Asus N550JK Yosemite Kurulum Rehberi

Merhaba Arkadaşlar,
@Recep Baltaş ve @ORHAN SARIMEHMET hocalarımın büyük yardımıyla Asus N550JK bilgisayarıma yosemite kurulumunu başarılı bir şekilde tamamladım ve her şey harika çalışıyor. Ben de foruma küçük bir katkım olsun diyerek adım adım kurulum rehberi hazırlamaya karar verdim.

Anlatımda çoğu zaman fotoğraf koymak yerine Recep beyin videosundan dakika ve saniye belirteceğim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Anlatıma başlamadan önce bilgisayarın kısaca özelliklerinden bahsedeyim:
İşlemci: Intel İ7-4700HQ Mobile Haswell 2.4 Ghz
Ekran Kartı: Intel HD Graphics 4600 + NVIDIA Geforce GTX 850M
RAM: 16GB

1- OS X 10.10 RAW imajını indirin: Microsoft OneDrive - Access files anywhere. Create docs with free Office Online. (Recep Beyin Konusundan)

2-RAW Dosyasını USB'nize yazdırın. (6.55)

3-Transmac ile System/Library/Extensions altındaki NVDA ile başlayan kextleri silin. (8.45)
Transmac linki: http://www.tamindir.com/indir/MjAxNS0wMS0wOCAxODoxMDo0MQ==/transmac/windows/11.2

4-Paragon Partition Manager kullanarak diskinizde Apple HFS bölümü oluşturun.(11.00) Partition Manager Link: Paragon Partition Manager Free Edition - Download & User Manual

5- RAW dosyasını yazdırdığınız flash belleği takın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

6- Bilgisayarınız yeniden başlarken bios ayarlarına girmek için F2 tuşuna basalım ve Fast Boot-Off, Secure Boot-Disabled, VT-D Disabled Ayarlarını yapın. Save Changes and Reset'e tıklayarak bilgisayarı yeniden başlatın.

7-Bilgisayar yeniden başlarken ESC tuşuna basarak boot menüsünden Yosemite yüklü UEFI usbnizi seçin.(20.28)

8- Options --> Graphics Injector menüsünde Inject Intel seçeneğini kaldırın, Inject EDID seçeneğini boşluk tuşu ile işaretleyin.(20.06)

9- Options --> Binaries Patching menüsünde Kernel PM Patch işaretleyin. Bu patch bilgisayarın kuruluma geçerken reset atması sorununu çözecektir.

10- Clover menüsüne dönerek "Boot Mac OS X From Mac OS X Install USB"yi seçerek kuruluma başlayın.

Eğer bluetooth hatası alırsanız 3. veya 8. adımı atlamış olabilirsiniz.

11- Kurulum ekranına başarıyla geldiyseniz kendinizi kutlayabilirsiniz :D Dil olarak Türkçeyi seçin, şartları kabul edin, kurulum için Paragon Partition Manager ile oluşturduğunuz diski seçin, kurulumu başlatın. (22.21)

12-Kurulum bittiğinde tekrardan 8 ve 9. adımları uygulayarak bu sefer Yosemite'yi yüklediğiniz diskten boot edin.(27.55)

13- Türkçe Qwerty PC klavyeyi seçin. Daha sonra internet seçenekleri gelecektir fakat Mac OS X wifi kartını tanımadığı için internete bağlanma diyerek devam edin. Hiçbir veriyi aktarma ve son olarak da koşulları kabul ederek hesap oluşturma ekranına gelin, kendinize göre doldurun.(30.32)

Eğer her şeyi doğru yaptıysanız muhtemelen Yosemite masaüstüne ulaşmış olacaksınız. Şimdi sıra geldi bootloader'ı yükleyerek USB'den kurtulmaya

14- Clover Configurator'ün Yosemite sürümünü indirip açın. (Bunu windowstan indirerek Macte finder->Git->Bilgisayar-> Altından indirdiğiniz diski açarak alabilir yada farklı bir USB'ye kopyalayabilirsiniz) Link: Clover Configurator - HackintoshOSX.com
Mount EFI partition Yes diyerek şifrenizi girin. Ardından çıkan listede alttakini seçin ve mount edin. Masaüstünüzde EFI bölümü görünecektir. EFI->EFI altından Clover klasörünü masaüstünüze kopyalayın. Şimdi EFI bölümüyle işimiz kalmadı. Masaüstündeki EFI bölümüne sağ tıklayıp çıkar deyin.

15- Clover Configurator'dan tekrar Mount EFI sekmesine gelin ve Mount EFI Partition'a tıklayın, şifrenizi yazın ve bu sefer üstteki seçeneği mount edin. Ardından Open Partition'a tıklayarak diskimizdeki EFI bölümünü açalım.(İsterseniz Finder tercihlerinden disklerin masaüstünde görünmesini sağlayabilirsiniz. Böylece Diskinizdeki EFI bölümünü mount ettiğinizde masaüstünde de görünecektir.) Ardından EFI klasörünün içine USB'nizden aldığınız Clover klasörünü kopyalayın.(32.42)

Recep beyin kullandığı Clover Configurator ile benim kullandığımın sürümleri farklı olduğu için ufak farklar var ama yapacağınız işlem temelde yine aynı.

16- Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Açılırken son kez UEFI USB'nizi seçerek clover menüsüne girin. Sol altta iki tane yonca işareti göreceksiniz.(Clover Boot Options) Sağdakine girip üstte Sata yazıp yazmadığını kontrol edin. Değilse soldakine girin. Ardından "Add Clover as a boot option" seçeneğini seçin.(37.26)

17-Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve ESC ile boot menüsüne girin. Yeni bir girdi eklendiğini göreceksiniz. Artık USB'den kurtulabilirsiniz.

Not: Boot ayarlarınızdan hangi sistemi otomatik olarak boot edileceğini seçebilirsiniz.

Şimdi ekran kartımızı tanıtalım ve diğer diğer driverlarımızı yükleyelim.

18- Boot menüsündeki yeni girdimizi seçerek clover menüsüne giriş yapın. 8 ve 9. adımları tekrar uygulayarak boot edin. Kext Utility'i indirip açın: Kext Utility Yosemite 2.5.8 - HackintoshOSX.com Daha sonra verdiğim linkteki kextleri sürükleyip Kext Utility penceresine atın: intelkexts.zip - Google Drive (@ORHAN SARIMEHMET hocama teşekkürler)

Clover Configurator'ü açıp diskinizdeki EFI bölümünü mount edin. Daha sonra EFI->Clover->config.plist dosyasını linkteki ile değiştirin: config.plist - Google Drive (@ORHAN SARIMEHMET hocama tekrar teşekkürler)
Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Artık clover'da hiçbir ayar yapmanıza gerek yok. Sadece diskinizi seçip apple logosu ve intel ekran kartınızı tam performans çalıştırarak boot edebilirsiniz.

z2BbRB.png

Şimdi de Multibeast ile birkaç driverı yükleyelim.

19- Multibeast indirin ve açın: Downloads - tonymacx86.com
Resimde gösterdiğim driverlerı seçip build sekmesine gelin. Ardından install'a tıklayın. Kurulum bittiğinde bilgisayarı yeniden başlatın.

mrknd1.png

Neler Yükledik?
*NullCPUPowerManagement kext yükledikten sonra kernel panic alma olasılığımızı azaltıyor.
*PS/2 Keyboard/Mice and Trackpads anlayabileceğiniz gibi trackpadimizin driverı (Aslında daha önce de çalışıyordu ancak ters yönde.)
*Realtek ise ethernet için driverımız. (Ethernet kullanmasanız dahi kurun sebebini açıklayacağım.)

Şimdi de ses kartımızın driverını yükleyelim.

20- Verdiğim linkten ses kartı driverınızı indirip kurabilirsiniz gayet basit: VoodooHDA-v2.8.7.zip - Google Drive

Sıra batarya durumunu göstermede:

21- (Yosemite'yi kurduğunuz klasör)->System->Library->Extensions altında
*AppleGraphicsPowerManagement.kext
*AppleIntelCPUPowerManagement.kext
*AppleIntelCPUPowerManagementClient.kext'lerini silin. Ardından verdiğim kext'leri Kext Utility ile kurun (Ekran kartını tanıtırken yaptığınız gibi sürükleyip pencerenin üzerine bırakın, all done yazısı gelince çıkın) Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

4ZM5Gp.png

Son olarak parlaklık ayarını ekleyelim:

22- Bunun için birkaç yol olsa da en kolayı Appstore'dan bir brightness uygulaması indirmektir. Ben "Brightness Slider" uygulamasını kullanıyorum. Mükemmel olmasa da iş görüyor.

İnternete Bağlanma:

Malesef mac dahili wireless kartımızı tanımıyor. Bu yüzden internette ufak bir araştırma yaparak wireless kartınızı uyumlu olan bir tanesi ile değiştirebilirsiniz yada bir USB wireless adaptörü kullanabilirsiniz. Ben üç sene önce bir wireless adaptörü almıştım masaüstü bilgisayarım için. Driverını kolaylıkla bulup yükleyebilirsiniz. Öte yandan multibeast ile yüklediğimiz driverlar sayesinde kablo ile de internete bağlanabilirsiniz.

AppStore Giriş Sorunu:

Bu sorun genellikle wireless adaptörü ethernet kartı tanıtılmadan önce tanıtıldığı için ortaya çıkar. (İşte bahsettiğim sebep buydu.) Eğer siz de bu sorunu yaşarsanız:
*(Yosemite'yi kurduğunuz disk)->System->Extensions altında wireless adaptörünüzün kextlerini
*Wireless adaptörünün arayüzü (Eğer yoksa atlayın)
*Sistem Tercihleri->Ağ altındaki cihazları - ile silin ve
baştan ethernet kartınızın kextlerini daha sonra wireless adaptörünüzün yazılımını yükleyin. Ardından Sistem Tercihleri->Ağ girip önce etherneti, sonra wireless adaptörünü + ile ekleyin. Ardından (Yosemite'yi kurduğunuz disk)->Library->Preferences->System Configuration altındaki NetworkInterface.plist'i silip bilgisayarınızı yeniden başlatın.

z2Bb64.png

Wireless adaptörünüzün üstte olduğundan emin olun. Değilse çark işaretine tıklayıp Servis Sırasını Ayarla Seçeneğinden üste taşıyın.

Artık AppStore'dan istediğinizi indirebilirsiniz :D

Mac'iniz hayırlı olsun :D Biliyorum çok uzun bir rehber oldu, okuması zor ama yardım etmek istedim ve elimden sadece bu geldi. Unutmadan @Recep Baltaş ve @ORHAN SARIMEHMET beye çok teşekkürler. Sorunlarımın çözümünde en çok onlar yardım etti. Bu rehberde aslında en büyük rol onların.

Sorularınızı, takıldığınız yerleri bu konunun altına yazabilirsiniz, teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Allah senden razı olsun ya, dün gece kafayı yedim Asus N550JK-CN167D var bende de sonunda kurulum yapıyorum.

Hocam ben vazgeçtim vallahi, öncelikle sabit diskten clover ile boot eklemeyi bir türlü yapamadım, sonra dedim bari usb ile boot ederim driverları kurayım fakat wifi'nin kullanılmadığını öğrendiğimde hemen vazgeçtim çünkü kurmamdaki amaç özellikle imessenger'ı kullanamamam..

Hocam siz güncel olarak kullanıyor musunuz mac 10.10'u, internet bağlantısı sağlayabiliyo musunuz birde ?

İşinize yaradıysa ne mutlu. Keşke Mac OS X'nin PC'ye desteği gelse de böyle saçma sapan kurulum, driver vs. uğraşmasak.

Hocam kurulumu tam anlamıyla başardım, hd 4600'ü de kemal akın diye bir arkadaşın sunduğu kext ile hallettim görüntü süper oldu şimdi, yerel ağ bağlantısı ile internete de bağlanabiliyorum, yanlız imessage ya da facetime gibi uygulamaları henüz kullanamadım siz yapabildiniz mi onları ?

İşinize yaradıysa ne mutlu. Keşke Mac OS X'nin PC'ye desteği gelse de böyle saçma sapan kurulum, driver vs. uğraşmasak.

Hocam rica etsem kullandığınız clover klasörünü zip yapıp atabilir misiniz, ayarları bozdum ben açılırken çok bekliyorum masaüstüne ulaşamadım.

Hocam 10.10dan 10.10.2 ye güncelleme yaptınız mı?

Hocam nvidia ekran kartını tanıtabildiniz mi?

Hocam 10. 10'u inderemiyorum. İlk verdiğin hata veriyor 2. verdiğin link ise kırık yardım lütfen.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı