Asus Marka Ürün Almayın

Mert Polatt

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar ASUS ile yaşadığım bir sorunu sizinle paylaşacağım. Sabırla okuyup konuyu öne çıkarırsanız çok sevinirim. Konu sadece beni değil ASUS marka ürünü olan veya ASUS marka cihaz almayı düşünen herkesi ilgilendiriyor. Sabrınız için şimdiden teşekkür ederim.Mayıs 2017 yılında hepsiburada.com üzerinde ASUS marka X550VX model bir laptop aldım. Pek oyun oynayan bir insan olmamama rağmen bilgisayarı genel işler için kullanırken bile epey ısınıyordu. Yüksek lisans yapıyorum cihazı servise versem gelene kadar bilgisayarsız kalacağım için ilk başta servise vermek istemedim.

1 yıldan fazla bir süre bu şekilde kullandım. Arada CS GO oynamak istediğimde maksimum 10 dk oynayabiliyordum 10 dakikanın sonunda bilgisayar aşırı ısındığından kapanıyordu. Tez dönemine başladım bu seferde proje özeti yazma vs işler olunca servise verme işim uzadı. Artık tarayıcıdan 3 tab açsam bile ısınıp kapanıyordu durum böyle olunca 09.07.2018 tarihinde servise verdim cihazı. Servis zaten tam bir baş belası çıktı. ASUS'un kendi servis noktası yok taşeron bir firma ile anlaşmışlar. Bilin bakalım hangi servis?

Tabii ki de Teleservice! Laptop'la ilgili tüm sorunlarımı yazdım. Batarya ömrü 1 saat civarındaydı ve %80'den fazla şarj olmuyordu, aşırı ısınıyordu, HDD' den ses geliyordu touchpad'i çalışmıyordu, tarayıcıda 3-4 tab açınca kasıyordu vs vs. 10.07.2018 tarihinde cihazınız ön bürodadır diye mesaj geldi ve şaşırdım. Servise gidip cihazı aldığımda ne yapılmış diye baktığımda bataryayı değiştirmişler touchpad FFS kabloyu değiştirmişler ve formatlamışlar. Laptop'u açtım test etmek için.

Touchpad çalışıyordu ama batarya yüzdesi inanılmaz derecede düşüyordu. Teknikerle görüşmek istedim. Bataryanın durumunu gösterdim kalibrasyon yapın dedi ısınma için bir şey yaptınız mı dedim hayır dedi. En büyük sorunum olan şeyi çözmeyip cihazı bana iade ettiler. Neden ısınma için bir şey yapmadınız dediğimde ASUS bize program veriyor o programı çalıştırıyoruz eğer hata kodu vermezse bilgisayarınızı açıp müdahale etmiyoruz dedi. HDD'yi sorduğumda arızası yok dedi. Disk kullanımı %100 oluyor dedim. SSD alın başka çare yok dedi. Mecburen bilgisayarı aldım.

ASUS müşteri hizmetlerini aradım durumu aktardım. 100 dereceye kadar laptop ısısı normal 100 derece üstü derecelerde müdahale yapıyoruz şeklinde cevap verdiler uzun süre durumu anlattım ama çözüm bulamayınca mecbur telefonu kapattım. Batarya kalibrasyonu yaptım bataryanın durumu aynıydı 1 saat bile dayanmıyordu ve ısınma sorunu hala devam ediyordu ve daha kötü hale gelmişti. 18.09.2018 tarihinde laptop'u kullanırken ekrandaki renklerin değiştiğini bir süre sonra ekranın tamamen beyaza döndüğünü fark ettim. Hemen ertesi gün ASUS'u aradım (Olayın olduğu gün arayamadım çünkü mesai saatini geçmişti) Isınma ve batarya sorunundan da bahsettim bir önceki servis kaydımda ısınma ile ilgili bir şey yapmadıklarını ısınma sorunumun giderilmesini istediğimi söyledim.

Görüştüğüm kişi ısınma ve diğer şikayetlerim ile ilgili ekran kaydı almamı istedi. Bu görüntüleri flash belleğe atın laptopla birlikte servise verin dedi. Bende dediğini yaptım. Servise gittim durumu izah ettim tekniker çağırdılar yine teknikerle görüştüm sorunları anlattım. Tekniker bana tamam sorunları halledeceğiz flash belleğe gerek yok program arıza kodu verirse sorunu çözeriz dedi. Bende o zaman alın flash belleği sorun var mı yok mu görün dedim. Defalarca flash belleği vermek istedim ama almadılar.

Cihazı teslim edeceğim zaman vidaların durumu aklıma geldi. Bu arkadaşlar cihaz servisteyken 2 tane vidaya zarar vermişlerdi ben bu durumu geç fark ettim. 2. kez servise verirken vidaların durumunu gösterdim ve değiştirin dedim. ASUS müşteri hizmetlerini aradım konu hakkında tekrar bilgi verdim isterseniz değişim talep edebilirsiniz dedi görüştüğüm kişi bende o zaman değişim talep ediyorum dedim. Kaydım oluşturuldu 2-3 gün sonra değişim talebim reddedildi. 19.09.2018 tarihinde servise verdiğim cihazı 8.10.2018 tarihinde anca alabildim. Cihazı teslim almam bile epey sıkıntılı oldu. 8.10.2018 tarihinde amcam vefat etti.

O gün servis kayıtlarına baktım cihaz kapanmış olarak gözüküyordu. ASUS'u aradım cihazı alabilirsiniz dedi. Servise gittim vermediler. Cihazınız ön bürodadaır mesajı gelmeden alamazsınız dediler. Amcam vefat etti cihazı alıp eve geçeceğim oradan da yola cikacağım cenazeye yetişeceğim dedim saat 18.00 da gelin o zaman dediler. ASUS' u aradım durumu anlattım mail atarız falan dediler. Yarım saat 45 dk sonra anca alabildim. Cihazı kontrol etme şansım olmadı çünkü cenazem vardı yola gidecektim. 2 gün sonra Ankara'ya döndüm ve vidalara baktığımda vidanın iyice kötü hale geldiğini gördüm.

Vida açılamaz hale gelmişti. Hemen ASUS'u aradım durumu anlattım servise verin dediler. Bende randımanlı kullanabilmek için hazır vida falan değişecek son kez servise gideyim gitmişken masa üstünde kullandığım SSD'yi de laptopa taktırayım sorun yaşamadan tezimi yazıp bitireyim dedim. Cihazı verdim vida için değişim talep ettim. SSD'yi değiştirmek için 70 lira istediler tamam dedim verdim. SSD'nin içine format atmayın dedim. Yine tekniker çağırdılar tekniker tamam atmayız dedi. SSD'nin içinde tezim ve tezimle ilgili belgelerim vardı çünkü.

2 gün sonra cihazınız ön bürodadır mesajı geldi ve gittim. Hemen vidalara baktım vida değişmemişti. Teknikeri çağırdım vida yok dedi. Laptopu açtım bir baktım formatlamılar cihazı. Ne kadar dosyam varsa gitmiş. ASUS'u aradım tekrar vida yoksa sipariş verilir onun için cihazı servise bırakın 20 iş günü içinde vidayı Avrupa'dan temin edip takarız dedi! Resmen şaka gibi bir firma ASUS. Değişim istedim cihaz için talebim oluşturuldu yine değiştirmediler. Tüketici hakem heyetine gittim hepsiburada.com'dan aldığım satıcıyı şikayet edilen firma olarak yazdım ve değişim talep ettim. Para iadesi istesem aynı özellikteki en ucuz laptop 5000 lira bana iade etseler parayı 2950 lira alacağım o yüzden para iadesi istemedim.

Tüketici hakem heyetine başvurduktan 2 hafta sonra şikayet ettiğim firma beni aradı sorun ne diye sordu anlattım. Durumu ASUS ile görüşüp size döneceğiz dedi kapattı. 2 gün sonra tekrar aradılar beni ASUS para iadesi değişimi onaylamış ASUSla görüşün dedi. ASUS'la görüştüm servise verin cihazı SSD'nizi versinler HDD'yi taksınlar cihazı genel müdürlüğe göndersinler dedi. Tamam dedim kapattım. Tekrar şikayet ettiğim firmayla görüştüm ASUS'la görüştüğümü belirttim ve ürün değişi istediğimi söyledim.

Değişim yapmıyoruz para iadesi yapıyoruz sadece dedi Epey konuştuk bu durumu sonra ASUS'u aradım değişim yapmıyorlar dedim ASUS oralı olmadı. 2-3 gün böyle telefonla konuştuk tartıştık en son tüketici hakem heyetine gittim. Durumu anlattım değişim talep ediyorsanız değiştirilmesi gerekir eğer değiştirmezlerse tüketici mahkemesine gidin dedi. Tüketici mahkemesine gittim durumu bir de orada anlattım.

Öncelikle muhatabınız hepsiburada.com orayla görüşün dediler değişim talebinizi karşılamak zorundalar dediler. Bende tekrar durumu ASUS'a aktardım. ASUS'un bana verdiği cevap direkt olarak şu oldu" ASUS'un Türkiye'de resmi satış noktası yok o yüzden sadece değişim raporu verebiliyoruz diğer işlemlere karışmıyoruz". Ne kadar iyi bir firma olduğunu bu cümleden anlayın. Daha sonra hepsiburada.com müşteri hizmetleri ile görüştüm onlarda değişim olmaz ürün stokta yok falan demeye başladı. Her gün en az 2-3 sefer Hepsiburada ile görüştüm ve görüşmeye devam ediyorum. hepsiburada.com da da şöyle bir durum var. Eğer elinizde sosyal medya gibi bir güç varsa hemen sorununuzu çözüyorlar ama yoksa oralı bile olmuyorlar. Genel müdürlükle görüşmek istiyorum dedim.

3 iş gününde falan anca dönüş yaptılar. Orası da öyle kaliteli bir firma. En son gelinen noktayı özetleyeyim. hepsiburada.com diğer satıcılara muadil cihaz tedarik edebilmek için mail atmış durumda fakat ASUS hala değişim raporunu bana vermediği için yasal işlem başlatamıyorum. ASUS'la her gün görüşüyorum durum acil tezimi yazamıyorum uzatırsam 2500 lira harç ücreti vereceğim ürün tedarik edilemezse 2000-2500 lira daha cebimden çıkacak diyorum sürekli aciliyetinizi iletiyoruz 2-3 güne raporunuz iletilir diye oyalıyor.

Benden size tavsiye ne ASUS marka bir şey alın ne de aldırın. Sabır gösterip okuduğunuz için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
ASUS markasının ürünlerini almayın demek yerine Teleservice servisini kullanmayın deseniz daha doğru olurdu. Gelgelelim bahsettiğiniz durum maalesef ülkemizdeki birçok markanın servis noktasında geçerli.

Simdiye kadar bana garantiden servisten fayda gelmedi zaten. Ne zaman bir sorunum olsa kendim acip dokup onarip topladim. SSD'yi keske yedekleyip oyle verseydin. Ona üzüldüm bak.

Son düzenleyen: Moderatör:
2015 Ocak ayında aldığım ASUS X555LNB bilgisayarım 2 ay önce durduk yere kapandı ve açılmıyor. Yapılabilecek her şeyi yaptım, açılmıyor cihaz. Servise gönderecektim bugün babamla. İçindeki diskleri söktüm, DVD-Rom'un yerinde Caddy denilen bir aparat var, sıkıntı yaratırlar mı acaba? Bir de ben Teleservice'e vermeyecektim, SMS Infocomm denilen yere vereceğim, bakalım bize ne diyecekler. Garatisi bitti bu arada.

Bende Asus marka laptop kullanıyorum, geçen sene kendi hatam yüzünden ekranı tutan bağlantılar kırılmıştı. Vatandan aldığım için oraya götürdüm, tırnakların kırıldığını söyledim. Yolladılar servise, 1-2 hafta sonra ücretsiz şekilde yapıp geri göndermişler.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı