Asus N53SN-SZ174V Laptop Fan Sorunu

gamingr

Hectopat
Daha fazla  
Asus N53SN-SZ174V laptop kullanıyorum. Sorun bugün başladı. Payday 2 oynarken normalde fan sürekli çalışıyordu fakat arada sırada dönmeye başladı. Laptopun fanı arada yüksek devirde 4-5 saniye dönüp tekrar duruyor. Oyunu kapatıp core temp ile işlemci sıcaklığına baktığımda ise 95 derece civarı idi. Oyunu kapattıktan sonra yarım saat boyunca sıcaklık 70-90 derece arasında gezdi. Youtube' dan video izlerken bile 90 derecelere çıkıyor. Fan çok düşük devirde dönüyor ve soğutmuyor sadece hafif hafif hava üflüyor. Sorun neyden kaynaklanıyor olabilir ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyunlar da fan yavaş çalışıyor ise muhtemelen fan arızalı. Ama sıcaklık olarak AIDA64 programı ile kontrol ediniz.

Fanın arızalı olduğunu sanmıyorum çünkü fan çalışıyor. Bugün AIDA64 ile de baktım sıcaklıklara ve kararlılık testi yaptım ilk testte fan sorunsuz bir şekilde çalıştı. Programı kapatıp oyun oynadım ve oynarken yine fan durdu ve çalışmadı (0 rpm). Tekrar teste soktum belki çalışır diye fakat çalışmadı yine kafasına estiği zaman çalıştı ve durdu. Delirmek üzereyim laptop 95 derecede ve fan çalışmamakta ısrarlı.

@Recep Baltaş abi senin yorumu da bilmek isterim

Garantisi varsa servise gönderin. Garantisi yoksa ve el beceriniz varsa termal macun yenilemeni ve fanını kontrol etmeni öneririm.

Garantisi varsa servise gönderin. Garantisi yoksa ve el beceriniz varsa termal macun yenilemeni ve fanını kontrol etmeni öneririm.
Garantisi bitti hatta bir ara komple anakartı değiştirmek zorunda kaldım serviste pc de sorun olmasına rağmen 500 küsür tl verdim servise göndermeyi pek düşünmüyorum bu olaydan sonra. Bu gün komple söktüm laptopu fana baktım ve hiç bir anormallik yoktu. Termal macun ile de düzeleceğinden pek umudum yok ama yine de haftasonu alıp deneyeceğim.

Oyunlar da fan yavaş çalışıyor ise muhtemelen fan arızalı. Ama sıcaklık olarak AIDA64 programı ile kontrol ediniz.

Hocam sen y50 kullanıcıymışsın sanırım bende laptop alıcam bunu düşünüyorum ama sanırım bazı sorunlar yaşamaışsın ne tavsiye edersin ?Kullanma amacım oyun değil 3dmax revit gibi modelleme programları.2 laptop arasında kaldım ısınma sorunundan korkuyorum y50 nin sorun yaşamış bazı kullanıcılar sanırım .Ne tavsiye edersiniz.

ASUS G550JK CORE İ7 4700HQ 3.40GHZ-16 GB-1TB-15.6''-4GB-W8 NOTEBOOK - Vatan Bilgisayar
LENOVO Y5070 Intel Core i7 4710HQ 16GB 1TB 15.6 inç Notebook (59-432245)

Hocam sen y50 kullanıcıymışsın sanırım bende laptop alıcam bunu düşünüyorum ama sanırım bazı sorunlar yaşamaışsın ne tavsiye edersin ?Kullanma amacım oyun değil 3dmax revit gibi modelleme programları.2 laptop arasında kaldım ısınma sorunundan korkuyorum y50 nin sorun yaşamış bazı kullanıcılar sanırım .Ne tavsiye edersiniz.

ASUS G550JK CORE İ7 4700HQ 3.40GHZ-16 GB-1TB-15.6''-4GB-W8 NOTEBOOK - Vatan Bilgisayar
Yerinde olsam Asus G550JK alırdım.

Şuan şükürler olsun iade ettim. İlk başta aldığım da sıcaklık ekran kartı 71 işlemci 85 geçmezdi. Birden ekran kartı 85 işlemci 93-95 arası geziyordu. Servise verdim, fan arızası varmış. Lenovo'nun 6 ay donanım garantisi varmış. Yani fan arızası donanımsal olduğu için direk para iadesi yaptılar. Ama bir daha almayı düşünmüyorum. Masaüstü toplayacağım.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı