ASUS M5A97 anakart 16 GB olan RAM'leri 8 GB görüyor

aknet44191

Femtopat
Daha fazla  
Desktop PC (2x8) toplamda 16 GB olan RAM'leri 8 GB görüyor. BIOS'tan baktığımda, bilgisayarım >> sağ click >> özelliklerden baktığımda ve CPU-Z programıyla baktığımda her bir 8 GB RAM'i 4 GB görüyor.
Anakart: ASUS M5A97 r2.0.
RAM: (2x8GB) G.Skill Ripjaws DDR3-1600 (F3-12800CL9D-8gbxl) CL9-9-9-24 1.50V.

Denediklerim:
- BIOS'u güncelledim yine aynı, değişen bir şey olmadı.
- Anakartın üzerindeki 2 mavi 2 siyah slotu farklı farklı her kombinasyonu denedim olmadı. (2 siyaha taktım, 2 maviye taktım, 1 mavi 1 siyaha taktım)
- RAM'lerin slotlara giren sarı ağızlarını silip temizledim. Zaten temizdiler ama bunu YouTube'da görünce deneyeyim dedim.
- Anakart sitesinden tüm driverları güncelledim sonuç aynı. Site bu: M5A97 R2.0 | Anakart | ASUS Türkiye
- Anakartın kullanım kılavuzunu inceledim, RAM'lerin tam aynı modeli yok ama çok yakını var. Aşağıya ekran görüntüsünü ekledim. Destekler diye tahmin ediyorum.

Yukarıdakilere rağmen sonuç aynı aynı aynı. Bir bilen varsa bu sorunu yaşamış olan varsa yardımcı olursa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• anakart.jpg
    anakart.jpg
    81,8 KB · Görüntüleme: 69
  • ram.jpg
    ram.jpg
    93,6 KB · Görüntüleme: 114
Son düzenleyen: Moderatör:
O RAM'ler 8 GB değil. RAM'lerin üzerinde 4Gx2 yazıyor. Yani 4+4 olmak üzere toplamda 8 GB. Kit olduğu için 8GBXL yazmışlar muhtemelen. Sadece bir tanesini takmayı deneyin. Eğer 4 GB olarak gözükürse ikisini taktığınızda 8 GB görmesinde sıkıntı yok.

Bana satın alırken (2x8) = 16 GB diye satıldı. Yine bir scamle karşı karşıyayız demek. Neyse teşekkürler.

4gx2 yazıyor görmedin mi diyen arkadaşlar. Bu iki RAM birlikte tek kutuda geldi. Kutunun üstünde de 2x8 16 GB ifadesi vardı. Sen bu ifadeden ne anlıyorsun? Ben 16 GB olduğunu anlıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı