anakartın sürücüleri maximum Win8.1 destekliyor onunla alakalı olabilir yakında Windows 7 atıp sürücüleri kurup bir daha deneyeceğim.
Alakası yoktur ama deneyebilirsiniz. Bir de 64bit işletim sisteminiz değil mi?

Sistem yapılandırmaya girin bellek sınırı varsa tikini kaldırın.

Hala aynı.

Sistem yapılandırmaya girin bellek sınırı varsa tikini kaldırın.

Hocam bir şey merak ettim bu anakart 16 GB tek kanalda 8 GB destekliyor mu acaba?
Not: LX3 modeli değil LX modeli. Belirtmemin sebebi ise bazen LX3 modelinin özellikleri karşımıza çıkıyor.

Geri
Yukarı