ASUS Modem Bridge Mode'da Public IP'ye bağlanır mı?

verazox

Hectopat
Merhabalar,

Yeni bir ASUS router aldım fakat Aidsik gibi uygulamaları kullanmak istediğimde bana local IP de olduğum için erişim sağlamıyordu. Acaba modemi bridge moduna alıp Router'ı buna bağlasam routerim public IP'ye ulaşım sağlayabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar,

Yeni bir ASUS router aldım fakat Aidsik gibi uygulamaları kullanmak istediğimde bana local IP de olduğum için erişim sağlamıyordu. Acaba modemi bridge moduna alıp Router'ı buna bağlasam routerim public IP'ye ulaşım sağlayabilir mi?
Siz şu an router'inizi hangi modda kullanıyorsunuz?

Dağıtıcı modda kullanıyorum. Modem'in wifi ayarlarını kapatıp kabloyla router'a bağladım.
Router'inizin çalışma şekli şöyle olmalı diye biliyorum: (Yanlış yazmışım)
1618387602052.png

Public IP nedir bilmiyorum fakat internet sağlayıcısının verdiği IP adresi yeni routerda kullanmak istiyorsan yardımcı olurum.
Hocam anladığım kadarıyla Public IP denilen şey internet sağlayacısının bize sağladığı IP. Mesela 88.110.92.117 gibi. Local IP de Modemin bize tanımladığı 192.168.1.1 oluyor.
Router'inizin çalışma şekli şöyle olmalı diye biliyorum: (Yanlış yazmışım)
Eki Görüntüle 973603
evet bu şekilde peki ben bridge modu türk telekomun verdiği modemde mi yoksa ona bağladığım Routerda mı ayarlamam lazım?

Hocam anladığım kadarıyla Public IP denilen şey internet sağlayacısının bize sağladığı IP. Mesela 88.110.92.117 gibi. Local IP de Modemin bize tanımladığı 192.168.1.1 oluyor.
Evet doğru biliyorsunuz. Ya benim bildiğim kadarıyla Bridge'e alınca IP'yi router alabilir. O zaman ne yapacaksınız? Şöyle yapacaksınız:
Modemi Bridge'e alacaksınız. Kullanıcı Adı ve Şifre'yi ise Asus Router'iniz üzerinden yapacaksınız.
Bridge'e alınca modemi dilerseniz sıfırlayın yada hızlı internet kurulumuna basın. Oradan İnternet bağlantınız Kullanıcı Adı-Şifre gerektiriyor mu? diye soracak. Oradan Evet'e basın. Zaten kurarsınız diye düşünüyorum bundan sonrasını.

@verazox

1- Modemde bağlantı modu BRIDGE, VLAN 35, LAN>DHCP kısmından DHCP kapat, LAN>IPTV kısmından “Remove VLAN TAG from WAN”.
2- Routerda normal bağlantı ayarları, kullanıcı adı şifre dışında her şey otomatik.

Geri
Yukarı