Asus m5a97 r2.0 ve FX 9370 uyumlu mu?

chuck_schuldiner

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım. Sorumu yazmadan evvel bir iki husus var. Bunlardan bahsedeyim önce. Önceki anakartım Asus M2A-VM idi. Bu anakart kendi sitesinde en son Athlon II X2 işlemcilere destek veriyordu fakat bir süre sonra çıkan BIOS güncellemesi ile X4 işlemcilere destek vermeye başlamıştı ve ben de X4 işlemci ile kullanmaya başlamıştım. Bunun dışında aşağıda yazan sistemimi oyundan ziyade yoğun olarak işim olan 3D modelleme, mimari görselleştirme ve grafik tasarım üzerine kullanmaktayım. Son olarak da Overclock yapmayı düşünmüyorum. Cevap verirken bu hususları göz önünde bulundurup yanıtlarsanız beni çok memnun edersiniz :)

Sistemim :

• Zalman H1 AHV (Automatic Heat Ventilation) FULL TOWER kasa
  • ASUS M5A97 R2.0 AMD 970/SB950 AM3+ DDR3 2133MHz (O.C.) Anakart
  • AMD FX X8 9370 Soket AM3+ 4.4GHz 16MB Önbellek 220W 32nm İşlemci
  • Cooler Master 120 XL NEPTON Sıvı Soğutma
  • Kingston HyperX Savage RED 1600 Mhz CL 9 32 GB DDR3 RAM ( 8x 4)
  • Sapphire AMD R9 290 Tri-X O.C. Edition 4 GB 512 Bit Ekran Kartı
  • FSP AURUM PRO 80+ Gold 1200 Watt Modüler PSU
  • Samsung 850 PRO 256 GB SSD
  • Seagate Barracuda 7200 RPM 1 TB HDD
  • Seagate Barracuda 7200 RPM 250 GB HDD
  • Verbatim 2 TB USB HDD
  • WD MyBook 500 GB USB HDD
  • WD MyPassport 500 GB USB HDD
  • ASUS 25" MX259H Heniş Ekran IPS-LED Monitör

Soru :

ASUS'un kendi sitesinde kullandığım anakartın işlemci listesinde işlemcim yok. Yani destek vermiyor. Zaten destek veren topu topu 3 Anakart var. Birisi Crosshair Formula-Z (-ki bu anakartın Türkiye'ye girişi yok. Hiçbir yerde stoklarda kalmamış olarak görünüyor.), Diğeri Sabretooth 990FX R 2.0 ötekisi ise M5A99FX.

Destek vermemesine rağmen saatlerce sorunsuz kullanmaktayım. İşlemci sıcaklığı boşta 45 °C Yükte 55 - 63 °C arası.

Benim bildiğim anakart ve işlemci uyumsuz olursa ya sistem çalışmaz ya da sürekli hata verir.

1. İleride bir sorun yaratır mı? Yaratırsa ne gibi sorunlar doğurur.
2. Gelebilecek bir BIOS güncellemesi ile en yukarıda bahsettiğim şekilde anakartım destekler mi?
Hepinize en içten teşekkürlerimle :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Destek listesinde olmamasının nedeni anakartın 140W'a kadar güç tüketimi olan işlemcileri desteklemesi işlemcinin ise 220W TDP değeri var o yüzden gözükmemesi normal. İşlemcin 220W enerji tüketmeye başladığı zaman hatarlarla karşılabilirsin. BIOS ile işlemcinin destekleneceğini sanmıyorum çünkü anakart en fazla 140W TDP değeri olan işlemcileri destekliyor.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı