ASUS/MSI 390X ve SAPPHIRE 390X arasındaki fark

Oktay1475

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Öncelikle cevap olarak "SAPPHIRE Problemli " vs. yazmayın lütfen. Öyle olduğunu düşünmüyorum. neyse zaten bununla alakası yok sanırım. 3700 Tl'ye sistem toplayacağım. Bütçe olarak SAPPHIRE 390X Kartını alabilirim. Tuhaftır ki dağıtıcı firmanın FPS'ye etki edecek bi katkı sağlamayıp piyasaya sürselerde Benchmarkları izleyince, SAPPHIRE R9 390 ve SAPPHIRE 390X Kartları arasında max 7-8 fps fark var. ama ASUS/MSI R9 390X kartına bakıyorum, SAPPHIRE ile Aradaki fark 40 FPS'ye çıkıyor. Mesele ASUS/MSI farkı ise SAPPHIRE 390 ve ASUS/MSI R9 390 arasında da böyle büyük bir fark olmazmıydı? Değişen tek şey Firma iken neden Fark bu kadar açık?

Sapphire'in malzeme kalitesi kötü olduğu için problemli diyoruz. Kötü malzeme kalitesi = Dayanıksızlık, fazla ve çabuk ısınma.

Benchmark testlerine benchmark sitelerinden mi baktınız yoksa youtube videolarından mı? Benchmark siteleri yanlış sonuçlar verebiliyor deniliyor, ben de her zaman güvenmiyorum. Videolardan baktıysanız videoların çekilme tarihlerine de bakın. Crimson güncellemesi ile AMD kartların performansları hayli arttı ve değişti. R9 380 crimson güncellemesi öncesinde GTX 960 ile aynı seviyedeyken crimson güncellemesinden sonra GTX 960'ın üzerine çıktı performans olarak mesela. 40 FPS fark olması imkansız gibi geldi bana. Sonuçta firmalar Sadece soğutma ve sessizlik konusuna etki edebilirler. R9 390X hepsinde aynı chipe sahip.

Ekleme: Sapphire ekran kartlarının MSI ve ASUS kartlardan daha iyi olduğunu düşünüyorum konu AMD olunca. NITRO serisi harika bana göre.

Hocam artık şu Sapphire in kalitesiz olduğu kulaktan duyma haberlerle gelmeyin. Gidip gördünüz mü ki kartı? MSI arka plakayı sadece görsellik için kullanırken Sapphire sağutma için bile kullanıyor arka plakayı. Bakır ısı boruları krom kaplı değil diyecekseniz de krom değil ama vernik tarzı bişey kaplı o borularda yani zamanla oksitlenme olmuyor (ki açıkta bile olsa aşırı bi deformasyon olmaz.) Sapphire Üretim ve Malzeme Kalitesi Nasıldır? şu konuya bir bakın derim. Ki yabancı formlara da bakacak olursanız AMD kartlarda hep Sapphire önerilir. Boşta fan durması benzeri bütün özellikler de Sapphire de mevcuttur aynı zamanda fanlarında çift bilye yatağı vardır ve bu fanlar çalışırken bile daha sessiz olmasını sağlar. Aynı zamanda 16k saat kapasitör ömrü vardır. (Genelde 10k falan olur) Yani soğutması da malzeme kalitesi de dayanıklılığı da gayet iyidir. Aynı zamanda ekran kartının kendi Dual BIOS özelliği vardır ve kartın üzerinde bulunan tek tuşla aralarında geçiş yapabilirsiz. Bu özellikler MSI ve Asus da var mı? Bence sıralamam yapacak olursak Sapphire > MSI. Asus u dahil bile etmek istemiyorum açıkcası parana yazık edersin diyorum sadece. Eksik kalan bişey varsa @Egehan Orçun yardımcı olacaktır.

Hocam artık şu Sapphire in kalitesiz olduğu kulaktan duyma haberlerle gelmeyin. Gidip gördünüz mü ki kartı? MSI arka plakayı sadece görsellik için kullanırken Sapphire sağutma için bile kullanıyor arka plakayı. Bakır ısı boruları krom kaplı değil diyecekseniz de krom değil ama vernik tarzı bişey kaplı o borularda yani zamanla oksitlenme olmuyor (ki açıkta bile olsa aşırı bi deformasyon olmaz.) Sapphire Üretim ve Malzeme Kalitesi Nasıldır? şu konuya bir bakın derim. Ki yabancı formlara da bakacak olursanız AMD kartlarda hep Sapphire önerilir. Boşta fan durması benzeri bütün özellikler de Sapphire de mevcuttur aynı zamanda fanlarında çift bilye yatağı vardır ve bu fanlar çalışırken bile daha sessiz olmasını sağlar. Aynı zamanda 16k saat kapasitör ömrü vardır. (Genelde 10k falan olur) Yani soğutması da malzeme kalitesi de dayanıklılığı da gayet iyidir. Aynı zamanda ekran kartının kendi Dual BIOS özelliği vardır ve kartın üzerinde bulunan tek tuşla aralarında geçiş yapabilirsiz. Bu özellikler MSI ve Asus da var mı? Bence sıralamam yapacak olursak Sapphire > MSI. Asus u dahil bile etmek istemiyorum açıkcası parana yazık edersin diyorum sadece. Eksik kalan bişey varsa @Egehan Orçun yardımcı olacaktır.

O zaman neden daha ucuz ? Millet daha fazla para vermesin zaten MSI Sapphire'den daha kalitesiz olduğu için pahalı hahaha Sapphire > MSI mı ilkokul çocuğu bile güler buna R9 280X ile Sapphire'in bana neler çektirdiğini ben biliyorum.

Kardeşim sessizlik istiyorsan ASUS,iyi soğutma istiyorsan MSI,yüksek sıcaklık ve ses sorunu istiyorsan Sapphire.

Malzeme kalitesi olarak sapphire tavsiye edilmiyor fakat bu şu demek değil , ''sıcaklık ve ses sorunu sapphire'' demek değil.Sapphire in tek kötü yanı fiyatının düşük olması mı ? arkadaş baya kötülemiş sapphire markayı.

Hocam "Pahalı olan iyidir" diye düşünüyorsanız gidin Asus alın. Bu mantıkla düşünüyorsanız size diyecek bişeyim yok. Alın, hayırlı olsun. Paranıza ben üzülecek değilim. Bu arada MSI'ı kötülemiyorum ama Sapphire' in tek eksiği Ejderha, ama fazlası var.

Baktığın testlerdeki FPS farkı işlemciden, o zamandaki sürücülerden, kart ve kasanın durumuna göre değişiklilik gösterir. Doğru sonuçları görmek istiyorsan aynı sistemde, aynı koşullarda karşılaştırma yapılan bir sistemde bakmalısın. 40 FPS fark olması imkansız R9 380' le bile arasında onun kadar fark yok videoyu çeken arkadaş grafik ayarlarında değişiklik yapmıştır muhtemelen. Her test videosu doğru sonuçları vermiyor.

İmkanın varsa git vatana orda iki kartında malzeme kalitesini incele paran çoksa msi al verdigin paranin karşılığını almak istiyorsan sapphire al. Ben 380 nitro kullaniyorum. Kartimda backplate yok en fazla 67 derece gördüm 1080p de her seyi ile memnunum karttan. Senin alacağın kart daha performansli ve backplateli bir kart karar senin boşa ekstra para vercekmisin vermiyecekmisin.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı